Göz Yorgunluğu Nasıl Önlenir

Gözleriniz günde 24 saat kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Fakat küçük objelere uzun süre bakmak, örneğin bilgisayarda uzun süre okuma yapmak ve çalışmak göz yorgunluğuna sebep olabilir. Eğer sürekli bilgisayar başında olmanız gereken bir işiniz varsa, göz yorgunluğunuzun olma ihtimali de yüksektir. Göz yorgunluğundan kaçınmak ve tedavi etmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Önleyici Teknikleri Uygulayın

1) Gözlerinizi rahatlatın. Gözleriniz yorulduğunda gevşetme tekniklerini deneyebilirsiniz. Gözlerinizi dinlendirirken bardaklama ya da avuçlama olarak bilinen tekniği uygulayabilirsiniz. Sırtınız dik duracak şekilde bir sandalyeye rahatça oturun. Ellerinizi sıcak tutmak için bir arada tutun. Dirseklerinizi masanın üzerine koyun ve gözlerinizi kapatıp ellerinizi gözlerinizin üzerine koyun. Normal ritminizde nefes alın ve avuçlarınızı gözlerinizin üzerine koyarak 5-10 dakika boyunca rahatlayın.

  • İlk denemeniz sırasında beş ila on dakika arası bir alarm kurmanız önerilir. Eğer bu 5-10 dakikadan sonra gözleriniz dinlenmiş ve tazelenmiş hissediyorsanız bu sizin için yeterli ve doğru zaman miktarıdır. Eğer hala rahatlamış hissetmiyorsanız beş dakika daha ekleyin ve değişimi gözlemleyin.
  • Avuçlarınızla gözlerinize yaptığınız baskı az olmalıdır.

2) Gözlerinizi sık sık rahatlatın. Yakın mesafelere uzun süre baktığınızda ardından göz rahatlatma tekniklerinizi uygulamalısınız. Ayrıca mümkünse odaklandığınız nesne ile gözleriniz arasındaki mesafeyi sık sık arttırmaya çalışmalısınız. Bunu yapmazsanız uzağa bakarken göz merceğinizi kontrol eden kirpiksi (siliyer) kasınızı aşırı derecede zorlayabilirsiniz.

  • Göz kaslarınızın parçalanması odaklanma kabiliyetinizi değiştirir ve göz merceğinizi düzleştirir.

3Daha sık göz kırpın.Göz kırpmak gözlerinizin kısa bir ara vermesini sağlar fakat uzun ve ağır iş yükümüz nedeniyle göz ardı edilir. Göz kırpmak, gözyaşlarınızı gözünüze eşit bir şekilde yayarak gözlerinizi nemlendirir ve yağlandırır. Göz kırpmak aynı zamanda göz kuruluğundan kaynaklanan göz yorgunluğunu da önleyebilir.  Kuruluğu önleyebilmek için kendinizi gözlerinizi daha sık kırpmak için eğitmelisiniz. Etrafınıza daha sık göz kırpmanızı hatırlatacak hatırlatıcılar koymanız yardımcı olabilir.

  • Göz kırpmak, gözyaşlarınız yardımıyla gözlerinizdeki toksinleri de temizler.
  • Gözyaşını yaymak ve göz kuruluğunu önlemek için ideal göz kırpma periyodu dört saniye olmalıdır.

4) Sık sık mola verin. Bazı göz yorgunlukları, bir bilgisayar ekranına ya da kitaba çok uzun süre ara vermeden bakmanız nedeniyle oluşur. Mola verin ve gözlerinizin dehidrasyon sonrası tekrar normal suyunu kazanması için gözleriniz kapatıp birkaç saniye bekletin. 20-20-20 kuralı adı verilen 20 dakikada bir 20 saniyelik bir ara verip 20 adım uzaklıktaki başka bir şey üzerine odaklanma yöntemini uygulamaya çalışın.

5) Göz kaslarınız için egzersiz yapın.Göz kaslarınızı güçlendirmek için sık sık göz kaslarınızı çalıştıran egzersizler yapmalısınız. Bu egzersizi, gözlerinizi yavaşça çapraz, sağa sola, yukarı aşağı hareket ettirip döndürerek yapabilirsiniz. Bu hareketleri art arda üç ila beş kez tekrarlayın. Özellikle uzun süreler çalışıyorsanız bu egzersizi her gün birkaç kez tekrarlamalısnız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir