Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nasıl İyileşir

Kulak çınlaması, çınlama, uğultu, tıkırtı ya da tıslama gibi dışarıdan herhangi bir kaynağı olmayan hayalet bir gürültüdür. Genellikle, gürültüden dolayı kulağa zarar verilmesinden kaynaklanır ama kulak enfeksiyonları, belirli ilaçlar, yüksek tansiyon ve ileri yaştan da kaynaklanabilir. Bazen, herhangi bir müdahale olmadan hızlıca geçer. Diğer zamanlarda, altta yatan bir durumun tedavisinden sonra ortadan kalkar. Steroid, yatıştırıcı, opioid, vitamin ve mineral gibi diğer ilaçlar, dil altından alınabilir. Yaklaşık 50 milyon kadar Amerikan, en az altı ay kadar süren kronik kulak çınlamasından muzdariptir. Şiddetli örneklerde bile rahatsızlığı yatıştırmak için yollar mevcuttur.

Kulak Çınlamasını Tedavi Etmek

1) Kulak kirini kontrol edin. Bazen kulak çınlaması aşırı kulak kirinden kaynaklanabilir. Basit bir kulak temizliği birçok semptomu azaltacaktır. Doktorunuz bunu sizin için kontrol edebilir ve gerekli temizliği yapabilir.

  • Şimdilerde uzmanlar kulak kirini temizlemek için pamuk kulak çubuğu kullanılmaması yönünde önerilerde bulunuyor. Kulağınızı su ile yıkamak yardımcı olacaktır, ancak kulak kiriniz kulak çınlamasına neden olacak kadar şiddetliyse, profesyonel bir tedavi için bir doktoru ziyaret etmeyi düşünün.

2) Kafa travmasını göz ardı edin. Somatik kulak çınlaması kafa travmasından kaynaklanan bir çınlamadır. Bu çeşit kulak çınlaması genellikle yüksek sesli, gün içinde frekansta ciddi değişimler geçiren ve konsantrasyon ve hafıza problemlerine neden olan bir kulak çınlamasıdır. Bazen somatik kulak çınlaması çene kemiğinin cerrahi yöntemle yeniden düzeltilmesi ile tedavi edilebilir.

3) Doktorunuza danışarak damarsal bir durumunuz olup olmadığını belirleyin. Eğer kulak çınlaması, kalp atışınız ile senkronize olarak nabız sesi formunu alıyorsa, bunun damarsal bir durumdan kaynaklanması muhtemeldir. Doktorunuz bunun için ilaç temin edebilir. Bazı durumlarda, tedavi cerrahi gerektirecektir.

  • Pulsatil kulak çınlaması (yukarıda tanımlandığı gibi) yüksek tansiyon, arterlerin sertleşmesi, damar tümörü ya da damar genişlemesi gibi ciddi bir sağlık sorunundan muzdarip olduğunuzun bir işareti olabilir. Kulağınızda nabız sesini duyarsanız hemen doktorunuza başvurun.

4) İlacı değiştirmeyi düşünün. Aspirin, ibuprofen, Aleve, tansiyon ve kalp ilaçları, antidepresanlar ve kanser ilaçlarının bulunduğu uzun bir ilaç listesinin kulak çınlamasına neden olduğu bilinmektedir. İlacınızın yaşadığınız duruma neden olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın ve eğer öyleyse reçetenin değiştirilip değiştirilemeyeceğini de tartışın.

5) İşitsel işlev güçlüğü hakkında doktorunuzla konuşun. Kulak çınlaması genellikle kulağın içindeki küçük kıl hücrelerine zarar gelmesinden kaynaklanır. Kıl hücresine zarar gelmesi yaşlanmanın ya da çok yüksek sesli gürültülere maruz kalmanın bir sonucu olabilir. Makinelerle çalışan ya da yüksek sesli müzik dinleyen insanlarda genellikle kulak çınlaması ortaya çıkar. Kısa bir yüksek ses patlaması da geçici ya da kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

  • İşitsel işlev kaybının başka sebepleri arasında bazı belirli ilaçların kullanımı, orta kulaktaki kemiklerin kireçlenmesi, işitme sistemi içerisindeki tümörler, damarsal bozukluklar, nörolojik bozukluklar ve genetik vardır.
  • Hastalığın şiddeti değişiklik gösterir ve insanların %25’i semptomların zaman içinde bir artış gösterdiğini bildirmiştir. Uzun süreli kulak çınlamasının tamamen ortadan kalkması pek muhtemel değildir, ancak genellikle idare edilebilir.

6) İleri tedaviyi doktorunuzla tartışın. Kulak çınlaması küçük, geçici bir durum olabilir. Her zaman doktora gitmek gerekli değildir. Ancak, eğer güçlü ve ani bir başlangıcı varsa, bir hafta sürdüyse ya da yaşam standardınızı ciddi ölçüde etkilemeye başladıysa, bir doktora görünün. Bitkinlik, konsantrasyonda güçlük, depresyon, anksiyete ya da hafıza problemlerinden muzdaripseniz, profesyonel bir tedaviyi düşünmelisiniz.

  • Sesin ne zaman başladığı, neye benzediği, sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durumu ve aldığınız tüm ilaçları doktorunuzla tartışmaya hazırlıklı olun.
  • Teşhis, geçmiş ve fiziksel test üzerinden olduğu kadar bir işitme testi ile de yapılır. Bir hasta başka patolojiler için ayrıca kulağın CT ya da MRI testlerine ihtiyaç duyabilir.
  • Altta yatan patolojinin tedavisini içeren yönetim. Bu, depresyon ve insomniayı kapsar. Kulak çınlamasını engelleyen terapi, maskeleme, nöroterapi ve stresi azaltma da tedavinin birer parçası olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir