İşitme Nasıl Güçlendirilir

İnsanlar yaşlandıkça işitme kaybı ortak bir problem olabilir ama kulaklarınıza kötü bir şekilde davranırsanız ve ya onları düzgün bir şekilde temizlemezseniz, bu herhangi bir yaşta olabilir. İşitme kaybının iki ana şekli; sinir duyusal ve geçirgendir. Sinir duyusal işitme kaybı en yaygın olandır ve içsel duyu organı (kulak salyangozu) ya da iç kulağı beyne bağlayan sinirlere zarar vermekle sonuçlanır. İşitme cihazları ve Koklear implantı yardımcı olsa da çoğu zaman sinir duyusal işitme kaybı tedavi edilemez. Diğer yandan, geçirgen işitme kaybı ses dalgalarının orta kulağın küçük kemiklerine (kemikçikler) doğru giderken kısmen engellemesiyle meydana gelir. İyi haber geçirgen işitme kaybının genellikle tedavi edilebilir olmasıdır.

Kulağınızı Muayene Ettirin

1. İşitme kaybı probleminize dair doktorunuza başvurun. Eğer duymanızda azalma ve ya değişiklik fark ettiyseniz sağlık bakım uzmanından bir randevu ayarlayın. Böylece uzman, kulaklarınızı gözle görülebilir bir anormallik var mı diye muayene edebilir ve size yaşam tarzınız ve geçmişinizle ilgili sorular sorabilir. Duyma yetinizi negatif bir şekilde etkileyen problemlerin çoğu iyi huylu ve geri döndürülebilirdir. Bu yüzden profesyonel bir yardıma başvurmaktan korkmayın.

  • Kendi kendinize tanı koymayı denemeyin ve ya yetkisiz bir arkadaşınızın ya da aile üyesinin kulağınıza müdahale etmesine izin vermeyin.
  • Sağlık bakım uzmanınız daha gelişmiş bir tedavi için sizi bir kulak uzmanına yönlendirebilir.

2. Duyma yetisi testi için bir uzmana görünün. Kulak uzmanı (kulak-burun-boğaz uzmanı) ve ya odyolog sesin kulağa ulaşma kabiliyetini değerlendiren duyma yeti ve odyometrik test de dahil daha kapsamlı bir kulak tedavisi yapabilir. Bu oldukça acısız, hızlı ve duyma probleminin kalıcı olup olmadığını anlamak için çok önemlidir.

  • Odyolog size probleminizin sinir duyusal ya da geçirgen işitme kaybıyla mı alakalı olduğunu söyleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir