Diş Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Yapılır

1. Diş kemik erimesine sebep olan etmenler nelerdir?

Periodontit  ve diş kaybı sebebiyle kemik erimesi oluşabilir. Periodontit, dişi kemiğe bağlayan periodontal bağlarda ve alt çene kemiklerinde oluşan bakteriler sebebiyle ortaya çıkar. En belirgin sebeplerinden bir diğeri ise, diş olmamasıdır. Özellikle böyle birkaç diş varsa bu durum gözükebilir. Çene kemiği, çiğneme sayesinde korunur.  Diş kaybı olduğunda, ilk yıl içinde kemiğin% 25’i kaybolur ve bu zaman içinde devam eder.

2. Diş kemik erimesi

Erime, alveolar kemik olarak adlandırılan, dişi çevreleyen ve destekleyen kemikte meydana gelir. Bu, dişlerin gömülü olduğu kısımları oluşturur ve hem dikey hem de yatay olarak atrofi oluşmasına sebep olur.

Takma diş kullanılması veya dişe proteze konulması çiğneme basıncını normal diş kadar sağlayamayacağı için bu yol da problemi çözmez. Takma dişler çeneye çiğneme basıncı ancak yüzde 10 kadar yapabilir. Üst çenedeki molar dişlerin alınması ya da kaybı sinüs boşluğunun genişlemesi sebebiyle kemik erimesine neden olur. Diş olmayınca,  sinüs boşluğundaki hava basıncı dişi kaplayan yapının erimesine yol açar. Diş kemik erimesinin diğer sebepleri şunlardır:

  • Diş kemik erimesi, normal çiğneme meydana gelmediği için yanlış hizalanmış çarpık dişlerden de kaynaklanabilir. Kemik, gereken uyaranı kaybeder.
  • Bakteriyel enfeksiyon da kemiğe zarar verir.
  • Yüzdeki tümör de çene kısmının ve tümörün alınmasını gerektirebilir.

3. Diş kemik erimesi ve takma dişler

Protezler, yerleştirildikleri bölgede kemik kaybına neden olabilir. Isırma olduğunda bu bölgede baskı oluşur bu da erimeye neden olur.  Bu, zor veya ağrılı çiğneme sebebidir.

Takma diş, kemik erimesinin başka bir ciddi sonucunu doğurur. Bu da, yüzün üçte birinin çökmesidir.  Çene burna yaklaşır ve dışarı fırlar. Üst dudak kısmı büzülür.  Ağızda derin kırışıklıklar ortaya çıkar ve yanaklarda sarkmış deri oluşur.

4. Diş kemik erimesini önleme

Kemik erimesi, çene kemiğine, doğal dişler ile benzer bir baskı uygulayabilen bir takma diş takılmasıyla önlenebilir. Bu, diş implantları takılarak ya da implant destekli bir köprü veya protez kullanarak  yapılır.

Tek bir diş implantı veya iki implantla desteklenen üç ya da dört dişe sahip bir diş köprüsü, normal diş ile kıyaslandığında yüzde 99 oranında ısırma kuvveti sağlar.  Diş implantları ile sabitlenmiş bir protez olursa yaklaşık yüzde 70 ile 80 arasında ısırma kuvveti olur ve kemik erimesi önlenmiş olur.

5. Kemik yoğunluğunun azalması

Kemiklerin yoğunluğu azaldığında delikli hale gelir. Bu durum, kemik hacminin kaybı ile karşılaştırıldığında daha az yaygındır. Ama dikkat etmek gerekir. Kemiklerin yoğunluğu azalmasının sebepleri şunlardır:

  • Beslenme düzeni
  • Hormonal dengesizlikler
  • Hastalıklar
  • Yaşam tarzı
  • Diş kaybı

3D konik ışın CT tarayıcılar ile kemik yoğunluğundaki azalma belirlenebilir. Bu cihazdaki kemiğin renginin beyaz olması kemiğin yoğun olduğunu gösterir. Bu durumda implantlar kullanarak önlem alabilir ve bu şekilde kemik yoğunluğu artırılabilir.

6. Kemik grefti

Kemik kaybının olduğu durumlarda, implant yerleştirilmesi için kemik grefti yapılabilir. Bu şekilde, implanta destek olacak kemik oluşturur. İmplant yapılması için kemik sırtının yeterli yüksekliğe sahip olması gerekir. Molar dişler için de yeterli genişliğe ihtiyaç vardır. Buna ek olarak kemik grefti diş eti hastalıklarında ortaya çıkan hasarlı ve kaybolan kemiği onarmak için kullanılır.

Kemik grefti kayıp kemiğin yerine geçer. Çene kemiğinin gelişmesine yardımcı olur. Sağlıklı kemiğin oluşmasına zemin hazırlar. Farklı malzemelerden yapılmış kemik grefti bulunmaktadır. Kemik  grefti kemik kaybı çok fazla değilse implant ile aynı anda yerleştirilebilir. Lazer kullanılarak bu yapılabilir.

7. Sinüsü kaldırma

Üst arka dişler olmadığında, kemik erimesi olur, sinüs boşluğu genişler. Yani sinüs boşluğunu ve ağız boşluğunu ayıran kemik incelir. Diş implantları bu ince kemikte tutunamaz. Bu durumda sinüs yükseltme operasyonu yapılır. Sinüs, sinüs zarı çeneden uzaklaştırılarak ve sinüs boşluğunun olduğu yere kemik grefti yerleştirilerek yükseltilir. Kemik grefti  çene kemiği ile tamamen bütünleştiğinde, implant yapılabilir.

8. Diğer yöntemler

3D  ışın CT tarayıcısı sayesinde herhangi bir kemik grefti gerekmeden implant yapılabilir.  Tam 360 derece görünümle diş, çene ve ilgili yapılar görülebilir. Genişlik ve yükseklik ölçüleri alınarak  kemik greftine gerçekten ne kadar ihtiyaç olduğu değerlendirilebilir. Birçok durumda implantlar için kullanılabilecek kadar kemik olduğu görülebilir. Bu cihaz aynı zamanda tüm dişleri değiştirmekte de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir