Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Duyma yetiniz birden kötüleşiyor ve birisi sanki kulaklarınıza pamuk tıkamış gibi mi hissediyorsunuz? Kulaklarınızın tıkanması için birçok farklı faktör bulunabilmektedir. Bunlardan bazıları kulakta üretilen salgının kanalları tıkaması, hava akımının östaki borularını olumsuz yönde etkilemesi, orta kulağa farklı türlerden basınçların uygulanması ve grip kulak tıkanıklığına sebebiyet verebilecek faktörler arasında bulunmaktadır. Kulak tıkanıklıkları düşünüldüğünden çok daha acılı bir süreç olarak ortaya çıkabilir. Bebeklerin uçağa bindiğinde bu denli ağlamalarının en önemli sebebi de budur. Kulaklarınız tıkandığı zaman doktorunuzdan yardım isteyebileceğiniz gibi evde uygulayabileceğiniz tedavileri de uygulamaya koyabilirsiniz. Bu yazı içerisinde evde uygulayabileceğiniz birkaç çözüm yöntemini bulabilirsiniz.

Sinüs Dekonjesyonu

1. Grip nedeni ile tıkanmış kulaklarınızı açın. Grip büyük bir çoğunlukla kulaklarınızın tıkanmasına neden olabilmektedir. Bunun asıl sebebi gribin orta kulağınız ile burun kanallarınız arasında bulunan bağlantıyı kesmesidir. Bu bağlantı ne kadar azalırsa hissettiğiniz acının o derece artacağını bilmelisiniz.

2. Valsalva manevrasını deneyin. Bu yöntem sadece grip sonucu yaşanan tıkanıklıklar için değil, pilotlar, hostesler ve uçakta kullanan herkes için uygun bir yöntem olarak değerlendirmeye alınabilir.

 • Burun deliklerinizi kıkırdağınızın başladığı yerden eliniz ile sıkıştırmaya başlayın. Bu sıkıştırma işlemini uygulamaya iki yandan devam ederken bir yandan da nefesinizi dışa vermeye çalışmalısınız. Kulaklarınızın çınlamasını tam olarak ortadan kaldırmak istiyorsanız hızlı bir biçimde sümkürmeli ve Valsala manevrasını tamamlamalısınız.
 • Baskının rahatlaması ile beraber ortaya bir ses çıkabilme ihtimali bulunmaktadır. Bu yöntemin uygulanması sırasında herhangi bir acı çekmeyeceğinizin de altını çizmek gerekmektedir.

3. Bir dekonjestan ya da burun tıkanıklığı için kullanılan ilaçlardan birini satın alın. Bu tıbbi müdahale sayesinde hem sinüslerinizin boşalmasını sağlayabilirsiniz hem de kulaklarınızda yaşadığınız duyma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Antihistamin içerikli bir burun spreyi kullanın. Kulaklarınızın tıkanmasının asıl nedeni mevsimsel alerjiler ise antihistamin içeren spreyler sizin ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Bu spreyler sayesinde kısa sürede kulak tıkanıklıklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Doktorunuz ile görüşün. Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen ağrınız ve tıkanıklığınız ortadan kalkmadıysa mutlaka doktorunuz veya bu alanda uzman olan kulak burun boğaz doktoru ile görüşmeniz gerekebilir. Doktorunuz size çeşitli ilaçlar yazarak bu süreci daha ağrısız atlatmanızı sağlayabilir. Buna ek olarak uygun görülürse havalandırma kanallarınızın temizlenmesini ve sıvıdan arınmasını sağlayacak bir operasyon da önerebilir.

Basıncı Eşitlemek

1. Kulak deliklerinize basınç uygulayın. İç kulak ve dış kulak arasında bulunan dengesizlikler yükseklik değişimlerinden dolayı meydana gelebilmektedir. Kulak içinde meydana gelen basınç farklılıkları ciddi manada tıkanıklıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu tıkanıklık zaman zaman çok sinir bozucu bir hal alabilir.

2. Tıkanıklık yaratabilecek durumlardan kaçınmaya çalışın. Bu yazıyı okuma sebebiniz kulak tıkanıklarına karşı bir önlem almak ise çok etkili bir biçimde tıkanıklıklardan kaçınabilirsiniz demektir. Örneğin bir uçak yolculuğundan önce veya basınç değişikliğine maruz kalacağınız bir dağ tırmanışı öncesi sakız çiğner veya sert bir şeker yerseniz kulak tıkanıklıklarını etkili bir biçimde önleyebilirsiniz.

 • Sakız çiğnemek, sert şeker tüketmek ve hatta esnemek bile basınç dengelenmesini sağlayarak östaki borularınızın açılmasını sağlayabilir.
 • Bu yöntem sadece bir önlem olarak değil aynı zamanda çözüm yolu olarak da işleme konulabilmektedir. Kulaklarınız tıkandığı zaman esnemeyi veya sakız çiğnemeyi denerseniz tıkanıklıktan az da olsa kurtulabilirsiniz.

Kulak Kirini Temizleme

1. Kulağınızı tıkamış kiri kulağınızdan çıkartın. Kulak tıkanıklığının ortadan kalkması için bunu üst üste birkaç gün uygulamanız gerekir.  Ama uygular uygulamaz rahatlama hissedebilirsiniz.

2. Eşit miktarlarda sirke ve alkol karıştırın.  Bu kulak kirini yumuşatır ve kulağınızdan çıkmasını kolaylaştırır.

3. Karışımı kulak kanalınıza uygulayın. Başını yana doğru eğin ve kulağınızın içine karşımdan birkaç damla damlatın. Bir ilaç damlalığı, kulağınıza damla damlatmanızı kolaylaştırabilir. Karışımın 5 dakika içeride kalmasına müsaade edin.

 • Karışımın dışarı akmaması için kulağınıza pamuk koyabilirsiniz. Eğer her iki kulağınızda da aynı sorun varsa, diğer kulağınız için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

4. Yağ ekleyin. Kulağınızın içine birkaç damla (sıcak olmasın) ılık zeytin yağı, mineral yağ veya bebe yağı damlatın ve kafanızı 5 dakika yan şekilde tutun.

 • Kafanızı doğrultarak temiz biz bezle yağı ve kiri kulağınızdan temizleyin.

5. Ilık su ile yıkayın. Ilık suyu herhangi bir şırıngaya doldurun (vücut sıcaklığına 98.6°F / 37°C en iyisidir). Bunu kolayca yapmak için ılık suyu bir su bardağına doldurun ve şırıngayla oradan çekin.

 • Lavabonun içine doğru eğilin, kulak memenizi aşağı çekin ve kulak kanalınızı açmak için kafanızı arkaya doğru yatırın.
 • Şırıngayı direk kulak kanalınıza doğru yerleştirin, yukarıları ve yanları hedef alın, böylece direkt olarak kulak zarınızı hedeflememiş olursunuz.
 • Kulak kirini yerinden çıkartmak için şırıngayı güçlü bir biçimde sıkın, ama bunu zorlayarak yapmayın. Sanki uğultu gibi bir ses gelecek ve biraz gıdıklanabilirsiniz.
 • Şırınga ucunun suyu engellemediğine emin olun, kulak kirini kulak kanalından çıkartın ve dışarı pat diye çıkarsa da panik olmayın.
 • Kulanız tamamen temizlenene kadar tekrarlayın ve sonra temiz bir bezle kurulayın.
 • İşitmenizde iyiye yönelik bir fark görebilirsiniz.

İpuçları

 • Kulak memenizi tutun, aşağı çekin, sonra itin ve tekrar aşağı çekin.
 • Uçağınızın kalması veya inmesi sırasında veya dalış yaparken kulaklarınızdaki tıkanma ve  ağrıya neden olabilecek basıncı önlemek ya da en aza indirmek için Valsalva Manevrası yapın.
  • Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır? Ağızdan nefes alındıktan sonra, burun ucu kapatılarak buruna hava itttirilir, bu şekilde östaki tüpü yoluyla her iki orta kulağa hava ittirilerek, kulak zarlarının dışarıya doğru ittirilmesi sağlanır.
 • Düzenli olarak kulak temizliği yapmak kulak kirini önleyecektir, bu sayede kirler asla aşırı miktarlarda işitmenize engel olmayacaktır.
Article Categories:
Kulak Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir