Kasık Mantarı Nasıl Geçer

Kasık Mantarı Nedir?

Dünya’da binden fazla mantar türü vardır ancak sadece 300 tanesi insan vücudunda görülebilir. Bunlardan biriside kasık mantarı olarak bilinir, krut (içi sıvı dolu keseciğin patlaması sonucu oluşan yaramsı, tahriş olmuş bölge) ile çok karıştırılır fakat kasık mantarı aşırı kaşıntıya yol açar. Bilimsel adı Tinea İnguinalis veya Tinea Cruis olarak bilinir. Kasık mantarı adından da anlaşılacağı üzere kasık bölgesinde oluşan genellikle dairesel bir biçimi olan; tahriş olmuş, deride kaşıntı yaratan kırmızı bir bölgedir. Kasık mantarı genellikle ortadan iyileşmiş olarak görülüp etrafa yayılır bunu kızarıklık, kepeklenme, papül ve küçük su toplamları vezikül içeren kaşıntılı, keskin sınırlı, deriden girintili çıkıntılı olarak, yarım ay şeklinde lezyonlar takip edebilir. Ayrıca, kasık mantarı sıklıkla uyluğun üst ve iç yan kısımlarında başlar, iki veya tek taraflı olabilir. Kaşınma ile başlar ama pullanma başladıysa; bu enfeksiyonun başladığını gösterir. Eğer tedavi edilmezse göbeğe doğru hatta makat ve kalçaya kadar sıçrayabilir. En çok erkekler de görülür bunun sebebi ise erkek iç çamaşırın testis derisine yaptığı kapatıcı etkisidir fakat aynı zamanda kadınlarda da görülme olasılığı vardır. Erkeklerde sol testis daha aşağıda olduğu için hastalık genellikle burada sol kasıkta başlar. Genelde ergenlik çağından sonra görülür. Sıklıkla aşırı şiddetli bir kaşıntı oluşturup hastaya rahatsızlık verir. Bilimsel olarak açıklaması şu şekildedir; mantar sporları ölü keratin hücrelerini ele geçirerek oluşurlar. Kasık mantarı daha çok sporcularda görülür bunun başlıca nedeni ise uzun süre terli kalmalarından dolayıdır.  Ayrıca ayak mantarı veya ayaktaki tırnak mantarı olan kişilerde kasık mantarı olma olasılığı daha yüksektir. Cinsel ilişki ile nadiren bulaşır. Bir ihtimal söz konusu vardır fakat bulaşma olasılığı yüksek değildir.

Peki, Bu Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bu hastalığın bulaşması için birçok neden vardır, bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Ortak kullanım alanları (özellikle tuvaletler, banyolar ve havuzlar)
 2. Kasık bölgesinin uzun süreli ıslak kalması/ kurutulmaması
 3. Mantar iltihabı olan biri ile temasa geçmek
 4. Terledikten sonra terin soğumasına izin verilmeyen sıkı kıyafetler giymek
 5. Düzenli beslenmeme ve bağışıklık sisteminin zayıflaması
 6. Şeker hastalığı, tiroit hastalığı olan kişilerde sıklıkla rastlanır
 7. Mantar hastalığı olan bir hayvan, topraktan veya kendi vücudunuzdaki başka mantarlı bir bölgeden temas yoluyla bulaşır
 8. Aşırı kilo, aşırı terleme, sıkı elbiseler de kasık mantarı enfeksiyonuna yol açar
 9. Nadir de olsa insandan insana bulaşabilir

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar olan bölge her şeyden önce her zaman kuru tutulmalıdır. Mantarların ıslak yerlerde ürediği bilinen bir gerçektir. Ortak ıslak alanlardan uzak durulması önemlidir (Örneğin; halka açık/ ortak tuvaletler ve banyolar, hamamlar vs.). Çok fazla terli durulmamalıdır. Başka insanların kıyafetleri kullanılmamalıdır. Daha bol iç çamaşırı giymek sizin açınızdan daha iyi olacaktır ve bu sayede tahrişi önlersiniz. Özellikle bölgeye parfüm, kolonya gibi alkol barındıran ürünler kullanılmamalıdır çünkü alkol, vücutta mantarla savaşan bakterileri öldürür.  Mantar üremesini durdurmak için de antifungal ilaçlar kullanılması gerekir. Kasık mantarı enfeksiyonu başlı başına sabır gerektiren bir tedavi süreci oluşturur. En çok bilinenleri krem, jel ve losyondur. Fakat aynı zamanda şampuan ve hatta ağızdan alınan versiyonları da mevcuttur. Doktorunuza sormadan lütfen kullanmayınız. Kasık mantarı enfeksiyonuna bir cildiyeci yani dermatoloji doktoru bakar.  Doktorunuzdan kaşıntıyı önlemesi için kortikosteroid reçetesi alabilirsiniz. Eğer hijyeninize önem vermezseniz tekrar etme olasılığı maalesef mevcut.  En iyi çözümlerden birisi de oral ve topikal (krem, jel, losyon gibi sürülebilir) kombine edip kullanılması daha hızlı sonuç verecektir fakat belirtilerin yoğunluğuna göre tedavi metodu değişebilir. Eğer çok yaygın bir durum söz konusu değil ise krem, jel, losyon gibi topikal ilaçlar yeterli olacaktır. Tanısı konulmuş enfeksiyonun tedavisinde kortizon kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Tedavi düzgün ve düzenli ise, tedavi sonunda enfeksiyon yerini kahverengi bir lekeye bırakır bu leke de zamanla kaybolur. Bazı vakalarda leke olmadan da tamamen kaybolur.  Unutmayın, ilaçlarınızı düzenli kullanırsanız hem tekrar etmesini önler hem de bu enfeksiyondan kısa sürede kurtulursunuz.

Kasık Mantarını Önlemek için Bazı Tedbirler

 1. İç çamaşırınızı sık sık yıkayın bu sayede mantar sporlarından kurtulursunuz. Soğuk suda yıkamakta fayda olabilir çünkü kasık mantarının sıcak suda üreme olasılığı daha yüksektir.
 2. Eğer ayak mantarınız varsa önce çorabınızı sonra iç çamaşırınızı giymekte fayda var bu sayede mantar sporları iç çamaşırınıza bulaşmamış olur.
 3.  Mayo, bikini gibi uzun süre ıslak kalınacak kıyafetlerle uzun süre durmamakta fayda vardır.
 4. Spor çantanızda ıslak veya terli kıyafet veya havlu taşımamaya dikkat edin.
 5. Rahat iç çamaşırları giymek tahrişi azaltacaktır.
 6. Her gün duş alıp akabinde hemen tamamen kurulanmak size faydası olacaktır. Özellikle terledikten sonra. Soğuk duşun daha çok faydası olacaktır.
 7. Kasık bölgesini kuru ve temiz tutmak kasık mantarını önleyecektir.

Bazı İpuçları

 1. Sürekli kasık mantarı enfeksiyonu yaşıyorsan, kullandığın ortak alanları değiştirmeyi deneyebilirsin. Daha hijyenik ortam enfeksiyonun yok olmasına yardımcı olacaktır. (Örneğin; spor salonu, ortak tuvalet ve banyolar vb.)
 2. Özellikle ortak banyo ve tuvaletleri kullanırken olabildiğince temastan kaçınmakta fayda vardır. Mesela banyoyu kullanırken terlik mutlaka giyin. Tuvaleti kullanırken, peçete yardımı ile temastan kaçınabilirsiniz.
 3. Mantar en çok şeker, bira ve şarapta ürer. Bunların kullanımını azaltın.
 4. Mantarlı bölgeyi güneş ışınlarına uzun süre maruz bırakmayın.

Uyarılar

 • Kasık mantarının yanı sıra; ateş, kusma, halsizlik, ele gelen yumrular gibi rahatsızlıklar da varsa hemen bir doktora görününüz.
 • Eğer bağışıklık sitemin düşükse veya bağışıklık sistemi düşüklüğüne neden olan hastalıklara sahipsen (Diyabet, HIV, AIDS gibi.) kasık mantarına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu, cilt bariyerlerinin çalışmadığı anlamına gelir. Kasık mantarını hem tedavi ederken hem de önlerken dikkat edilmeli ve böyle bir durumda doktora danışmak, onunla işbirliği yapmak sağlık açısından önemlidir.
 • Kasık mantarı tedavisi çok sabır gerektiren bir süreçtir. Bazen çok iyi yanıt verirken, bazen uzun süre yanıt vermez. Deride kalıcı değişiklikler yaptığı da gözlenmiştir (Örneğin; deri rengi, hafif çatlak bir görüntü.)

Doğal Yollardan Kasık Mantarını Önlemek veya Tedavi Etmek

 • Sarımsak

Sarımsağın antifungal etkisi vardır bu sayede mantarın geçmesine yardımcı olacaktır. Mantar enfeksiyonunda kurtulmanızı sağlar. Uygulaması ise şu şekildedir; 3-4 diş sarımsağı bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile blenderdan geçirin ve karışımı mantarlı bölgeye sürü ve 20 dakika bekleyin daha sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayıp, kurulayın. Günde iki defa yapmak daha etkili olacaktır. Zeytinyağınız yok ise bu karışımı bal ile de yapabilirsiniz. Ayrıca, sarımsağı küçük parçalar halinde kesip bir bardak su ile yutarsanız, mantar ile savaşmanız daha kolay olacaktır.

 • Çay Ağacı Yağı

Sarımsak gibi çay ağacı yağın da antifungal özelliklere sahiptir. Bölgeye uygulandığı zaman kaşıntı ve kızarıkları giderir, mantarı vücuttan uzaklaştırır. Uygulama yöntemi ise şöyledir; bir pamuk yardımı ile mantarlı bölgeye 3-5 dakika boyunca masaj yapın ve kurumasını bekleyin (yaklaşık 20 dakika) 20 dakikadan sonra yeşil sabun ile yıkayın. (yeşil sabun el yapımı olursa daha iyi olur doğal zeytinyağı ile yapıldığına emin olun.). Ancak, Çay Ağacı yağı bazı ciltlere alerji yapabilir. Bunun için önce vücudunuzda mantarlı olmayan bir bölgeye uygulamanızın faydası olacaktır.

 • Tuz

Tuzun yapıtaşları anti bakteriyeldir bu sayede kasık mantarı tedavisinde kullanılabilir. Küvetinize, vücudunuzdaki mantarlı bölgeyi geçecek kadar su doldurun. İçine iki su bardağı tuz dökün ve çözülmesini bekleyin. Bu suya oturun ve 20 dakik bekleyin. Uygulamadan önce beyaz sabun ile vücudunuzu, yeşil sabun ile mantarlı bölgeyi yıkamanız bu uygulamayı daha etkili kılacaktır.

 • Listerin

Listerin genellikle ağızdaki mantarlar için kullanılır fakat aynı zamanda kasık mantarına da iyi gelir. Online mağazalardan veya eczanelerden bu ürünü edinebilirsiniz. Sprey şeklindedir, bu sayede hem pamuk yardımıyla hem de direkt sıkma şeklinde uygulayabilirsiniz. İlk uygulamalarda canınızı acıtabilir ancak bir süre sonra acısı azalır ve mantarı iyileştirir. Günde 3 kere kullanılması etkili olacaktır.

 • Soğan

Soğanın da antifungal özelliği bulunmaktadır. Soğanı bir blender yardımı ile püre haline getirin ve bu püreyi mantarlı bölgeye sürün 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın ve duş alarak bu uygulamayı sonlandırın. Haftada 3-4 kere bu işlemi uygulamayı yapın. Ayrıca salata ve yemeklerinizde bolca soğan kullanmak da yararlı olacaktır.

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısından kaynaklanan antifungal özelliği vardır. Mantarın beslendiği nem ve teri kurutur bu sayede mantar da ortadan kalkar ve üremesini engeller. Önce bölgeyi yeşil sabun ile yıkayın. Daha sonra bir kâsenin içine bir bardak su ile yarım bardak elma sirkesi koyun. Peçeteyi katlamadan içine koyun ve ıslanmış olan peçeteyi mantarlı bölgeye yapıştırın. 15 dakika boyunca kurumasını bekleyin daha sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayın. Kalan karışımı buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ya da karışımı boş temiz bir parfüm şişesine koyup mantarlı bölgeye direkt uygulayıp kurumasını bekleyebilirsiniz.

 • Katı Hindistan Cevizi Yağı

Katı Hindistan cevizi yağının da antifungal özelliği vardır. Nane yağı ile mantarlı bölgeye 30 dakika boyunca masaj yapın ve sonrasında soğuk su ile durulayın. Katı Hindistan cevizi yağını aktarlardan edinebilirsiniz fakat orijinal olduğuna dikkat edin.

 • Karbonat ve Epsom Tuzu

Küvetinizi mantarlı bölge su içinde kalacak şekilde doldurun. İçine bir su bardağı karbonat ve 2 su bardağı epsom tuzu dökün ve karıştırın. İçinde 20 dakika kadar oturun. Sonrasında duş alıp mantarlı bölgeyi yeşil sabun ile yıkayın. Kurutmayı unutmayın, peçete veya saç kurutma makinesi sizin için daha hijyenik olacaktır. Ardından bir miktar Hindistan cevizi yağı sürmek etkisini arttıracaktır. Bunu ayda 2-3 defa tekrarlayın. Bu işlem aynı zamanda da vücudun pH değerini dengeler.

 • Zeytin Yaprağı

4-5 adet zeytin yaprağını su ile durulayın. Ardından bir kaba az miktarda zeytinyağı ile bu yaprakları ezin. Karışımı mantarlı bölgeye sürün ve 20 dakika bekleyin. 20 dakikadan sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayın ve iyice kurulayın.

 • Aloe Vera ve Kekik Yağı

3 yemek kaşığı aloe vera jelini 1 çay kaşığı ile karıştırın. Mantarlı bölgeye sürün ve 30 dakika bekletin daha sonra ılık su ile yıkayın sonra tamamen kurutun.

AYRICA;

 • Zerdeçal veya tarçını süt ile karıştırın. Ağzını kapatıp 10 dakika pişirin. Günde bir ya da iki kez sıcak olarak tüketin.
 • Keten veya Chia tohumunu salatanızda veya yoğurda karıştırıp yerseniz, antifungal içerisi sayesinde mantarın kurumasına yardımcı olur.
 • Mantar hastalığınız var ise nişasta oranı yüksek sebzelerden uzak durmalısınız (Örneğin: havuç, patates, tatlı patates, pancar, turp vb.) Nişasta oranı düşük sebzelere yönelmelisiniz (Örneğin; brokoli, kuşkonmaz, karnabahar vb.). Sebzeleri haşlanmış olarak tüketin. Yoğurtla tüketmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir