Dirsek Kuruluğu Nasıl Geçer

Dirseklerinizin kuru, sert ve hatta kimi zaman kararmış dokular barındırıyor olmasının bir çok sebebi olabilir; nemli olmayan bir iklimde yaşıyor olmanız, maşa başı iş sahip olmanız ya da tamamen kuru bir cilde sahip olmanız! Dönemsel olarak hemen hemen herkesin çektiği problemlerden biri olan dirsek kuruluğu, genellikle yaz aylarında başınıza gelir. Siz de böyle bir sorundan müzdaripsrniz kuru dirseklerinize yumuşak ve pürüzsüz bir görüntü kazandırmak için aşağıdaki önerilere bir göz atın.

Kuru Dirsekler için Öneriler

1) Hafif temizleyiciler kullanın.Kuruyan ve sertleşen dirsekleriniz için şampuanınızdan kullandığınız banyo lifine kadar tüm temizlik ürünlerine dikkat etmelisiniz. Kuru ve sertleşmiş olan dirseklerinizin, cildinizi daha da kurutacak ürünlerle iyileşme süresini geciktirirsiniz. Hassas ve kuru ciltler için önerilen temizlik malzemelerini kullanmanız, dirsek kuruluğunuzun iyileşmesinde etkili olacaklardır. Özellikle banyo ve spa ortamlarında nem ve su ile birlikte zarar verdiğinizi hissedemeyeceğiniz banyo lifleri kullanıyor olabilirsiniz. Kuru ve sert dirseklere sahipseniz keçe olmayan, yumuşak dokunuşlara sahip banyo liflerini tercih etmeli ve kuru dirseklerinizi daha da kurutacak olan sabundan kaçınmalısınız.

2) Kokulu ve Boyalı Ürünlerden Kaçının. Kozmetik ürünlerinin bir çoğu kuru olan dirseklerinizi ve cildinize karşıdır. Örneğin parfümünüzü yanlışlıkla kuru olan dirseklerinize sürmemelisiniz. Yine benzer şekilde vücut losyonunuzu kokusuz ve boyasız tercih etmelisiniz. Vücut losyonları ve parfümlerin içerisindeki alkol, kuru olan dirseklerinizin daha çok kuruyup sertleşmesine sebep olacaktır. Kuru dirsek probleminiz var ise, bronzlaştırıcı kremlerden ve parıltılı vücut ışıltılarından da vazgeçmelisiniz. Cildinizi tüm bu güzel gösteren ürünler, kuru dirseklerinizin daha çok kurumasına ve ileri boyutta kararmasına sebebiyet verecektir.

dırsek-kurulugu-nasil-gecer

3) Cildinize nazik bir şekilde yaklaşın. Kuru ve kabuk kabuk olmuş dirseklerinizi kesinlikle tırnaklarınız ile koparmaya çalışmayın. Bu yalnızca daha çok tahriş olmasına ve iyileşme süresinin gecikmesine sebep olacaktır. Cildinize karşı son derece nazik olun, keten gibi sert hissiyat veren tekstil ürünlerini giymeye bir süre ara verebilirsiniz. Pamuk gibi elyaf tabanlı tekstil ürünler giymeyi tercih edin ve sentetik kumaşlardan kaçının. Doğal liflerden oluşan yün de kuru dirsekleriniz için tahriş edici bir etkiye sahiptir. Spor aktivitelerinizi gerçekleştirirken dirseklerinizi sert zeminlere sürtmemeye de özen göstermelisiniz. Özellikle yüzme aktivitesi için klor ile temizlenen havuzlara bir süre ara vermeniz de fayda var. Kuru dirsekler yalnızca fiziksel bir kötü görünüm gibi gelse de tamamen sağlık açısından dirseklerinizi olağan nemine kavuşturmakla mükellefsiniz, bedeninize iyi bakın!

4) Doğru Nemlendirici Seçin. Kuru ve sertleşmiş dirsekleriniz için nemlendirici kullanmanız şart! Tüm nemlendirici adı altındaki medikal destekler eşit şartlara sahip değiller. Kuru ve sertleşmiş haldeki hassaslamış kuru ciltleriniz için seçeceğiniz nemlendiriciler şu özelliklere sahip olmalıdır,

 • İçeriğinde seramid ve hyaluronik asit bulunan nemlendiriciler dirsek kuruluğuna birebirdir,
 • Dimetikon ve gliserin içeren nemlendiriciler kuru ciltlerinizi kuvvetli bir şekilde nemlendirirler,
 • Lanolin ve vazelin gibi ürünler kuru dirseklerinizin daha çok sus tutmasına yardımcı olurlar,
 • İçeriğinde laktik asit bulunan nemlendiriciler, kuru dirseklerinizi pul pul dökerek cildinizin yenilenmesini sağlarlar.
 • Kuru Dirsekler için Nemlendirici Nasıl Kullanılır?  
  • Kuru dirseklere sahipseniz seçtiğiniz nemlendirici duştan hemen sonra dirseklerinize uygulamalısınız. Su buharı ile açılan gözeneklerinize nemlendirici sürerek kuru ve sertleşmiş deriden kurtulmanız daha kolay olacaktır.
  • Nemlendiricini dirsek bölgenize uyguladıktan sonra yumuşak bir dokuya sahip bilekli bir çorabın ayak ucunu kesin ve elinizden sokarak dirseklerinize giydirin.
  • Evde kuru dirsekleriniz için pratik olarak uygulayacağınız bu formüller, kuru dirseklerinizin nemlendiriciyi daha çabuk emmesine ve daha iyileştirici bir etki yapmasına yardımcı olursunuz.

5) Sıcaklığı Düşük Tutun. Dirseklerinizin kuruması ve sertleşmesi yılın herhangi bir zamanında gerçekleşebilir, özellikle kış aylarında rastlanılan bu problem için çok sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçının. Evinizin ısısını fazla tutarak, kuruyan dirseklerinizi ve cildinize yardımcı olmazsınız, aksine daha çok kurulaşmasına ve sertleşmesine sebep verirsiniz. Ev içi sıcaklığı azaltamayacağınız durumlarda (evde bebek var ise) muhakkak havayı nemlendiren aygıtlardan edinmelisiniz. Bu aygıtları  %44-45 nem oranına ayarlarsanız, dirseklerinizin de cildinizinde daha fazla kuruyarak su kaybetmesini engelleyebilirsiniz.

6) Çok uzun süre sıcak duş almayın. Sıcak duşa bayılıyor olabilirsiniz, ancak kuru dirseklerinize hiç bir faydası yok! Kuru dirseklerinizin daha da kuruyup sertleşmemesi için sıcak duşlarınızı 5 dakikadan fazla sürdürmemelisiniz. Hatta mümkünse daha ılık sularda duş almayı tercih etmelisiniz. Böylelikle kurumuş dirseklerin su tutmasını ve kuruluğunun giderilmesine yardımcı olursunuz.

7) Doğru şekilde beslenin. Kuru dirseklere sahipseniz beslenmenize de son derece dikkat etmelisiniz. Kuru dirseklerinize yardımcı olacak başlıca destek omega 3 yağ asitleri olan gıdalardan gelir. Cildinizi fiziksel faktörlere karşı koruyan omega 3 yağ asitleri sayesinde hem kuru dirseklerinizden kurtulursunuz hem de son derece sağlıklı bir beslenmeye sahip olursunuz,

 • Pisi balığı, sardalya, somon balığı omega 3 yağ asitleri açısından güçlü balıklardır.
 • Aspir yağı, ceviz, keten tohumu da omega 3 açısından zengin besinler arasındadır.

Dirsek Kuruluğu için Bitkisel Öneriler

Kurumuş ve sertlemiş hatta kararma noktasına gelmiş dirsekleriniz için yukarıda sayılan tüm önerileri uygulamanız yanında bitkisel olarak hazırlayacağınız karışımlar ile de dirseklerinizin daha hızlı bir şekilde yumuşamasını ve olağan görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

1) Kuru Dirsekler için Yoğurt Maskesi

 • Organik yöntemlerle hazırlanmış bir yoğurt, fabrikasyon yoğurtlara göre laktik asit açısından daha zengindir ve dirseklerinizin kuruluğunu gidermesine yardımcı olan da laktik asittir. Lapa lapa bir yoğurdu kuru dirseklerinize sürün ve 15 dakika boyunca bekleyin. Kuru dirsekleriniz için yoğurt maskesini en az 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulayın.
 • Dirseklerinizin kuruluğu fazlaysa ve kararma noktasına gelecek kadar sertleşmişse daha iyi neticeler almak için yoğurdunuzun içerisine, 1 kaşık yoğurda 1 çay kaşığı oranında bal ilave edip yoğurt maskesini uygularsanız daha iyi sonuçlar alacaksınız.

2) Kuru Dirsekler için Hindistan Cevizi Maskesi

 • Hindistan cevizini bir kaseye kırın ve içerisine 2 küp beyaz/esmer şeker ilave edin. Şeker hindistan cevizi içerisinde eriyinceya kadar karıştırın. Hazırladığınız hindistan cevizi maskesini ihtiyacınız olduğu kadar dirseklerinize yedirin ve 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.
 • Hazırladığıınız hindistan cevizi maskesini 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabından çıkardıktan sonra kuru dirsekleriniz için uygulamadan evvel oda sıcaklığında ılımasını beklemelisiniz.

3) Kuru Dirsekler için Limon Maskesi

 • Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde dirsek kuruluğunuz gider ve dirsekleriniz tamamen yumuşar. Salatanız için kullandığınız suyu sıkılmış bir limonu tortuları ile birlikte kuru dirseklerinize pratik bir şekilde 2-3 dakika uygulayabilirsiniz. Yalnızca limonu kuru dirseklerinize uyguladıktan sonra su ile yıkamamalı, üzerine nemlendiricinizi sürmelisiniz.
 • Kurumaktan sertleşmiş dirsekleriniz için daha güçlü bir limon maskesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için yapmanız gereken 1 limonun suyunu sıkarak 1 yemek kaşığı süt tozu ilave ederek bir macun kıvamına getiriniz. Bu karışımı kuru dirseklerinize 20 dakika kadar uygulayın ve ılık su yardımı ile temizleyin.

4) Kuru Dirsekler için Patates Maskesi

 • Haşlanmış bir patates içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek hazırladığınız patates maskesi ile kuru dirseklerinizi yumuşatabilirsiniz. Karışımı dirseklerinize sürdükten sonra 15 dakika bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • Patates ve bal karışımı kuru dirseklerinizi kısa sürede nemlendirir.Karışımı 2 hafta boyunca uyguladığınız takdirde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

5) Kuru Dirsekler için Bitkisel Yağlar.Cildinizin en sert derilerinden birine sahip olan dirsekleriniz, uç uzuvlar olduğundan kurumayada daha yatkındırlar. Cilt tipinize uygun tüm dirsek kurumasını engelleyecek önerileri dikkate aldığınız halde dirseklerinizin kuruluğunun önüne geçemiyorsanız, bitkisel yağlardan da destek almalısınız. Bitkisel yağlar, deri gözeneklerine hızlı şekilde nüfuz eder ve kuru ve sertleşmiş dirseklerinizi olağan yumuşaklığına kazandırırlar. Kuru dirsekleriniz için kullanabileceğiniz bitkisel yağlar:

 • Zeytin Yağı
 • Avokado Yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Badem Yağı

Yukarıda sıralanan bitkisel yağları 1-2 damla olacak şekilde yumuşak hareketlerle masaj yaparak kuru dirseklerinize uygulayınız ve ardından biz bez yardımı ile kapatarak dirseklerinizin daha kolay nemlenmesini sağlayın.

İpucu:

 • Muz kabuğunu kuru ve sertleşmiş kuru dirsekleriniz üzerinde 1-2 dakika tutarak, yumuşamasına yardımcı olursunuz! Muzu her yediğinizde kabuğunu atmadan evvel dirseklerinize sürmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir