Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Mide bulantısının kaynağı çok çeşitlidir. Gıda zehirlenmesi, stres anksiyete, ilaçların yan etkileri ( özellikle güçlü ağrı kesiciler ve antibiyotikler ) araç tutması, aşırı alkol kullanımı ve vücutta meydana gelen viral enfeksiyonlar mide bulantınızın sebeplerinden biri olabilir.  Bu rahatsızlık hemen hemen her insanın başına gelen ve hastanın hayat standardını ciddi bir miktarda düşüren bir rahatsızlıktır. Mideniz bulandığında o anda ilaç kullanmayı tercih etmek yerine yazımızda anlatacağımız yöntemleri denemek sizin sağlığınız için çok daha yararlı olacaktır. Bu yazımızda anlatılacak olan yöntemler ile mide bulantısı ile başa çıkabilmeniz eskisinden çok daha kolay olacak.

Mide Bulantısının Genel Sebepleri

1. Mide bulantınızın sebebini bulmaya çalışın. Eğer belirli aralıklarla mideniz bulanıyorsa, kendinize küçük bir not defteri alın ve bu tarihlerde hayatınızda ne gibi gelişmeler olduğunu, neler yediğinizi, nerelere gittiğinizi hangi araçları kullandığınızı veya hayatınıza giren herhangi bir dış faktörü defterinize not alabilirsiniz. Kendinizi ne kadar dikkatli gözlerseniz alacağınız sonuçlar o derece başarılı olacaktır.

 • Mide bulantısı yediğiniz bir yemek sonucunda vücudunuzda meydana gelen alerji sonucu ortaya çıkabilir.
 • Laktoz intoleransı. Eğer sizde süt ürünlerini sindiremeyen insanlardansanız, bu süt ürünlerini tükettiğiniz zamanlarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu çaresi olmayan bir durum değil. Laktoz sindirimini sağlayan ilaçları kullanarak bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Yemeklerden önce içeceğiniz bu ilaçlar süt ürünlerini sindirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu ilaçların yanı sıra, laktozsuz süt ürünleri kullanmayı da seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.
 • Araç tutması. Bazı insanlar hareket eden araçlara biner binmez kendilerini aşırı derecede sıkıntı içerisinde hissedebilirler. Bu rahatsızlık mide bulantısı önleyici ilaçlarla ortadan kaldırılabilir.
 • Halk arasında hamileliğin en büyük belirtilerinden bir tanesi mide bulantısıdır. Hamilelik döneminde mide bulantısı genellikle sabahları baş gösterir fakat bu sadece sabah saatlerinde olacağı manasına da gelmez. Bu süreçte mide bulantısı sizi günün herhangi bir saatinde hazırlıksız yakalayabilir.  Bu anlarda en büyük yardımcılarınızdan biri yanınızda taşıdığınız tuzlu krakerler olacaktır. Bu krakerler mide bulantınızı bastırıp sizi rahatlatacaktır.
 • Fazla alkol tüketimi. Alka Seltzer bu anlarda sizin kurtarıcınız olabilir. Alka Seltzer mide bulantısına hazımsızlığa ve baş ağrısına iyi geldiği düşünülerek bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Ama unutmamalısınız ki her ilacı kullanırken doktorunuza danışmanız gerekir. bu hayati öneme sahip bir ayrıntıdır.

2. Aküpresür yapın. Bu kavrama yabancı olabilirsiniz fakat aküpresür son günlerde neredeyse herkesin aşina olduğu akapunktur noktalarıyla alakalı bir kavramdır bu noktalara basarak ovalayarak veya masaj uyguluyarak yapılan işlemlere bu isim verilir. Mide bulantısı için bileklerinize masaj yapmanız sizi rahatlatabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bu işlemi yaparken baş parmağınıza baskı uygulamakla başlayıp bileğinize doğru çıkmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu işleme 30 sanıye kadar sürdürün ve rahatlamayı hissedin.

Rahatlama

1. Vucudunuzun neye ihtiyacı varsa o ihtiyaçları karşılamaya çalışın. Eğer başınız dönüyorsa ki baş dönmesi mide bulantısıyla beraber gelen komplikasyonlardan bir tanesidir , çok fazla ayakta kalmamaya çalışın.

 • Mide bulantısı sırasında başınızı hareketsiz tutun
 • Dizlerinizi büküp uzanın
 • Başınızı yastık ile destekleyin
 • Dinlendikten sonra yavaşça kalkın , ani kalkışlar mide bulantınızı yeniden başlatabilir.

2. Soğuk bir zemine yüz üstü uzanın. Bu uygulama midenizi hızlı bir şekilde yatıştırabilir.

3. Soğuk ve ıslak bez kullanarak vücudunuzu serinletmeye çalışın. Özellikle alnınıza uygulayacağınız ıslak bez mide bulantınızı azaltıp vücudunuzu gevşetebilir.

4. Belirli bir süre kestirin veya uyuyun. Uyandığınızda mide bulantınız devam etsin ya da etmesin uyuduğunuz her dakika mide bulantısında kurtulduğunuz dakikalar olacaktır.

5. Derin derin nefes alın. Mideniz sizi bulantılar ile zor durumda bırakmaya başladığı zaman derin nefesler almak bulantınızı tamamen yok etmese de sizi rahatlatıp bulantınızın şiddetini
azaltacaktır.

6. Banyo yapın. Kaygılanmak mide bulantınızı tetikleyip daha kötü hale getirebilir. Eğer mide bulantınızı takıntı haline getirdiyseniz, asıl bu kaygı sizi hasta ediyor olabilir. Aklınızı dağıtın. Ilık bir su ile duş almak bunun en güzel yöntemlerinden bir tanesidir.

Temiz Hava

1. Hava akımı yaratın. Yüzünüze doğru esen bir havalandırma cihazının önüne geçmek ve bu hava akımını yüzünüzde hissetmek mide bulantınızı azaltabilir.

2. Kötü kokulardan uzak durun. Sıcak odalarda zaman geçirmek ve tiksindirici kokulara maruz kalmak midenizin bulanmasına neden olabilir. bu ortamlardan ve bu tip kokulardan uzak durmaya çalışın.

3. Ufak bir yürüyüşe çıkın ve temiz hava alın. Zaman zaman sadece yürüyüşe çıkmak ve temiz hava solumak bile mide bulantınızı azaltabilir. Bazı insanlarda yürüyüşe çıkmak mide bulantısını çok daha kötü hale getirebilmektedir. Eğer bu tip insanlardansanız yürüyüşe çıkmayı tercih etmek pek size göre bir tedavi seçeneği değil demektir.

4. Hafif bir miktar alkol koklayın. Makyaj pamuğuna veya normal çeşit bir pamuğa dökeceğiniz alkolü koklamak mide bulantınızı hafifletip baş ağrınızı da geçirebilir.

Reçetesiz İlaçlar

1. Reçetesiz ilaçları kullanarak rahatlamaya çalışmayı deneyin. Bazı mide bulantısı önleyici ilaçlar size bu süreçte çok yardımcı olabilir. örneğin Pepto-Bismol , Maalox ve Mylanta bunlardan bir kaçıdır. Bu ilaçlar araç tutması yaşayan insanlar içinde çok rahatlatıcı olabilir. bazı ilaçlar yan etki olarak mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu konuyu doktorunuza danışın ve doğru bilgiyi ondan alın.

Yemekler  Mide Bulantısını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

1. Yemek öğünlerinizi düzenleyin ve öğün aralarında sağlıklı besinler atıştırın. İnsanlara mide bulantısını önleme yollarından birinin yemek yemek olduğunu söylediğinizde size şaşkınlık ile bakabilirler. Ama gerçek olan budur. Açlık ve öğün atlamak sizi güçsüz düşürüp hasta olmanıza neden olabilir.

 • Midenizin bozulmasını engellemek ve aç kalmaktan kaçınmak için gün boyunca küçükte olsa atıştırmalıklar ile vücudunuzu besleyin. Bunları yaparken fazla yemekten de kaçınmalısınız çünkü midenizi çok fazla doldurursanız bu da mide bulantısına neden olabilir. Her iki uçtan da kaçınmalısınız ne aşırı yemelisiniz ne de aç kalmalısınız.
 • Yağlı ve baharatlı besinler tüketmekten kaçının. Bu besinler mide bulantısının daha da aktif hale gelmesine neden olabilir.

2. Kraker tüketin. Pensilvanya üniversitesinde psikoloji anabilim dalında öğretim görevlisi olan Robert M. Stern araç tutması ve mide bulantısı konularında araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalara göre sade besinle mide bulantısına en iyi gelen besinlerinden bir tanesidir. Stern mide bulantısı ile karşılaşılan zamanlarda yağsız besinler tüketmenin faydalı olacağını söyleyip , bu besinlerin tüketilmesini tavsiye etmiştir. Ama bu krakerleri de fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Birkaç adet kraker mide bulantınızı azaltmanız için yeterli olacaktır. Diğer yandan eğer çok fazla tüketirseniz bizzat mide bulantısı sebebi olabilirler.

3.Lifli besinler tüketin. Bu besinler, sindirim sisteminizden mide bulantısına neden olan kimyasalları uzaklaştırmaya yarayacaktır. Bir elma yemek bu anlatılan yararlı işlemin başlaması için yeterli olacaktır.

4. Fıstık tüketin. Sert kabuklu yemişler kaybettiğiniz enerjinizi tazeler. Mide bulantısını çektiğiniz yorucu bir günden uzaklaşmanın en iyi yollarından bir tanesi bu çerezlerdir.

5. Muz tüketin. Muz potasyum açısından çok zengin bir besindir ve mide bulantısı sırasında vücudunuzda potasyum eksikliği görülebilir. Mideniz bulandığında bu lezzetli meyveyi tüketmek bu yüzden çok iyi bir seçim olacaktır.

6. Elma püresi(posası ile beraber elma suyu) tüketin. Bir kaşık dolusu elma püresi tüketmek mide bulantınızı az da olsa dindirebilir.

7. Zencefil kullanın. Taze zencefil kullanarak bir zencefil çayı hazırlayıp bunu tüketmek mide bulantınızı hafifletecektir.

8. Nane aromalı şekerler tüketin. Nane aroması mide bulantısını engelleyen , mideyi rahatlatan en yaygın maddelerden bir tanesidir.

9. Jöle tüketin. Evet yanlış okumuyorsunuz jöle tüketin ! genellikle mide bulantısı midedeki asit seviyesinin değişiminden kaynaklanır. Bu asit derecesi tükettiğiniz besinlere göre artar veya azalır. Jöle bu asit seviyesini dengelemek için en ideal atıştırmalıktır. Ayrıca jölenin yumuşak yapısı bulanan bir midenin en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.

10. Muz , pirinç , elma püresi ve tost ekmeğini tüketmeye çalışın. Bu beslenme şekli yurt dışında BRAT diyeti olarak bilinmektedir. Bu beslenme şekli belki mide bulantınızı tamamen tedavi etmeyebilir ama en azından ortaya çıkan semptomlarını süresini azaltır.

Mide Bulantısını Azaltacak İçecekler Tüketin

1. Maalox kokteyl hazırlayın ve tüketin. Maalox midedeki asit seviyesini düzenleyen ve tabletler şeklinde satılan bir ilaçtır. Doktor Christa Farnon 1 litre arıtılmış suyun içine birkaç damla nane esansı damlatılıp Maalox adlı ilaçla karıştırılıp içilirse mide bulantısı için yatıştırıcı bir kokteyl olarak kullanılabileceğini iddia etmektedir.

2. Nane çayı için. Nane çayı mide kasılmalarını azaltacak ve mide bulantınızın şiddetini düşürecektir.

3. Ilık içecekler tüketin. Bitki çayları vücudunuzda mide bulantısının meydana getirdiği gerginliğin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

4. Zencefilli gazoz tüketin. Bu midedeki bulantı sorunu için popüler çözümlerden biridir.

5. Enerji içeceği tüketin. Sporcuların kullandığı bu içecekler bol miktarda potasyum ve sodyum içermektedir. Bu maddelerde mide bulantısını engelleyici ve azaltıcı etkiye sahiplerdir. Tercih edeceğiniz içecekte kafein olamamasına dikkat etmelisiniz. Kafeinli içecekler mideye zarar vermektedirler.

6. Süt içeren besinler tüketmeyi bırakın. Süt ürünleri sindirimi zor besinlerdir.

7. Karbondioksit ilave edilmemiş soda tüketin. Eğer bu sodadan elinizde yoksa normal sodanızı bir bardağın içine boşaltın ve karbondioksitsiz hale gelmesini bekleyin.

8. Karbonatlı su tüketin. Yarım çorba kaşığı karbonatı bir bardak suyun içine ekleyin ve için. Tadı çok kötü olsa da mide bulantınız üzerindeki olumlu ve yatıştırıcı etkisi inanılmaz olacaktır.

Mide Bulantısı Düşüncesini Aklınızdan Uzaklaştırın

1. Eğlenceli aktivitelere zaman ayırın. Film izleyin arkadaşlarınızla sohbet edin , bilgisayar oyunu oynayın , müzik dinleyin , kitap okuyun istediğiniz bütün zevkli aktiviteleri yapın fakat mide bulantısını düşünmeyin !

İpuçları ve Uyarılar

 • Eğer kusmanız gerekiyorsa kusmamak için çabalamayın , bazı zamanlarda midenizde bulunan şeylerin orda kalmaması sizin sağlığınız adına daha yararlı olabilir.
 • Eğer uyumaya çalışıyorsanız ve uykuya dalamıyorsanız sol tarafınıza doğru dönün ve dizlerinizi kendinize doğru çekerek yatmayı Bu pozisyon cenin pozisyonu olarak da adlandırılabilir.
 • Alkol ve sigara kullanmaktan kaçının.
 • Zencefil kapsüllerini kullanmaya çalışın. Eczanelerde bu kapsüllere ulaşabilirsiniz. Araç tutma rahatsızlığınız varsa bu yardımcı ürünleri kullanmak mide bulantınızı önleyebilir.
 • Eğer mide bulantınız kemoterapinin veya başka bir sağlık işleminin sonucu ise ilaç haline getirilmiş marihuana kullanmanız sizin için yararlı olabilir. Unutmayın ki dünyanın bazı yerlerinde bu bitkiyi kullanmak tamamen yasaktır. Dikkatli olun.
 • Rahatlamaya çalışın , banyo yapın , uzanın ve televizyon izleyin.
 • Midenizin üzerine sıcak su torbası yerleştirin.
 • Bulantının etkilerini en aza indirmek için hareketsiz kalmaya çalışın.
 • Eğer bulantınızın sebebi hamilelik ise herhangi bir medikal ilacı kullanmaktan kaçının. Mide bulantınızı engellemek için içeceğiniz bu ilaç bebeğinize zarar verebilir.
 • Sürekli tekrarlayan mide bulantıları başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar gripten beyin tümörüne kadar değişebilen bir rahatsızlık yelpazesidir.
 • Robert Stern’in uyarılarını dikkate alın ; araç tutması hakkında araştırmalar yapan bu psikiyatr mide bulantınız tekrarlıyorsa ve sebebini bulamıyorsanız mutlaka doktora gitmenizi önermektedir.
 • Eğer bulantınız ateş ile beraber ortaya çıkıyorsa kesinlikle doktora görünmelisiniz.
Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir