Kulak Çınlaması Nedenleri Nasıl Bulunur

Kulağınıza gelen uğultulardan ve çınlamalardan mı yakınıyorsunuz? Bu durumda tinitus olarak adlandırılan kulak çınlamalarına sahipsiniz demektir. Çoğu insan için bu kulak çınlamaları sadece sinir bozucudur ancak diğerleri için uyku problemleri, konsantrasyon bozukluğuna ve çalışma zorluklarına sebep olabilir. Tedavi olunmazsa kulak çınlamaları, günlük hayatı ve iş hayatını direkt olarak etkileyen strese sebep olur. İyi haber ise tinitusun çoğunlukla tedavi edilebilmesidir. Ancak tedavi için önce kulak çınlamalarının sebebini bulmalısınız.

Kulak Çınlamalarının Sebebini Bulmak

1. Çevresel etkenleri düşünün. Çevresel faktörler, etrafınızdaki şeylerin sizin üzerinizde bıraktığı etkilerdir. Kulak çınlamalarının sebebi genellikle uzun süre yüksek sese maruz kalmaktır. Yüksek sesli müzik, silah sesi, uçak sesi, inşaat sesi gibi yüksek sesler,  ses dalgası algılanması durumunda işitme sinirine uyarıları gönderen kulak salyangozundaki küçük kıllara zarar verir. Bu küçük kıllar, yamulduğunda veya kırıldığında herhangi bir ses dalgası algılanmasa bile işitme sinirine uyarı gönderirler. Beyin de bu uyarı ses olarak algılar ve bunun sonucunda tinitus olarak bilinen kulak çınlamaları oluşur.

  • Çalıştıkları iş dolayısıyla kulak çınlamasına maruz kalabilecek kişiler marangozlar, sokak işçileri, pilotlar, müzisyenler ve bahçıvanlar olabilir. Yüksek sesli bir ortamda çalışan veya yüksek sesli ekipmanlarla çalışan kişilerin tinitusa yakalanma ihtimali oldukça fazladır.
  • Çok güçlü ve yüksek bir ses bir kere maruz kalmak da kulak çınlamasına sebep olabilir. Örneğin, tinitus genellikle orduda görev alan ve bomba seslerine marux kalan kişilerde görülmektedir.

2. Yaşam tarzınızdan veya sağlık durumunuzdan kaynaklanabilecek durumları göz önünde bulundurun. Yaşlanma, sağlıksız seçimler ve hormon değişimleri gibi etkenler kulak çınlamalarına sebep olabilir.

  • Doğal yaşlanma süreci kulak çınlamalarında etkili olabilir. Bu yaşlanma süreci kulak salyangozunda bozulmaya sebep olur ve yüksek sese maruz kalınmasıyla zamanla ilerler.
  • Sigara içmek veya kafeinli içecekler ve alkol tüketmek kulak çınlamalarını tetikleyebilir. Ek olarak, stres ve yorgunluk, başa çıkılamaz bir hal aldığında, kulak çınlamalarına sebep olabilir.
  • Kesin sebebi kesin olarak bulunamadıysa da araştırmalae gösteriyor ki kadınlardaki hormonal değişimler kulak çınlamalarına sebep olabilir. Bu değişimler genellikle hamilelik döneminde, menapozda ve hormon tedavisi olunan dönemlerde gerçekleşir.

3. Kulağınızla ilgili daha önce bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı düşünün. Kulako kanalındaki tıkanıklıklar, sesin kulak salyangozundaki işitme sinirlerine gittiği yolu değiştirir ve sonuç olarak kulak çınlamalarını tetikler. Bu tıkanıklıklar, kulak kirinin, kulak enfeksiyonlarının, sinüs enfeksiyonlarının, mastoiditin (kulağın arkasındaki mastoid kemiğinde oluşan bir enfeksiyon) sonucu olabilir. Bu tür sağlık problemleri ses dalgalarının orta kulaktan iç kulağa ilerlemesini engeller ve sonuç olarak tinituse sebep olur.

  • Meniere hastalığı tinituse veya duyma zorluğuna sebep olabilir. Bu hastalığın belirli bir sebebinin olup olmadığı bilinmemektedir ancak bu hastalık iç kulağı etkiler ve yoğun baş dönmesine, kulakta çınlamaya, işitme kaybına ve kulakta d