Görme Kaybı Nasıl Anlaşılır

Görme kaybı ya da görme bozukluğunun yaş, kullanılan ilaçlar ya da direk olarak gözle ilgili olan sağlık problemleri gibi pek çok sebebi olabilir. Görme kaybı yaşayan insanlar ortak olarak belli başlı belirtilerden söz etmektedir. Birazdan açıklayacağımız bu semptomların sizde olup olmadığını kontrol ederek görme kaybınızın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Görme kaybının olduğundan şüphe ederseniz bir doktora görünerek gerekli testler sayesinde durumu netleştirebilirsiniz.

Davranış Değişikliklerini Gözlemleme

1. Son zamanlarda okuma yazmanızda bazı değişiklikler var mı? Bir kitap ya da gazete okurken belirli bir mesafeden daha yakında tutuyorsanız ya da çizgili kâğıda yazmada zorluk yaşıyorsanız görme kaybınız olabilir.

  • El yazınız okunmaz bir hal almaya başladıysa, görme kaybı yaşamadığından emin olduğunuz birinden yazınızı incelemesini isteyin.

2. Okuma, yazma, yemek yeme, televizyon izleme gibi günlük aktivitelerde ya da başka bir şeyle uğraşırken gerekenden daha fazla ışığa ihtiyaç duyup duymadığınıza dikkat edin.

3. Yürürken etrafınızdaki nesnelere çarpıyor ya da farkında olmadan duvara sürtünüyorsanız görme kaybınızın olması çok yüksek ihtimal. Nesnelere çarpmamak için daha yavaş hareket etmeye başladıysanız bu da bir uyarıdır. Yürürken bir yere çarpma korkusuyla çekinme ya da duraksama da görme kaybı belirtileri arasındadır.

4. Trafik kurallarını ihlal etme durumlarınız arttı mı? Trafik işaretlerini okumada zorlanma, trafik ışıklarını ayırt edememe ve hız göstergesini okurken problem yaşama da görme kaybı belirtilerindendir.

  • Bir arkadaşınızdan sizinle kısa bir yolculuğa çıkmasını isteyin. Araba kullanırken sizi gözlemlesin ve ışıklarda, hız göstergesinde ya da trafik işaretleri konusunda problem yaşıyor musunuz teyit etsin. Şeridinizden çıkma durumları, gereğinden fazla yavaş gitme, duraksama problemleri oluyor mu dikkat etsin.
  • Çevrenizdeki bir sürücü kursuna durumunuzu anlatarak sınav talebinde bulunabilirsiniz. Sınavı yapan kişi problem yaşayıp yaşamadığınızı, problem yaşıyorsanız bunun görme kaybıyla ilgili olup olmadığını size rahatlıkla söyleyecektir.
  • Görme kaybı sebebiyle trafikte sorun yaşıyorsanız, durumunuz düzelene kadar trafiğe çıkmayınız.

5. Yemek yerken ya da bir şeyler içerken problem yaşarsanız bunları not edin. Kaşığa aldığınız bir şeyi dökme, çatal ile tabaktaki bir yiyeceği almada zorlanma masada duran bardaklara sıklıkla çarpma gibi durumlar da ciddi görme kaybının belirtileridir.

6. Renkler arasındaki farkı ifade etmede zorlanıp zorlanmadığınızı gözden geçirin. Bu problemden şüpheleniyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyerek gördüğünüz renkleri teyit edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir