Kulağa Giren Böcek Nasıl Çıkarılır

Kulaktaki böcek oldukça korkutucu olabilir. Güve, hamamböceği, uğur böceği ve kanatlı böcek gibi böcekler siz uyurken ve ya da dışarı aktiviteleri yaparken kulağınızdan içeriye girebilir. Böcek bilimcileri böceklerin kulak kanallarına sıcak ve güvende olmak için girdiğini düşünmektedir. Sebebi her ne olursa olsun kulakta böcek olması ciddi bir durumdur. İşitme kaybı, kulak hasarı ve enfeksiyonu yaşamamak için kulaktaki böceği çıkarmanız gerecektir.

Böceği Çıkarmak İçin Hazırlık Yapma

1. Kulağınızda böcek olup olmadığını belirleyin. Kulaklarınız birçok sebepten ötürü hassas olabilir. Kulaklarınız alerjilerden ve ya iklim değişiklilerinden kaynaklı hassas olabilir. Eğer kulağınızda böcek varsa; kulağınızda ağrı, şişlik, kan ve hışırtı sesi olabilir. Isırma ve ya sokma bile hissedebilirsiniz. İşitme kaybı ve ya baş dönmesi de olabilir.

2. Sakin kalın. Kulağınızdaki böcek her ne kadar korkutucu olsa da bu durumda sakin kalmak en iyisidir. Çok fazla aktif olmak böceğin kulağınızın daha içine gitmesine, geriye doğru yürümesine ya da hassas iç kulak ve ya kulak zarına zarar vermesine yol açabilir.

3. Kulağınıza herhangi bir araç sokmaktan kaçının. Böceği kulağınızın içine daha çok sıkıştırmayı ve ya kazara kendinize daha çok zarar vermeyi istemezsiniz. Kulağınızda birçok sinir uçları vardır. Kulak çubuğu ve ya cımbız gibi araçlar kullanarak bu sinirlere hasar verebilirsiniz. Böceği dışarı çıkarmayı denemeyin ve dışarı çıkarmaya zorlamayın.

4. Böceğin yerini saptayın. Eğer böcek kulak zarınıza doğru olan bütün yolu gitmişse, böceği çıkarması için doktora gitmeyi düşünmek isteyebilirsiniz. Böceğin yerini saptaması ve türünü belirlemesi için birisinden kulağınıza ışık tutmasını ve ya aydınlatılmış cam büyüteç tutmasını rica edin. Bu durum böceğin cinsi kadar yerini de teşhis etmeye yardımcı olabilir.

5. Rahat bir pozisyon alın. Çıkarma işlemine hazırlanırken rahat bir pozisyonda olmak isteyebilirsiniz. Bu kendinizin ve ya arkadaşınızın kulağa kolayca erişebilmesi için başınız böceğin olduğu tarafa doğru eğilmiş bir şekilde rahat bir yere oturmak olabilir. Kulağınız tavana bakacak şekilde yan tarafınıza uzanmanın rahat olduğunu düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir