Göz Kuruluğu Nasıl Geçer

Gözleriniz yorgun ve kuru mu? Göz kuruması, doğal yaşlanma sürecinin, ilaçların, çevresel faktörlerin ve genetiğin bir sonucu olabilir veya kireçlenme ve diyabet gibi hastalıkların bir göstergesi olabilir. Göz kuruluğunu nasıl tedavi edeceğinizi ve göz kuruluğundan korunmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Göz Kuruluğu Tedavisi

1) Göz yaşlarının neden önemli olduğunu fark edin. Gözyaşları, gözü nemli tutmasının yanında birçok önemli rol daha oynamaktadır. Gözyaşları, göz için gerekli olan elektrolitleri üretir ve gözlerinizin sağlıklı olmasını sağlayan bakteri savar enzimlere ve proteinlere sahiptir. Gözyaşları, nem ve besleyici maddenin her yere ulaşması için gözün tamamını hemen sarar.

  • Gözyaşıyla bağlantılı herhangi bir sorun genel olarak gözünüyle alaklı bir problemin işareti olabilir. Sebep her şey olabilir ve birkaç tane tedavi yöntemi deneyebilirsiniz.

2) Sahte gözyaşı damlası kullanın. Sahte gözyaşı damlası, gözleri kayganlaştırılması ve nemli tutması için üretilmiştir. Sahte gözyaşı damlası, göz kuruluğunun asıl sebebini tedavi etmez. Sadece belirtilerden kurtulmanızı sağlayabilir. Bazıları, günde 4 kereden fazla kullanırsan tahrişe sebep olabilecek koruyucu maddeler içerir. Sahte gözyaşı damlasını günde 4 kereden fazla kullanmanız gerekiyorsa bir doktora danışın veya koruyucu madde içermeyen damlalardan kullanın.

  • Deneme yanılma yöntemi gözünüz için en uygun marka damlası bulmak için en iyi yöntem sayılabilir. Bazı durumlarda, birçok markanın karışımı gerekli olabilir. Bu damlalar genellikle reçetesiz satılır ve birçok markanın ürünü bulunmaktadır.

3) İlaçlı göz damlası kullanmayı deneyin. Hidroksipropil Metilselüloz, genellikle kuru ve tahriş olmuş gözler için Karboksil Metilselüloz ile birlikte kullanılır. Bu maddeler aynı zamanda gözyaşı damlalarında kayganlaştırıcı etki için kullanılır ve reçetesiz satılır. Aynı zamanda tetracyline,  ciprofloxacin, chloramphenicol gibi antibiyotikli göz kremlerini de deneyebilirsiniz. Bunlar ayrıca göz şişmesi için de kullanılabilir.

4) Göz muayenesi olun. Reçeteli ve reçetesiz göz damalarını denediyseniz ve hala göz kuruluğundan yakınıyorsanız bir doktora başvurun. Doktor, göz kuruluğunuzun sebebini bulduktan sonra başka tedavi seçenekleriniz de olacaktır.

  • Acı, kaşınma, yanma ve göz bulanıklığı yaşıyorsanıx bir göz doktoruna görünmelisiniz.

5) Göz kremi kullanın. Doktorunuz, göz kremi yazabilir. Göz kuruluğunun belirtilerini azaltan gözyaşı damlalarının aksine, kremler göz kuruluğunun asıl sebebini tedavi eder.

  • Kayganlaştırıcı etkisi sayesinde göz kremleri, gözlerinizi rahatlatacaktır. Kremler, gözyaşı damlalarının uygulanmadığı uzun aralıklarda uygulanmalıdır. (Mesela uyurken).

6) Göz yaşı kanalınızdan  ameliyat olun. Daha kalıcı bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, göz yaşı kanalınıza bir kapak yerleştirilmesini önerebilir. Bu kapaklar gözyaşı sızıntısını engeller ve bu sayede gözleriniz nemli kalır.

  • Bu kapaklar gözyaşlarınızı ve kullandığınızı gözyaşı damlalarını gözün içinde saklar.

7) Göz yaşı kanalınızı yaktırın. Göz yaşı kanalınıza kapak yerleştirildiyse ancak hala göz kuruluğundan yakınıyorsanız doktorunuz, göz kanallarınızı yaktırmanızı önerebilir. Doktorunuz bu ameliyatı onayladıktan sonra ameliyat için göz muayenesi yapılır.

  • Göz yaşı kanallarınız zaman içinde iyileşecektir. Gözlerinizin tedavisi için tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Göz yaşı kanallarınızı yaktırmak geri dönüşü olan bir ameliyattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir