Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Göz kapağı seğirmesi veya göz seğirmesi (blefarospazm da denir) utandırıcı, garip ve sinir bozucu olabilir. Daha önce yaşamadıysanız korkutucu da olabilir. Göz seğirmesi, göz yorgunluğu, yorgunluk ve göz kuruluğu sebebiyle ortaya çıkan istemsiz kas kasılmalarıdır. Diğer sebepleri kahve ve ilaç gibi çok fazla uyarıcı kullanmak, yeterince su içmemek veya çok fazla alkol tüketmek şeklinde sıralanabilir ancak asıl sebep strestir. Sebep ne olursa olsun panik olmayın. Göz ve göz kapağı seğirmesinden kurtulmak için birçok seçeneğiniz var.

Göz Seğirmesini Durdurmak

1) Sertçe göz kırparak başlayın. Gözlerinizi olabildiğince sıkı şekilde kapatın. Daha sonra açabildiğiniz kadar fazla açın. Bu şekilde göz kırpmaya gözyaşları oluşana kadar devam edin. Acı hissederseniz veya seğirme durumu kötüye giderse göz kırpmayı hemen bırakın.

  • Bu göz kırpma hareketini hızlı hızlı yapmak gözyaşının eşit dağılmasını sağlar. Bu hareket sayesinde gözleriniz nemlenir, göz kapağınız dinirlenir, göz ve yüz kaslarınız gerilir ve göz dolaşımınızı arttırır.

2) Gözlerinizi masaj yaparak rahatlatın. Göz kapaklarınıza orta parmaklarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın. Seğirme olan göz kapağınıza yaklaşık olarak 30 saniye masaj yapın. Tahrişi ve enfeksiyonu engellemek için ilk olarak ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

  • Bu uygulamanın sonucunda göz dolaşımının arttığı ve kasların uyarıldığı ve güçlendiği gözlenmiştir.

3) 30 saniye boyunca göz kırpın. Bunu yeterince hızlı şekilde yapmaya çalışın. Aynı zamanda göz hareketlerini hafif şekilde yapmalısınız. Kirpiklerinizi kelebek kanatları gibi düşünün. Göz kırpmak gözleriniz için oldukça önemlidir. Göz kaslarınızın çoğunu rahatlatarak ve gözyuvarını temizleyip nemlendirerek göz seğirmesini durdurur. Acı hissederseniz veya seğirme durumu kötüye giderse göz kırpmayı hemen bırakın.

4) Göz kapaklarınızı yarıya kadar kapatın. Üst göz kapağınızın sürekli olarak titrediğini fark edeceksiniz. Bu titremeyi durdurmaya odaklanın.

  • Gözlerinizi kısarak ve görüş netliğini arttırarak gözü daha az germiş olursunuz. Bu durum, göz yorgunluğundan kaynaklanan göz seğirmesini azaltabilir.

5) Gözlerinizi sıkın. Gözlerinizi 1 dakika boyunca kapalı tutun. Bu süre boyunca gözlerinizi sıkın ve tamamen açmadan bırakın. Gözlerinizi açmadan önce bunu 3 kez uygulayın.

  • Bu hareket, göz yaşı üretimini arttırarak gözlerinizin nemlenmesini sağlar. Seğirmeyi azaltmasının yanısıra, göz kaslarınızı güçlü tutmak için de bu egzersizi yapabilirsiniz.

6) Kendinize akupunktur masajı yapın. Yukardaki resme bakarak gözünüzün etrafındaki aküpresür noktalarını bulun. Diğer noktaya geçmeden önce her noktaya dairesel hareketlerle 5-10 saniye boyunca masaj yapın. Bütün noktalae bittikten sonra en baştan başlayın. Bu hareketleri 2 dakika boyunca tekrar edin.

  • Benzer bir aküpresür tekniği uygulamak için işaret ve orta parmağınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirin. Hafifçe bastırın ve gözyuvarına doğru indirerek orada 5 dakika boyunca tutun.
  • Aküpresür yöntemi, göz dolaşımını arttırarak göz seğirmesini azaltırken kapalı göz kapağı gözün nemlenmesini sağlar.
  • Tahrişi ve enfeksiyonu engellemek için ilk olarak ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

7) Su terapisi tekniklerini deneyin. Gözlerinizi önce soğuk daha sonra sıcak suyla yıkayın. Soğuk su kan damarlarını büzüştürürken sıcak su aynı damarların genleşmesini sağlayacaktır. Bu uygulama, dolaşımı ve göze olan kan akışını arttırarak göz seğirmesini azaltır.

  • Sıcak ve soğuk suyla yıkamak yerine göz kapaklarınıza buz tuttuktan sonra sıcak suyla yıkayabişirsiniz. Bunu 7-8 kere tekrar etmelisiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir