Kulak Uğultusu Nasıl Geçer

Kulak çınlaması veya kulak uğultusu çoğu zaman yüksek sesle müzik dinledikten sonra ya da herhangi bir yüksek sese maruz kalma sonucu kulağınızdaki sinirlerin çok küçük düzeylerde zarar görmesi sonucu oluşur. Nadir durumlarda daha ciddi bir sinir hasarı veya dolaşım sisteminizde bir sıkıntı olduğunu da gösterebilir. Çoğu zaman olduğu gibi yapabileceğiniz en iyi şey kulak çınlaması başlamadan buna sebep olabilecek durumlardan kaçınmak fakat eğer engellemek için çok geçse okumaya devam edin.

Geçiçi Kulak Çınlamasından Kurtulmak

1. Son zamanlarda ortaya çıkan bu yöntemi deneyin. Eğer bir konser sonrası veya gürültülü bir ortam sonrası geçici çınlama yaşıyorsanız muhtemelen yüksek ses sonucu sinir uçlarınız zarar görmüş ve iltihaplanmıştır. Kulağınızdaki çınlamanın asıl sebebi beyninizin bu enfeksiyonu sürekli devam eden bir uğultu olarak yorumlamasından kaynaklanmakta. 

 • Baş parmaklarınızla kulaklarınızı kapatın. Bunu yaparken geriye kalan parmaklarınızın kafanızın arkasına denk gelmesi gerekiyor. Orta parmaklarınızı kafanızın tam arkasında birleştirin.
 • İşaret parmaklarınızı orta parmaklarınızın üzerine yerleştiririn.
 • Daha sonra sırayla parmaklarınızı aynı bir masanın üzerine vurur gibi kafanızın arkasına sırayla vurun. Bunu en az 40-50 kere yaptıktan sonra kulaklarınızı açıp çınlamanın geçip geçmediğini kontrol edin. 

2. Çınlamanın beklemesi için sadece beklemeyi deneyin. Eğer yüksek ses sonrasında oluşan çınlamadan muzdaripseniz muhtemelen birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçecektir. Dikkat etmeniz gereken şey tekrardan çınlamaya sebep olabilecek yüksek sesli ortamlarda bulunmamanız. 24 saat sonrasında hala çınlama devam ediyorsa bir doktora görünmek faydalı olabilir. 

Kronik Kulak Çınlamasından Kurtulmak 

1. Çınlamanın altında yatabilecek herhangi bir problemi teşhis ettirmek için doktora görünün. Çınlamaya sebep olabilecek çoğu rahatsızlık tedavi edilebilir. Bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi çınlamayı tamamen iyileştirebilir ya da en kötü ihtimalle azaltacaktır. 

 • Doktorunuzdan kulaklarınızı temizlemesini isteyin. Eğer doktora gitmek istemiyorsanız bunu kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Dolaşım sisteminizi kontrol ettirin. Eğer damar tıkanıklığı gibi bir dolaşım sistemi hastalığınız varsa bu da kulaklarınızda çınlamaya sebep olabilir.
 • Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuzdan bu ilaçların yan etkilerine ve olası etkileşimlerine bir göz atmasını isteyin. Bazen kullandığın ilaçlar da kronik kulak çınlamasına sebep olabilir. 

2. Gürültü önleyici cihazlar veya teknikler kullanın. Eğer kulak çınlamanızdan çok rahatsızsanız en azından çınlamayı duymamak için bazı şeyler yapabilirsiniz. 

 • Beyaz gürültü kayıtları veya cihazları kullanmayı deneyin. Çeşitli mecralarda yağmur veya rüzgar sesi gibi bir çok beyaz gürültü örneği bulabilirsiniz. Bunları dinleyerek en azından çınlamayı duymaktan kaçınabilirsiniz. Odada bir fan, klima gibi ses çıkaran herhangi bir cihaz kullanmak da aynı işlevi görebilir.
 • Bu iş için yapılmış cihazları kullanmayı deneyin. Tamamen kulak çınlaması için  üretilmiş, işitme cihazı satan yerlerden edinebileceğiniz sürekli olarak beyaz gürültü yayan kulaklık tarzı cihazları da kullanabilirsiniz.
 • Eğer kulak çınlaması dışında başka bir duyma problemi de yaşıyorsanız, işitme cihazı kullanmaya başlayın. 

3. Çınlamayı rahatlatmak için ilaç kullanmayı deneyin. İlaçların kulak çınlamasını tamamen iyileştirmesi pek olası değil ama en azından daha az rahatsız olmanızı sağlayabilirler. 

 • Doktorunuzdan antidepresanlar hakkında bilgi alın. Trisiklik antidepresanlar kulak çınlamasını rahatlatmaya yardımcı olabilir ama ağız kuruluğu, kabızlık veya kalp sorunları gibi yan etkilere de sebep olabilirler.
 • Doktorunuzdan Alprazolam hakkında bilgi alın. Normalde Xanax olarak bildiğimiz bu antidepresan çınlama konusunda size yardımcı olabilir fakat yan etkileri olduğunu ve bağımlılık yapabileceğini unutmayın. 

4. Gingko esansı kullanmayı deneyin. Eczanelerden veya aktarlardan alabileceğiniz bu bitki esansını günde 3 kere yemeklerle birlikte almanız boynunuza ve kafanıza giden kan akışını arttırabilir. Eğer kulak çınlamanızın sebebi tansiyonsa kan akışının artması sorununuzu çözebilir. Gingko ekstraktının etkili olması için en az 2 ay kullanmanız gerek bunu da unutmayın. 

Kulak Çınlamasını Engellemek 

1. Kulağınızdaki sinirlere zarar verebilecek yüksek sesli ortamlardan kaçının. Kulak çınlamasını tedavi etmek çok zor olduğundan yapabileceğiniz en iyi şey hiç oluşmamasını sağlamak ya da eğer oluştuysa en azından ilerlememesini sağlamak. Bunu yapabilmek için 

 • İnşaatlar, uçaklar, havai fişekler gibi yüksek ses çıkartan şeylere maruz kalmamaya çalışın
 • Yüzmekten kaçının. Kulağınıza su veya klor kaçması da çınlamaya veya halihazırda var olan çınlamanın daha kötü olmasına sebep olabilir. Eğer yüzmek istiyorsanız en azından kulak tıkacı kullanmanızda fayda var. 

2. Stresinizi rahatlatacak bir aktiviteye başlayın. Kronik çınlamadan muzdaripseniz buna aşırı ve devamlı stres de sebep oluyor veya kötüleştiriyor olabilir. Spor yapmak, masaj yaptırmak, meditasyon yapmak gibi bir çok aktivitenin çınlamanıza iyi gelmesi mümkün. 

3. Alkolden, nikotinden ve kafeinden uzak durun. Bu maddelerin hepsi damarların daralmasına sebep olduğundan çınlamayı arttırabilirler. Mümkün olduğu kadar az kullanmakta fayda var. 

4. Daha az tuz kullanın. Tuz tansiyonunuzu yükselttiğinden çınlamanın artmasına sebep olabilir. Aynı alkol, kafein ve nikotinde olduğu gibi mümkün olduğu kadar uzak durmanız önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir