Göz Sağlığını Nasıl Koruruz

Bugünlerde zararlı ışınların ve bunun yanında zararlı bir çok etkenin daha keşfiyle gözlerimizi korumak artık daha önemli bir hal aldı. İşte hayatınız boyunca gözlerinizi sağlıklı tutabilmeniz için yapmanız gerekenler (buna ne kadar ihtiyacınız olduğunu da dikkate aldık!).

Adımlar

1. Güzel bir çift güneş gözlüğü edinin. Gözleriniz buna değer. Polarizasyonlu güneş gözlükleri (doğrudan gelen güneş ışınlarını ve yansımalarını engeller) düz siyah camlı gözlüklerden daha yidir.

2. Güneşe veya güneş ışınlarını yansıtan objelere asla direkt olarak bakmayın (parlak metal objeler, kum/su vs.)

3. Güneş gözlüğü takarken de güneşe direct olarak bakmamalısınız.

4. Yılda en az bir kere göz muayenesinden geçin.

5. Kaşınan, sulu, kuru veya kızarmış gözler için göz damlası kullanın. Dekonjestan içeren göz damlalarından kaçının çünkü bu tür damlalar geçici olarak gözlerinizin kızarıklığını azaltacaktır ancak uzun vadede gözlerinizin yağ oranının dengesini ciddi şekilde bozacaktır. Keratokonjunktivitis (pink eye) olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

6. Bilgisayar başındayken veya televizyon izlerken gözlerinizi göz yorgunluğundan koruyun. Televizyon izlerken ekrandan yeterince uzakta olduğunuzdan emin olun. Bilgisayar kullanırken monitörden en az 30 cm uzakta durun. Düzenli olarak gözlerinizi kırptığınızdan ve aralıklarla gözlerinizi ekran dışında bir yere çevirdiğinizden emin olun. Büyük bir ekran veya büyük yazı tipi ekrana uzakken daha iyi görmenizi sağlayabilir. Bilgisayar ekranının parlaklığını olması gerekenden daha yüksek şekilde ayarlamayın-en rahat olacak şekilde ayarlayın. Yapabiliyorsanız gözlerinize yansıyan ışığı azaltmak için siyah arka plan üstüne beyaz veya diğer açık renklerde yazı tipi ile yüksek kontrast kullanın. Bilgisayar kullanırken arkanızda lamba veya pencere olmamasına dikkat edin çünkü bu ekranda beyaz bir parlaklık yaratarak göz yorgunluğuna sebep olabilir. Son olarak elektronik aletlerin oldukça fazla yaydığı mavi ışık gözleriniz için en zararlı olan ışıktır. Çoğu bilgisayarda renk ayarlarını değiştirerek( kırmızıya veya yeşile ayarlayarak) mavi ışık yayımını azaltabilirsiniz. Ayrıca özel olarak tasarlanmış ve gözlerinize ulaşan mavi ışığı engelleyen gözlüklerden de edinebilirsiniz.

7. Kitap okurken kitabı belirli bir uzaklıkta tutun ve bilgisayar kullanırken olduğu gibi belirli aralıklarla uzaktaki objelere bakın.

8. LCD ekranlara bakmak CRT ekranlara göre daha iyidir.

9. CRT ekran kullanıyorsanız ekran tarama sıklığını 60 Hz’in üstünde ayarladığınıza emin olun, örneğin 85 Hz.

10. Gözünüze toz veya duman gibi şeyler kaçmasına sebep olacak işler yapıyorsanız koruyucu/büyük gözlükler taktığınızdan emin olun. Yakınınızda gözünüze gelen kirletici maddeleri yıkamak için su bulundurduğunuzdan emin olun. Böyle durumlarda lens takmayın çünkü kirletici maddeler lensin içine hapsolabilir.

11. Havuzdayken gözünüze kimyasal maddelerin gelmemesi için deniz gözlüğü takın.

12. Gözlerinizi temizleyin. Gözünüze temiz veya steril olmayan bir şey girerse hemen su ile yıkayın.

13. Gün içinde göz yorgunluğu yaşamamak için yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.

14. Gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının. Bu genellikle parmaklarınızdaki ve ellerinizdeki bakteriler gözünüze bulaştığu için göz enfeksiyonuna sebep olur. Sert şekilde ovalamak korneanıza zarar verebilir. Ayrıca bu cildinizi gererek zaman içinde çizgilere, kırışıklıklara ve morluklara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir