Hıçkırık Nasıl Durur (g1)

Doktorlar hıçkırığı tedavi etme yollarının hiçbir etkisi olmayan batıl inançlar olduğunu söylese de bazı insanlar da favori yollarının her seferinde işe yaradığını iddia ediyor. İlginç bir şekilde, bu kocakarı ilaçlarından bazıları en azından nefes alma egzersizlerine dayandığı için doğru yoldalar. Hangi metodu seçeceğiniz (ki bolca seçeneğiniz var) size bağlı; eğer seçtiğiniz işe yaramazsa, elbet bir diğeri işe yarayacaktır. İşte bu çözümlerin az çok nihai bir listesi.

Nefes Almak ve Yutkunmak

1Büyük bir nefes alın. Hiç nefes vermeden yutkunun. Biraz daha nefes alabiliyorsanız, alın. Yutkunup nefes almaya, yutkunamayana ve nefes alamayana kadar devam edin.

 • Kesinlikle yutkunamadığınız zaman, kontrollü bir şekilde nefesinizi dışarı verin. Nefesiniz ilk durumuna gelmiş olacaktır.

2) Ağzınız açık bir şekilde yutkunun. Ağzını açıp, iki dakika boyunca açık tutun. Eğer yutkunma ihtiyacı hissederseniz yutkunun ama dudaklarınızın aralık olmasına dikkat edin.

 • Birkaç saniyede bir yutkunmaya devam edin, özellikle hıçkırığınızın geldiğini hissettiğiniz zaman. Birkaç hıçkırık aradan kaçabilir, ama yutkunmaya devam ederseniz üç dakika içerisinde hıçkırığınız geçmiş olacaktır.
 • Göğüs çevrenizde sıkı bir giysi giymediğinize emin olunuz. Eğer giyiyorsanız, bollaştırın.

3 Sekiz rakamının figürü şeklinde nefes aldığınızı hayal edin. Verdiğiniz nefes biterken, nefesinizi yavaşlatın ve çektiğiniz nefes olması için çevirin. Daha sonra da basit bir şekilde sekiz rakamının figürü şeklinde, devamlı bir nefes yaratın.

 • Hıçkırıklar neredeyse hemen azalacaktır. Bu yöntem genelde on defa yapıldığında işlemeye başlar.
 • Bu yöntemin başka bir yolu da alabildiğinizce nefes alıp çok küçük bir miktarı dışında hepsini geri vermektir. 15-20 saniye boyunca veya hıçkırığınız geçene kadar devam edin.

4) Diyaframınızı germeyi deneyin. Daha fazla nefes alamayacağınızı hissedene kadar yavaşça nefes alın, aldığınız nefesi karnınıza kadar esnettiğinizi hissedin. Bunu yaparak diyaframınızı, hıçkırığınızı durdurmak için geriyor olacaksınız.

 • Nefesinizi 30 saniye boyunca tutun. Yavaşça, ciğerleriniz boşalana kadar nefes verin. 4-5 kere, daha iyi hissedene kadar tekrarlayın.

5) Dilinizi ve kulaklarınızı kullanın. Bir kere yavaşça nefes alıp verin. Nefes verirken, dışarıya elinizden geldiğince hava vermeye çalışın (vücudunuz sizi nefes almaya zorlayana kadar). Sonra, derin bir nefes alıp dilinizi çıkarın. Parmaklarınızı kulaklarınıza koyarak nefesinizi ve burnunuzu 40 saniye boyunca tutun.

 • Yavaşça nefesinizi verin. Eğer işe yaramadığını hissediyorsanız tekrar deneyin. Sonuçta Allah’ın hakkı üçtür.

6) Nefes almayı taklit edin. Derin bir nefes alıp nefesinizi tutun. Bunu yaparken burnunuzu tıkayıp ağzını kapayın. Şimdi de diyaframınızı sanki nefes alıp veriyormuşçasına hareket ettirin.

 • Hıçkırığınız geçtiğinde ya da nefes almak istediğinizde nefesinizi verin. Eğer hıçkırık devam ediyorsa tekrar edin.

Yemek ve İçmek (Kolay Çözümler)

Hıçkırık Nasıl Durur Bölüm 2

1) Bir bardak suyu pipetle için. Bardağı suyla doldurun, parmaklarınızla kulaklarınızı tıkayın ve bir pipet kullanarak suyu için. Bunun neden işe yaradığını kimse bilmiyor, ama sanki ‘hıçkırığınızı yuttuğunuzu’ düşünebilirsiniz. Bu yöntem en çok gençlerde ve çocuklar en iyi sonuç verirken (yani hıçkırığın geçmesi sadece birkaç yudum sürüyor) yetişkinlerin birkaç kere denemeleri gerekebilir.

2) Bir yerine iki pipet kullanın. Bir bardak su ve iki adet pipet alın. Bir pipet normal bir şekilde bardağa koyduktan sonra ikinci pipeti bardağın sizden uzak olan tarafına yaslayanak şekilde yerleştirin. İki pipeti de aynı anda ağzınıza koyun ve büyük yudumlar alarak normalde nasıl içiyorsanız suyu öyle için.

3) Ellerinizi kullanmadan için. Bir sandalyenin üzerine bir bardak su koyun, diğer bir sandalyeyi de önüne çekip siz oturun. Eğilip, ellerinizi bardağı tutmak, eğmek veya bardağa dokunmak için kullanmadan içebildiğiniz kadar için.

4) Baş aşağı bir şekilde için. Normal veya plastik bir bardağı yarısına gelecek kadar suyla doldurun. Sonra, ya baş aşağı yatın (mesela koltuğunuzun veya yatağınızın kenarına) ya da belinizden eğilin. Bir yudum su alın (dökmemeye çalışın) ve doğrulun. Eğer hıçkırığınız kesilmediyse, baş aşağı bir şekilde bir yudum daha alın. Kusursuz işliyor!

5) Tatlı bir şeyler yiyin. Ağızdaki sinir uçlarını tatlı bir hisle aşırı yüklemek bu işi çözebilir. Bir çay kaşığı şeker yiyin; aşırı şeker yüklemesi en çok etkiye sahip olacaktır. Bu, en iyi yöntem olarak henüz kanıtlanmadı, o yüzden eğer umutsuzsanız, son çare olarak denemeyi düşünebilirsiniz.

6) Bir dilim limonu ısırın. Dilimi ısırarak suyunu çekin. Ekşi tadı dindirmek için limona şeker koyabilirsiniz.

 • Bu ekşi tat, birinin sizi korkutmasıyla aynı tepkiyi yaratıyor. Limonu ısırdığınızda vücudunuzun “Aman tanrım!” deme şekli olarak düşünebilirsiniz.
 • Eğer barmencilik oynamak istiyorsanız, bir dilim limona 4-5 damla acı kokteyl sosu damlatın. Hem limonun daha kolay yenilmesine yardımcı oluyor, hem de bazı insanlar bu şekilde daha etkili olduğunu düşünüyor.

7) Turşu suyu veya sirkeyi çıkarın. Yarım çay kaşığı kadar, her 7-10 saniyede bir hıçkırığınız geçene kadar için. Turşu suyu ya da sirke sevmiyor musunuz? Ne güzel, daha iyi bir motivasyon!

8) Bir yemek kaşığı şeker yiyin. İlacın inmesine yardımcı olduğu gibi, hıçkırığınızı da geçirebilir. Bir yemek kaşığı alıp, kahverengi şeker veya bal ile doldurduktan sonra kaşığı beş saniye boyunca ağzınızda tutun. Daha sonra yutup, bir yudum su için.

 • Eğer bu yöntem hemen işe yaramazsa, kaşık kaşık şeker yemenin tavsiye edilmediğini aklınızda bulundurun. Gerekirse başka yöntemler deneyin.

9) Bir kaşık fındık ezmesi yiyin. Bir yemek kaşığı fındık ezmesi alın ve ağzınızda 5-10 saniye boyunca tutun. Sonra, fındık ezmesini çiğnemeden yutun. Tükürük fındık ezmesini yumuşatmış olacaktır, böylece yutmayı kolaylaştıracaktır.

 • Buna alternatif olarak badem ezmesi ya da Nutella kullanabilirsiniz. Fındık ezmesine benzer yapışkan bir kıvamda olan şeyler uygun olacaktır.

10) Biraz tuz yiyin. Bir çay kaşığı tuz yutun ve ardından küçük bir yudum su için. Ardından yavaşça nefes almaya ve sakin kalmaya dikkat edin.

11) Derin bir nefes alıp, nefesinizi bırakmadan önce bir yudum su için. Su dışında başka içecekler kullanmayın çünkü aynı derecede etkili olmayacaktır. Bu yöntem her zaman işe yaramayabilir.

Hareketlerle Hıçkırığı Geçirmek

1. Bir yere oturup arkanıza doğru yaslanın,dizlerinizi kırarak yukarı göğsünüze doğru çekin ve öne doğru eğilmeye çalışın. Bunu yatağınızın ya da odanızdaki koltuğun üzerinde yapabilirsiniz. Dizlerinizi kendinize doğru çekip öne eğilme durumunda 2-2,5 dakika kadar kalın ve sonra dizlerinizi salın. Bu hareket göğüs bölgenizin sıkışmasını ve bu sayede de hıçkırığa sebep olan etmeni ortadan kaldırmanızı sağlayabilir.

 • İlk yaptığınızda hıçkırık geçmediyse bu durumda aynı işlemi 3-4 kez daha yapabilirsiniz.

 1. 2 Dizlerinizi kucaklarken bir sandalyede öne doğru eğmeyi deneyin. Düz sırtlı bir sandalye bulun ve sırtınız tam olarak sandalyenin arkasına bastırılarak oturun. Kollarınız vücudunuzun üzerinden geçerek yavaşça sıkışmış bir pozisyona doğru bükün. Ardından, kollarınızı yavaşça vücudunuzun etrafına sıkın ve serbest bırakmadan önce 2 dakika kadar tutun.
  • Eğer hıçkırıklarınız kaybolmazsa hareketi 2-3 kez tekrarlayın.Uyarı: Sırt problemleriniz varsa bunu denemeyin.
 2. 3 Eğer gıdıklanırsanız bir arkadaşınızdan sizi gıdıklamasını isteyin. Gıdıklama kendisi hıçkırıkları iyileştirmese de, his sizi hıçkırıklarınızdan uzaklaştıracaktır. Bu, onlar hakkında her şeyi unutmanıza neden olabilir, bu da onları ortadan kaldırabilir. Ayrıca, kahkahalar nefesinizi değiştirebilir, bu da yardımcı olabilir.
  • Seni en az 30 saniye gıdıkla. Bu işe yaramazsa, daha uzun süre çalışmayı deneyebilirsiniz.Varyasyon: Bazı insanlar birisini korkutmak için hıçkırıklarınızı ortadan kaldırabileceğinize inanır. Doğru olduğuna dair bir kanıt olmasa da, gıdıklama işe yaramazsa bir arkadaşınızı sizi korkutmaya çalışabilirsiniz.
 3. 4 Mümkünse, kendini geğir. Kendinizi komuta edebilirsiniz, o zaman bu yetenek sorunlarınızın cevabı olabilir. Burping hıçkırıkları rahatlatabilir, bu yüzden kendinizi birkaç kez geğirmeye zorlayın.
  • Her ne kadar hava yutmak veya gazlı içecekler içmek geğirmeye neden olsa da, bu teknikleri denemek genellikle iyi bir fikir değildir, çünkü hıçkırıkları tetikleyebilirler. Kendinizi geğiremezseniz, farklı bir teknik deneyin.
 4. 5 Kaslarınızı uyarmak için öksürmeyi deneyin. Öksürük, hıçkırıklarınızı bozabilir ve bu da onları ortadan kaldırabilir. Kendinizi öksürün, hızlı bir şekilde havayı ciğerlerinizden zorlayın. Bir dakika kadar devam edin.
  • Öksürük ilk kez çalışmazsa 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Eğer yapabiliyorsanız, hıçkırmak istediğinizi düşündüğünüz zaman öksürün.

Yöntem 4 Kronik Hıçkırıklarla başa çıkmak

 1. 1 Tekrarlayan hıçkırıkları önlemek için daha yavaş yiyin. Bazı nedenlerden dolayı, yemeğinizi yeterince çiğnememek hıçkırıklara yol açabilir. Arkasındaki teori, havanın yiyecek parçaları arasında sıkışıp kalması, yutulması ve hıçkırıklarla sonuçlanmasıdır. Yavaş yemek, daha fazla çiğnemek ve bu riski ortadan kaldırmak anlamına gelir. [17]
  • Yavaşlamanıza yardımcı olmak için çatalınızı ısırıklar arasında ayarlayın.
  • Yavaş yemek için kaç kez çiğnediğinizi sayın. Örneğin, 20 kez çiğneyebilirsiniz.
 2. 2 Daha küçük öğünler yiyin. Büyük yemekler, özellikle çocuklarda hıçkırıkları tetikleyebilir. Hıçkırık oluşumunu önlemek için porsiyon boyutlarınızı kontrol edin. Ayrıca, çok dolu alamıyorum böylece yemek alanı.
  • Örneğin, her 2-3 saatte bir 3-5 küçük öğün yiyebilirsiniz.
 3. 3 Gazlı veya gazlı içecekler içmeyi bırakın. Bu tür içeceklerdeki gaz, özellikle hızlı bir şekilde içerseniz, hıçkırıklığa neden olabilir. Hıçkırık sizin için ortak bir sorunsa, gazlı ve gazlı içecekleri kesmek yardımcı olabilir.
  • Bir içeceğin içinde kabarcıklar varsa, içmeyin.
 4. 4 Gazı yutmamak için sakızdan kaçının. Sakız çiğnediğinizde, her çiğnemeyle biraz gaz yutmak normaldir. Ne yazık ki, bu bazı insanlarda hıçkırıkları tetikleyebilir. Sık sık hıçkırıklarınız varsa, sakızı atlamak en iyisidir.
  • Nane kullanın veya sert şekerleri emdirin.
 5. 5 Alkol ve baharatlı yiyecekleri kesin . Hem alkol hem de baharatlı yiyecekler bir hıçkırık tetikleyici olabilir, bu yüzden onlardan kaçınmaya değer olabilir. Bu kronik hıçkırıklarınızı durdurmanıza yardımcı olabilir.
  • Alkol veya baharatlı yiyeceklerden sonra genellikle hıçkırık olup olmadığını anlamak için bir yiyecek günlüğü tutabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, bu tavsiye konusunda endişelenmeyebilirsiniz.
  • UZMAN İPUCU Amy Chapman, MA
   Ses Koçu ve Uzmanı Asit reflü kronik hıçkırıklara neden olabilir. Asit reflü, frenik sinirinizi tahriş edebilir ve bu da hıçkırıklara neden olabilir. Yedikten sonra sık sık hıçkırık alırsanız veya çok fazla yediğinizde, asidi azaltacak ve bu siniri sakinleştirecek bir reflü tıbbi almayı deneyin.

Yöntem 5 Ne Zaman Tıbbi Bakım Almalı

 1. 1 Hıçkırık yeme, içme veya uykuya müdahale ederse derhal dikkatli olun. Sağlıklı çalışmak ve işlevini yerine getirmek için yemek yiyebilmeli, içebilmeli ve uyuyabilmen gerekir. Nadir durumlarda, hıçkırık bu şeyleri yapmanızı engelleyebilir. Bu sizin başınıza gelirse, rahatlayabilmeniz için hemen doktorunuzu görmeniz gerekir.
  • Hıçkırıklarınız günlük yaşamınıza müdahale etmemelidir.
 2. 2 48 saat sonra hıçkırık gitmediyse doktora görün. Çoğu hıçkırık birkaç saat içinde kendi kendine kaybolsa da, bazen altta yatan bir durum hıçkırıkların devam etmesini sağlayabilir. Doktorunuz hıçkırıklarınıza neyin neden olduğunu belirleyebilir ve tedavi edebilir.
  • Doktorunuza hıçkırıklarınızın ne kadar süredir devam ettiğini ve diğer semptomlarınızı söyleyin.
 3. 3 Reçeteli bir ilacın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun. Eğer gitmeyecek hıçkırıklarınız varsa, doktorunuz bir tedavi önerebilir. Bununla birlikte, ilaç tedavisi herkes için doğru değildir, bu nedenle doktorunuz sizinle riskler ve faydalar hakkında konuşacaktır. Aşağıdaki ilaçlardan birini reçete edebilirler:
  • Klorpromazin (Torazin) hıçkırık için en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir ve kısa süreli tedavi için uygundur.
  • Metoklopramid (Reglan) bulantı için en sık kullanılan bir ilaçtır, ancak hıçkırık için de çalışır.
  • Baklofen, hıçkırıkları tedavi edebilen bir kas gevşetici.

Topluluk Soru-Cevap

 • Soru Babam birkaç gün önce ameliyat oldu. Hıçkırması normal mi? Topluluk Yanıtı Evet, birisinin ameliyattan sonra hıçkırık yapması oldukça normaldir. 48 saatten fazla hıçkırırsa, bir doktora görünmelidir.
 • Soru Hıçkırıklarım bir günden sonra durmazsa ne yapmalıyım? Topluluk Yanıtı Doktorunuza danışın.
 • Soru Neden hıçkırık alıyoruz? Topluluk Yanıtı Diyafram neredeyse her zaman mükemmel çalışır. Nefes aldığınızda, havayı akciğerlere çekmeye yardımcı olmak için aşağı çeker. Nefes verdiğinizde, diyafram gevşer ve hava burun ve ağızdan akciğerlerden dışarı akar. Bununla birlikte, bazen diyafram tahriş olur. Bu olduğunda, aniden boğazınıza hava emmenize neden olan sarsıntılı bir şekilde aşağı çeker. İçine giren hava ses kutunuza çarptığında, ses telleriniz aniden kapanır ve büyük bir hıçkırık kalırsınız. Diyaframı tahriş eden eylemler arasında çok hızlı veya çok fazla yemek, midede veya boğazda tahriş veya gergin veya heyecanlı hissetme yer alır. Hıçkırıkların hemen hemen tüm vakaları sadece birkaç dakika sürer. Faydalı 33 Faydalı 128
 • Soru Birini nasıl korkutabilirim? Topluluk Yanıtı Birini korkutmanın en iyi yolu, onları korkutacağınızı söylememektir. Bir kişinin hıçkırık olduğunu görürseniz, onlara gizlice girerek veya sadece çığlık atarak korkutun. Bu, birilerini beklemedikçe onları zıplatmalı. Faydalı 19 Yararlı 73
 • Soru Bir insana ne kadar sirke zarar verir? Topluluk Yanıtı Sirke çok fazla asitliğe sahiptir ve çok fazla mide ekşimesine neden olabilir ve sizi hasta veya mide bulantısı hissettirebilir. Ayrıca, düzenli olarak yüksek miktarlarda kullanıldığında dişlerin içindeki dişleri erozyona uğratacaktır. Çok fazla tüketmeyin ama biraz size zarar vermez. Faydalı 35 Faydalı 98
 • Soru Hıçkırıklarınız ağrıyorsa ne yapmalısınız? Topluluk Yanıtı Onları iyileştirmek için bu yöntemlerden bazılarını deneyin. Hıçkırıklar zarar verseler bile zararlı değildir. Faydalı Değil 7 Yardımcı 18
 • Soru Birkaç saat boyunca hıçkırık vakası olması kötü bir şey mi? Topluluk Yanıtı Her ne kadar oldukça can sıkıcı olsa da, ille de değil. Hıçkırık 24 saat devam ederse, uyuduktan sonra bile, doktorunuza danışmayı düşünebilirsiniz. Hıçkırık 48 saatten fazla devam ederse, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Faydalı 30 Faydalı 74
 • Soru Hıçkırığım olduğunda nefesimi tutmak neden benim için çalışmıyor? Topluluk Yanıtı Doğru yapmıyor olabilirsiniz. Burnunu tutmaya çalış ve 10-15 saniye bekle. Daha uzun süre yapabiliyorsanız, 20-25 saniye boyunca tutabilirsiniz. Faydalı 21 Yararlı 52
 • Soru Ağladıktan sonra neden hep hıçkırık alıyorum? Topluluk Yanıtı Muhtemelen ağladığınız zaman havayı yutmanızdır, bu da hıçkırıklara neden olur.
 • Soru Gerçekten ağzıma bir kalem mi koymalıyım? Zehirli değil mi? Topluluk Yanıtı Yaygın inanca rağmen, kalemler hiçbir zaman kurşun içermedi. Tüm kalemler yumuşak bir karbon formu olan grafitten yapılmıştır. Karbon kurşundan tamamen farklı bir elementtir.

Video

İpuçları

 • Zihninizi hıçkırıklardan çıkarmaya ve kendinizi işgal etmeye çalışın. Bu bazen fark etmeden hıçkırıklardan kurtulabilir!
 • Ağzınızı ve burnunuzu iki elinizle kapatın ve normal nefes alın.
 • Burnunu sıkmayı ve üç kez yutmayı dene.
 • Nefes almadan 6 veya 7 yudum su almayı deneyin. Bu işe yaramazsa, tekrarlayın, bu kez büyük su damlaları alın ve burnunuzu 10 saniye boyunca kıstırırken nefesinizi tutun, sonra yutun.
 • Küçük bir yudum su almayı deneyin, yutmayın ve kulak memelerinizde hafifçe çekmeye çalışın.
 • Hıçkırıklar kısmen psikolojik olabilir, bu yüzden bir teknik sadece inanacağınız için işe yarayabilir.

Uyarılar

 • Son derece uzun süren hıçkırıkların altında yatan bir neden olabilir ve doktorunuzu görmelisiniz. Doğru tedaviyi almanızı sağlayabilirler.

Kaynak: http://www.wikihow.com/Cure-Hiccups

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir