Öğürme Refleksi Nasıl Engellenir

Öğürme refleksi dişlerinizi fırçalarken, dil arkanızı fırçalarken veya dişçi muayenesi sırasında tetiklenerek işleri zorlaştırabilir. Bu refleks tamamen doğal olup, birkaç basit teknik ile üstesinden gelmek de mümkündür.

Hızlı Tariflerle Refleksi Geçiştirmek

Öğürme Refleksi Nasıl Engellenir Adım 1

1. Damağınızı uyuşturun. Ağzın en hassas bölgesi üst damak bölgesidir. Bu bölgeye dokunan herhangi bir nesne anında öğürmeyi tetikleyecektir. Locanest Anestezik Sprey (VEMCAINE PUMP SPREY) gibi ağız ve boğaz uyuşturmada kullanılan spreyler ile damağınızı uyuşturmayı deneyin. Topikal olarak uygulayabileceğiniz benzokain bazlı anestetik solüsyonları bir pamuğu ıslatıp damağınıza uygulayarak da uyuşturabilirsiniz. Bu ürünlerin etkisi yaklaşık 1 saat sürecek ve öğürme refleksiniz baskılanacaktır.

  • Anestetik ağız spreylerinin yan etkileri nadiren ortaya çıkmaktadır. Yine de kullanım sonrası baş dönmesi, kusma, mide bulantısı veya mide krampları yaşadığınızda derhal kullanmayı bırakmanız gerekir.
  • Benzokain bazlı ürünleri çok dikkatli kullanmalısınız. Pamukla damağınıza dokunmanız gerektiğinden uygularken kusma veya öğürme refleksiniz istemsizce tetiklenebilir. Muhtemel yan etkileri ise halsizlik, yorgunluk, kulak derisinde aşınma, soluk beniz ve kesik nefeslenme gibidir.
  • Benzokain’e alerjiniz varsa asla kullanmamalı, bunun yerine doktorunuzun önereceği anestetik ilaçlarla refleksinizi kontrol altına almalısınız.

2. Baş parmağınızı avucunuzun içine kıvırıp sıkın. Sol el baş parmağınızı avucunuzun içine kıvırıp yumruk yapın ve sıkıca tutun, ancak kendinize ağrı ve acı hissettirecek kadar da zorlamayın. Bu hareket avucunuzdaki sinirlere baskı uygulayacak ve öğürme refleksinizi baskılayacaktır.

3. Dilinize bir parça tuz sürün. Parmağınızı ıslatıp dokunduğunuz sofra tuzunu dilinize götürüp sürün. Tuz, diliniz üzerindeki tat tomurcuklarını hareketlendirecek ve geçici olarak öğürme refleksini baskılayacaktır.

Öğürme Refleksini Duyarsızlaştırmak

1. Öğürme refleksinizin tetiklendiği sınırları belirleyin. Bunun için diş fırçanızı ağzınızın en uç kısmından başlayarak geriye doğru dokundurun. Öğürme refleksinizin başladığı nokta, bu refleksi baskılamak için uyuşturmanız gereken kısım olacaktır.

  • Bu kısımda ve ötesinde kendi sınırlarınızı zorlayarak öğürme refleksinizin zamanla duyarsızlaşmasını sağlayın.
  • Günlük düzenli olarak öğürme refleksinizin tetiklendiği ağız noktalarına bir fırça yardımıyla dokunarak bu hissi duyarsızlaştırın.
  • Asla parmaklarınızı ağzınıza daldırmayın, aksi taktirde kusabilir veya mide kramplarına sebep olabilirsiniz.

2. Öğürme refleksinizin tetiklendiği noktaları fırçalayın. Bu şekilde bol bol öğüreceksiniz ancak zamanla ağzınız duyarsızlaşacak ve öğürme refleksiniz baskılanacaktır. Bu hassas noktalarda (yalnızca diliniz üzerinde) yaklaşık 10’ar saniye fırçalama yapın ve öğürün.

  • Her gece aynı nokta üzerinde bu işlemi tekrarlayın. Zamanla öğürme refleksiniz azalacak ve duyarsızlaşacaktır.

3. Fırçaladığınız alanı genişletin. Öğürme refleksinin tetiklendiği noktayı duyarsızlaştırdıktan sonra, daha arkasındaki kısımları da test edip duyarsızlaştırabilirsiniz. 1-1.5 cm kadar gerileri (dilinizin arka kısımlarını) fırçalamayı deneyin.

  • Öğürmeye başladığınız ilk noktayı nasıl duyarsızlaştırdıysanız, aynı hamlelerle kalan kısımları da duyarsızlaştırın.

4. Fırçayı daha da gerilere dokundurun. Önlerdeki her bir duyarsızlaşan noktadan sonra biraz daha gerileri zorlayarak tüm bölgeyi duyarsızlaştırın. En sonunda diş fırçanız üst damağınıza da temas edecek ve test edecektir, tabii hali hazırda duyarsızlaştırmadıysanız.

5. Duyarsızlaştırma tekniklerini her gün tekrarlayın.  Israrcı olmadıkça asla duyarsızlaştırmayı başaramazsınız. Sabır gösterin çünkü duyarsızlaştırma işlemi bir ay kadar sürebilir. Refleks zamanla geri gelecektir. Bu durumda yapmanız gereken duyarsızlaştırma tekniklerini her gece devam ettirmek olacaktır.

  • İşlemler tamamlandıktan sonra artık gönül rahatlığıyla dişçinize muayene olabilir ve öğürme refleksinden kurtulabilirsiniz.

Başka Şeylere Odaklanmak

1. Dikkatinizi başka şeylere odaklayın. Mesela dişçi randevunuz sırasında cihaz seslerinden rahatsız olmamak adına bir kulak tıkacı veya kulaklık takarak kendinizi ruhsal olarak ortamdan izole etmeyi deneyin. Bu şekilde bir nevi meditasyon yaparak kendinizi olduğunuz ortamın dışında başka yerlerde hayal ederek öğürme dürtünüzden uzaklaşmayı deneyin. Uyuyakalma riskine karşı ağzınızın kapanmaması adına dişçinizden ağzınızı açık tutacak ekipmanları kullanmasını isteyebilirsiniz.

2. Mırıldanın. Yoga yaparken insanların ağızlarını kapatıp dişlerini hafifçe sıkarak “Ohmmmmm..” şeklinde mırıldandıklarını bilirsiniz. Aynı şekilde siz de mırıldanarak öğürme refleksinizi baskılayabilirsiniz zira hem mırıldamak hem de öğürmek aynı anda gerçekleşemez. Örneğin diş filmi çektirirken bu teknikle kendinizi rahatlatmayı deneyin.

3. Bir bacağınızı hafifçe yükseltin. Dişçi koltuğunda, doktoru rahatsız etmeyecek ölçüde bacağınızı kaldırın. Bacağınız yorulduğunda diğerini kaldırın, ancak onu havada tutmak için odaklanın. Odağınızı buraya yoğunlaştırmak öğürme refleksinin tetiklenmesini engeller ve rahat bir diş muayenesi geçirmenize olanak tanır.

  • Bacak bacak üstüne atmak asla aynı etkiyi vermeyecektir, bizden söylemesi.

4. Müzik dinleyin. Diş muayeneniz sırasında müzik açmak için dişçinize danışın. Dikkatinizi tamamen odaklayabileceğiniz tarzda müzikler veya konuşmalar açıp ona odaklanın. Tüm dikkatinizi müziğe veya konuşmaya yönlendirdiğinizde öğürme refleksiniz de azalacak ve rahat bir diş muayenesi geçireceksiniz.

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir