Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide yanması, aşırı derecede rahatsız edici ve sık rastlanılan bir durumdur, aynı zamanda mide yanmasına neyin sebep olduğu her zaman belli değildir. Mide yanması bazı insanlar için yedikleri bir şeyden veya yeme alışkanlıklarından kaynaklı olabilir, diğer insanlar için ise dar kıyafetlerden, aşırı kilodan veya sigaradan kaynaklı olabilir. Mide yanmasını geçirmek için; yeme alışkanlığını değiştirmek, farklı bir uyku pozisyonu denemek ve yerel veya reçeteli ilaçlar kullanmak gibi bir çok yöntem vardır. Mide yanmasını nasıl geçireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirmek

1) Mide yanmasına sebep olabilecek yiyeceklere dikkat edin. Herkes için mide yanmasına sebep olan ortak gıdalar olsa da, kişilere göre farklı tetikleyiciler de mevcuttur. Mide yanmasına neden olan yiyecekleri(gıdaları) takip edin ve bu gıdaları tüketmeyi bırakın veya en asgari oranda tüketin.

  • Yediğiniz yemeklerin hangisinin mide yanmasına sebep olduğunu anlamak için yediklerinizi not etmeyi deneyin.

Nane, kafein, gazlı içecekler, çikolata, turunçgil ve suları, domates, soğan ve yüksek oranda yağlı yiyecekler; mide yanmasına sebep olan ortak gıdalardır.

2) Uyumadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesin(bırakın). Yediğiniz gıdanın sindirilmesi genel olarak 2 saat sürdüğü için; günlük yiyeceğiniz en son yemeğinizi, yatmadan en az 3 saat öncesine göre ayarlayın(planlayın). Mideniz doluyken uzanırsanız, büyük bir ihtimal mide yanması yaşarsınız.

3) Yemekleri yavaş tüketin. Yapılan bir araştırmaya göre, çok hızlı yemek yemek(tüketmek) mide yanmasına sebep olabilir. Çok hızlı yemek yiyen insanlar aynı zamanda GÖRH diye adlandırlan gastroözofageal reflü hastalığı tarafından rahatsız olabilirler. Yemek yerken acele etmeyin, mide yanması gibi hızlı yemek yemenin sonuçlarından korunun(uzak durun).

  • Isırıklar arasında çatalınızı masaya koyarak kendinizi yavaşlatmayı ve yediğiniz yemeği daha fazla çiğnemeyi deneyin.

4) Yemek öğünleri arasında az yağlı veya yağsız bir bardak süt için. Sütün içerisindeki kalsiyum, geçici olarak asitleri emer ve mide yanmasını geçirir. Bu çözümün sadece geçici olduğunu unutmayın, böylece diğer yöntemleri deneyerek kesin olarak mide yanmasından kurtulabilirsiniz.

5) Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek, ağız içerisinde asit emici(öneliyici) özelliği olan salyanın daha fazla üretimine neden olacaktır. Sakızı çiğnerken aynı zamanda bolca yutkunmak, oluşan asidin midenize dönemesini sağlayacaktır. Her yemekten sonra 30 dakika boyunca sakız çiğnemek, mide yanması belirtilerini azaltacaktır.

6) Yemekten sonra bir bardak bitkisel çay için. Bazı çalışmalar, yemekten sonra içilen papatya ve meyan kökü çayının mide yanması belirtilerine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Papatya ve meyan kökü çayı, antiinflamatuar özellikleri sayesinde bazı insanların mide yanmasını geçirir. Hangisin sizin üzerinizde işe yaradığını öğrenmek için ikisini de deneyin.

  • Ayrıca zencefilin de mide yanmasına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Doğranmış zencefili kaynayan suya ekleyerek kendi zencefil çayınızı yapabilirsiniz. Çayı içmeden önce 30 dakika boyunca zencefilin dinlenmesini bekleyin. En etkili sonucu elde etmek için yemekten 20 dakika önce zencefil çayını için.
  • Meyan kökü çayı, dokuda şişliğe ve yüksek tansiyona sebep olan glisirizin içerdiği için sürekli içilmemelidir. Herhangi bir bitkisel ilaç kullanımında olduğu gibi, kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir