Beyin Sağlığı Nasıl Korunur

Vücudumuzun yönetim birimi beyin, hareket, düşünce, konuşma gibi bütün fonksiyonların merkezidir. Vücudumuzun en özel organı olan beyin, nöron olarak adlandırılan beyne özel sinir hücrelerinden oluşuyor. Bunlar vücudun en önemli ve dış olaylara en duyarlı hücreleri. Avrupa Parlamentosu ve konseyi 2014 yılını Avrupa’da beyin yılı olarak ilan etti.Türkiye’de de buna paralel olarak Türk Neroloji Derneği’nin önderliğinde Türkiye Beyin Aksiyon Grubu adında bir grup oluşturarak kamuya yönelik farkındalık çalışmalarını sürdürüyor.

Beyin sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Beyin Sağlığı Nasıl Korunur Adım 1

1. Beynin sevmediği şey, oksijensizlik yani kirli hava.Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin, açık hava ve ağaçlık alanlarda ya da deniz kıyılarında nefes egzersizleri yaparak beynini oksijene doyurması gerekiyor.

2. Düzenli beslenmek de beynin gelişmesinde önem taşıyor. Beynin kan-şeker seviyesi özellikle ana öğünlerde takviye alıyor.

3. Tansiyon yüksekliği, damar sertliğinin en önemli faktörlerinden biri. Ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada yer alan beyin damar hastalıklarından korunmak ve beynin kan akışını korumak için tansiyonu gerek diyetle gerekse medikal tedavi ile dengede tutmak şart.

4. Sigara tüm vücuda olduğu gibi beyne de önemli ölçüde zarar veriyor. Beyin sağlığını korumak için sigara içmemek gerekiyor.

5. Alkol beyin hücrelerini uyuşturuyor. Sarhoşluk hali dediğimiz durumlarda, beyin hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına ve tüm zihinsel fonksiyonlarda kontrolün ortadan kalkmasına neden oluyor.

6. Kan yağları, kolestrol ve benzeri yağlar kalp ve bedenin başka organlarında olduğu gibi beyin damarlarına da oturarak tıkanıklıklara sebep oluyor. Bu nedenle kolestrole dikat etmek, gerekirse diyet yapmak, yağsız beslenmek beyin sağlığı açısından oldukça gerekli.

7. Uyku da beyin fonksiyonları için önem taşıyor. Her gün altı-sekiz saat arasında uyumak, bütün gün çalışan beynin dinlenmesine sebep oluyor. Bu süre zarfında arşivlemek istediği materyalleri beynin temporal bölgesinde depoluyor. Bu işlem ancak uykuda gerçekleşebiliyor.

Beyin sağlımız için neler yapmalıyız?

1. Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman degiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin.

2. Dünya ve ülke gündemine dair sorunları düşünün, muhakeme edip onlara çözüm yolları arayın.

3. Sosyal ortamlara girin. Insanlarla konuşup, çeşitli konuları tartışın. Beyin fırtınası yapın.

4. Çengel, sudoku gibi bulmalacalarla haşır neşir olun. Bu hem geçmiş hem de yakın belleğinizi çalıştırır.

5. Açık havada yürüyüş ve egzersiz yapın.

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir