Nasıl Sağlıklı Besleniriz

Büyük ihtimalle etrafınızdaki insanları sürekli nasıl daha sağlıklı ve dengeli beslenileceği konusunda konuşurken duyuyorsunuzdur ama tam olarak bu iş nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Miskin miskin durmayı değil de sağlığınızı iyileştirmeyi ve bedeninizi güçlendirmeyi istiyorsanız alttaki tavsiyeleri sağlıklı beslenmeye başlamak için okuyun!

Sağlıklı Gıda Seçimleri Yapmak

1) Dengeli beslenin. Meyve, sebze, köklü yiyecekler, örneğin patates gibi besin değeri yüksek karbonhidratlardan oluşan sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun. Bu vücudunuzun sizi güçlü ve sağlıklı tutması için önemli vitamin ve minerallerin doğru bir dengede olmasını sağlayacaktır. Tavsiye edilen denge beslenme düzenine göre farklılık gösterebilir ve belki sizin ideal dengeniz başka birininkinden farklı olabilir. Yine de bazı yaygın seçenekler şunlardır:

  • Yüzde 30’u sebze (ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler daha iyidir), yüzde 20’si meyve (nar gibi besin değeri yüksek olanları yiyin), yüzde 20’si karbonhidrat (buğday, pirinç ve mısır gibi nişasta ürünleri), yüzde 20’si protein( et, fasulye ve bakliyatlarda bulunan proteinler) ve yüzde 10’u süt ürünlerden oluşan bir beslenme şekliniz olsun.
  • Yüzde 80’i meyve, sebze; buğday, pirinç ve mısır gibi nişasta ürünleri gibi karbonhidratlar, yüzde 10’u protein( et, fasulye ve bakliyatlarda bulunan proteinler) ve yüzde 10’u yağ olan bir beslenme şekliniz olsun.

2) Öğün atlamayın. Her zaman kahvaltınızı yapın çünkü bu sabah erkenden metabolizmanızın çalışmasını sağlar (Gece bir süre hiçbir şey yemediğiniz için metabolizmanız yavaşlar). Aynı zamanda vücudunuzun gün boyunca yakacak enerjiye sahip olması için düzenli aralıklarla beslendiğinizden emin olun.

3) Yapay kimyasalları besin olarak içmeyin. Su, meyve suyu, smoothie, çay ve benzeri şeyleri içebilirsiniz. Ancak soda, kola ve bunlar gibi laboratuvarda yapılmış içeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız.

4) Sağlıksız yağlı ve kalorisiz yiyecekleri daha az yiyin. Beslenme düzeninizden doymuş ve trans yağlı yiyecek miktarını azaltın. Bunlar cips, margarin, yağ ve birçok ambalajlanmış ya da dondurulmuş yiyeceklerde bulunur. Hindistan cevizi yağı diğerlerine göre en sağlıklısıdır fakat yine de iyi değildir.

5) Daha besleyici gıdalar tüketin. Bedeninize lazım olan yaşamsal besinleri ulaştırabilen yiyeceklere odaklanmayı deneyin. Besleyici gıdalar vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekler demektir. Turunçgiller, lahana, ıspanak ve bunların dışında kahverengi pirinç, kinoa gibi tahıllar, mercimek ve nohut gibi yalnız protein içerikli gıdaları deneyebilirsiniz.

Zararlı Yiyecek ve İçecekler Uzak Durup Yararlıları Tüketmek

Nasıl Sağlıklı Besleniriz (Bol su için)
  1. Suyu bolca tüketin. Su H2O’yu alabileceğiniz en temel kaynaktır. Kişilerin daha sağlıklı olabilmesi için en kolay yol bolca su tüketmektir. Ek olarak suyu bol tüketerek midenizin dolmasına ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Sindirimi kolaylaştırması için yemek öncesi ve sonrasında su tüketmek kesinlikle faydalıdır.
    • Günlük standart 3 öğün haricinde arada atıştırmalıkla tüketmek istediğiniz öncesinde bir bardak su için. 15 dakika sonrasında hala atıştırmalık yeme isteğiniz varsa o zaman gerçekten atıştırma zamanı gelmiş demektir.
    • Bir masa oturup çalışıyor ya da dışarıya dolaşmaya çıktıysanız muhakkak yanınıza su alın.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir