Mesane (İdrar Yolu) Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir

Mesane enfeksiyonu sırasında hastalar genellikle işeme sırasında acı hissetme, bulanık ve kötü kokulu idrar üretmek gibi yaygın semptomalardan şikayetçi olurlar. Bu enfeksiyon belirteci niteliğindeki her bir semptom, yalnız mesane enfeksiyonuna değil, idrar yolu enfeksiyonu ile de yakından ilişkilidir. Ancak bu semptomlar kronik bir hal almadıkça endişe etmenize hiç gerek yok, çünkü basit bir antibiyotik tedavisi ile enfeksiyonu kolayca atlatabilirsiniz. Eğer kronik bir enfeksiyona sahipseniz, bol bol su tüketerek ve yaşama alışkanlıklarınızda biraz düzenleme yaparak istirahat etmeniz ve bunlara ilaveten birtakım takviye ilaçlar da almanız gerekecektir.

İlaçla Tedavi

1. Eğer enfeksiyon riskiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Sahip olduğunuz hastalığın tam olarak ne olduğunu ancak bir doktor teşhis edip tedavinizde size yol gösterir. Doktorunuza ulaşamıyorsanız, acil servislerine görünmeniz de yararınıza olacaktır.

 • Eczacınızdan temin edebileceğiniz basit bir idrar yolu enfeksiyonu test kiti ile ilk kontrolü evinizde de yapabilirsiniz.
 • İdrarınızı temiz bir cam kaba aktarıp bir süre beklerseniz, idrar yolu enfeksiyonu belirteçleri olan bulanıklaşma ve tortu oluşumunu gözlemlemeyi deneyebilirsiniz.
 • Mesane enfeksiyonunun diğer semptomları arasında; devamlı idrara çıkma hissi, işeme sırasında sancı hissetmek ve kadınlara özel olarak da pelvik bölgede sancı hissetmek örnek verilebilir.
 • Bunlara ilaveten eğer ani bel ağrıları, cildinizde kızarma, ürperme ve ateşlenme gibi belirtiler de gözlemlemeye başladıyasanız, enfeksiyon böbreklerinize de sıçramış demektir. Acilen bir doktora görünmelisiniz.
 • Hamilelik durumunuzla ilgili doktorunuzu bilgilendirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

2. Enfeksiyonun teşhisi için idrar tahlili yaptırın. Doktorunuzun isteği üzerine laboratuvardan veya doktorun kendisinden temin edeceğiniz steril bir kaba idrarınızı yapın, ancak işlem sırasında boşaltım organınızı antibakteriyel bir bezle dezenfekte ettiğinizden emin olun. Doktorunuz test ile ilgili detaylı bilgiyi sizlerle paylaşacaktır.

 • İdrarınızı kaba aktarmanızı takiben, doktorunuz hemen kendi muayenehanesinde inceleyebilir. Detaylı bir analize gerek duyarsa tahlilinizi laboratuvara yönlendirecektir.
 • İdrarınızda bulunması muhtemel birtakım patojenler ve bakteriler antibiyotiklere dirençli olabilir. Bunların açığa kavuşması ve doğru antibiyotik kullanımının teşviki adına doktorunuz bu mikropların detaylı kültürlerini de idrar tahlilinizle test edecektir.

3. Yalnızca doktorunuzun onayladığı antibiyoti(kleri)ği kullanın. Doktorunuz size en uygun antibiyotiği, günlük almanız gereken dozajı da belirterek yazacaktır. Rahatsızlıklarınızın büyük çoğunluğu ve idrarda yanma hissiniz, antibiyotik kullanımıyla çabucak kaybolabilir; ancak bu, enfeksiyonun giderildiği anlamına gelmez ve antibiyotiğiniz tamamen bitmeden ilaç almayı durdurmamanız gerekir.

 • Cinsiyete ve hamilelik durumuna göre farklılık gösteren antibiyotik kullanım sürelerinde; kadınlar 2-3 günlük bir kullanımla, hamileler 2 haftaya kadar, erkekler ise genellikle 1 ya da 2 haftalık bir süre boyunca antibiyotik kullanırlar.
 • Asgari kullanım süresinden önce antibiyotik kullanımını kesmeniz veya eksik dozaj kullanmanız, hastalığınızın daha da şiddetlenerek geri dönmesine sebep olacaktır.
 • Hastalık sahibi çocuklar, pediatrik doktorların da yönlendirmesi ile çiğnenerek kullanılan bir antibiyotik tedavisi altına alınabilirler, yetişkinler için ise basit semptomlar için hap tercih edilmekle birlikte iğne vurulması da gerekebilir.
 • Edindiğiniz antibiyotik ne çeşit olursa olsun, prospektüsünü iyice okuyarak yan etkilerini öğrendiğinizden emin olun. Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, cildinizde dökülme, kabarma ve kızarma, boğaz kurumaları ve ağrıları başladı ise alerjik bir reaksiyon gösteriyor olma ihtimalinizi de göz önüne alarak acilen doktorunuza danışın.
 • Antibiyotiklere karşı ciddi alerjik reaksiyon göstermek nadiren karşılaşılan bir durumdur ve genellikle ilk dozlardan sonra açığa çıkarlar. Ancak isilik ve kaşıntı türü hafif alerjiler ilerleyen dozlarda kendini gösterir.
 • Yenidoğan bebeklerde antibiyotik tedavisi sırasında pişik ve isilik görülebilirken, kadınlarda maya mantarı enfeksiyonları baş gösterebilir. Bunun olmaması adına ev yapımı yoğurt tüketilmesi önerilir.

4. Enfeksiyonunuz ciddi ise damar yolundan tedavi için hastaneye başvurun. Bahsettiğimiz ciddi semptomları gözlemliyorsanız, doktordan ziyade kapsamlı bir hastaneye başvurmalısınız. Hastanede damar yolunuzdan, sıvı ve antibiyotik takviyesi çok daha hızlı bir şekilde verilecektir.

 • Ciddi bir bel ağrısı çekmeye başladıysanız, başka semptoma gerek olmaksızın hemen hastaneye başvurun.
 • Mesane enfeksiyonu haricinde başka bir hastalığa sahipseniz (kanser, şeker, omurilik zedelenmesi vb.) kesinlikle hastaneye başvurmalısınız.

Hastalıkla Evde Baş Etmek

1. Doktorunuzdan veya eczacınızdan hafif bir ağrı kesici isteyin. Yalnızca doktorunuzun onayıyla kullanabileceğinizi unutmadan, ibuprofen veya asetaminofen türevi ağrı kesicilerle ağrılarınızı gidermeyi deneyin.

 • Kullandığınız her ilacın kullanım talimatlarını dikkatlice okuyup anladığınızdan emin olun.
 • Ciddi bir mesane enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz tedavi için Pyridium ilacını yazacaktır. İlaç idrar renginizi kırmızılaştırabildiğinden ilacın gereksiz ve uzun süre kullanımından kaçının.

2. Enfeksiyonu gidermek ve iltihabı sökmek için bol su tüketin. Günlük 2 litre (yaklaşık 8 bardak) su tüketerek enfeksiyona yol açan bakterileri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

 • Enfeksiyon giderilene dek her türlü kafeinli içecekten ve alkolden uzak durmalısınız.

3. Kızılcık suyu tüketmeyi deneyin. Konu hakkında fikir ayrılıkları olsa da, enfeksiyona iyi geldiği bilinen kızılcık suyu tüketerek idrarınızın pH’ını da düşürebilirsiniz.

 • Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, kızılcık suyundan uzak durun. Çünkü karıştıklarında iç kanamaya yol açabilirler.
 • Doğal ve katkısız kızılcık suyunu arayın ve yalnızca onu tüketin. Kızılcığı marketinizden edinerek suyunu kendiniz de hazırlayarak tüketebilirsiniz.

4. Ağrılarınızı gidermek adına sıcak su torbası kullanın. Ağrıyan bölgenizede 20 dakika kadar bekleterek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 • Sıcak suyu bir şişeye doldurarak ağrıyan bölgenize kağıt havluyla beraber de uygulayabilirsiniz, ancak suyun sizi yakmaması adına kaynar olmamasına dikkat edin.

5. Cinsel ilişkiden uzak durun. Cinsellik enfeksiyonunuzun çok daha şiddetli bir hal almasına yol açabileceğinden, antibiyotik tedavinizin bitmesini beklemelisiniz.

 • Özellikle kadınlar cinsel ilişki sonrası idrar yolu enfeksiyonu geliştirmeye çok yatkındır. Enfeksiyon riskini en aza indirmek adına, ilişki sonrası hemen işemeye ve duş almaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir