Peniste Sivilcelere ve Yumrulara Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

Sivilceler vücudunuzda gözeneklerin olduğu her yerde oluşabilir. Buna penis de dahildir. Genital bölgede ve peniste sivilce gözlemlenmesi bazen tamamen gözenek tıkanması sonucu oluşsa da cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi birçok sağlık sorununun da habercisi olabilir.

Genital bölgelerin hassas dokuları gereği, kendi kendinize tanı koymaya kalkışmadan önce bu sivilcelerin nerede, nasıl, ne şekilde, ne büyüklükte ne sıklıkta olduğuna dair belirtileri iyi izlemeniz gerekiyor. Çünkü duruma göre bu tamamen normal bir şey olabileceği gibi, acil tıbbi yardımı da gerektiriyor olabilir.

Peniste sivilce neden çıkar? Penisteki sivilce neye benzer?

Peniste Sivilce (Neye Benzediği ve Nedenleri)

Sivilceler deri üstünde yağ bezlerinin birleştiği gözeneklerin tıkanması ve başka maddelerin tıkanık gözenekte birikip enfekte olmasıyla oluşur. Bu enfeksiyon bazen bağışıklık sistemini tetikleyip bölgede kızarıklık ve şişliğe neden olur. Örneğin ölü deri hücreleri ve ciltteki yağ siyah ve beyaz noktalara sebep olur. Bakterilerle birleşen yağ ve ölü hücreler ciltte uç veren veya vermeyen sivilcelere sebep olurlar. Sivilceler irin barındırabilir. Dokunmanıza engel olabilecek kadar çok ağrılı olabilir ve oldukça fazla şişebilir.

Sivilce oluşum riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Duş almayı atlamak veya sıklığını azaltmak.
 • Nemli ortamlarda olmak.
 • Yağlı bir cilt tipine sahip olmak.
 • Tıraş olmak
 • Genital bölgedeki sivilceler için: sürtünmeye sebep olan dar iç çamaşırları giymek.

Cinsel olarak aktif olmasanız bile peniste çıkan sivilcelerle karşılaşma ihtimaliniz var. Fakat aktifseniz, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerinden biri olan sivilce ve kabarcıkları daha dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilmediklerinde vücuda uzun süreli çok fazla etkileri olabiliyor. Eğer bu konu hakkında emin değilseniz kesinlikle doktorunuza danışın.

Peniste sivilce ve kabarcıklı yapıların oluşumundaki nedenler nelerdir?

Peniste ve genital bölgede sivilce gibi yapıların oluşması için birkaç nedeni sizin için sıraladık.

Jilet Yanığı

Jilet yanıkları yeni tıraş edilmiş cilt üzerinde oluşur, kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilirler. Cilt üzerinde küçük kesiklerin olması da mümkün. Cilt kendini yenilemeye başlarken kıllar da bu bölgede büyümeye başlar. Bu aşamada kıl dönmesi, deri dışına çıkamayan kıl yürümeleri veya enfeksiyondan dolayı sivilce gibi oluşumlar gözlenebilir.

Jilet yanıkları genellikle kendi kendine iyileşir. Jilet yanığından etkilenmiş cildi rahatlatmak için vücut losyonları ve tıraş sonrası losyonları kullanılabilir. Kızarıklıkları önlemek için her tıraştan sonra uygulamak önemlidir.

Fordyce Noktaları/Benekleri

Fordyce benekleri gözle görülebilen yağ bezleridir. Yağ bezleri genelde deri altında kıl foliküllerinin altında konumlanmıştır. Penisin gövdesi gibi doğal olarak kıl olmayan bölgelerde 50 – 100 tane küçük, beyaz veya sarı kesecikler olarak gözle görülebilirler.

İyi huylu olan Fordyce benekleri, bazen estetik sebeplerle lazer terapisi veya kimyasal tedaviyle tedavi edilirler.

Tyson bezleri

Tyson bezleri de yağ bezleri sınıfına giriyor. Bu şişlikler de penisin altındaki frenulum dokusunda ortaya çıkıyor. Sarı veya beyaz renkte gözüken zararsız olduğu düşünülen bu kesecikler için herhangi bir tedavi gerekmiyor.

Folikülit

Genital bölgede kıl köklerinin iltihaplanması bölgede şişliklere neden olabilir. Ortaya çıkan kırmızımsı, sivilceye benzeyen şişliklere folikülit deniyor ve bu yapılar kaşıntı ve acı hissi verebiliyor. Folikülit kendi kendine herhangi bir tedavi gerektirmeden geçebilir. İnatçı ve tekrarlayan folikülitler ise tedavi için antimikrobiyal ilaçlar gerektirebiliyor. Bu ilaçlar bölgedeki sivilcemsi yapıları geçirebildiği gibi sonraki kıl folikülü iltihaplanmalarının ve buna bağlı enfeksiyonların da önüne geçebiliyor.

İnci penil papüller (PPP)

Papüller, ya da tıbbi adıyla hirsuties coronae glandis, penisin baş kısmındaki ciltte bulunan çıkıntılar olarak kendini gösterebilir. Bunlar normal penis anatomisine bağlıdır ve sivilce veya akneyle bağlantılı olarak gösterilmez. Fakat yağ salgılayarak penisi nemlendirirler.

Lenfosel Yumruları

Lenfosel yumruları cinsel birliktelik veya mastürbasyondan sonra ortaya çıkabilir. Yolu tıkanmış lenf sıvılarından dolayı gövdede şişlikler olarak kendini gösterebilir. Bu etkinin geçici olması ve kendi kendini tedavi etmesi gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar sivilce gibi yapılarla belirti verebilir.

Sivilcemsi yapılar cinsel olarak aktif olup olmanızdan bağımsız olarak gözlenebilir. Fakat cinsel olarak aktif bir bireyde zührevi hastalık belirtisi olabilirler. En genel görülen cinsel yolla bulaşan ve basit sivilcelerle karıştırılan hastalıkları aşağıda görebilirsiniz.

Genital Siğiller

Siğiller korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşırlar. Bu hastalığa İnsan Papillom Virüsü (HPV) sebep olur. Birincil semptomu penis üzerinde veya baş kısmında görülen küçük beyaz renkli şişkinliklerdir. Genital siğiller erkeklerde genelde penis gövdesinde görülmekteler.

Siğillerin şekli çok farklı olabiliyor, küçük noktalar olarak görülmesiyle birlikte, karnabahar gibi yayılan bir şekle de sahip olabiliyorlar. Penis dışında testis veya bacak arasında da gözlemlenebiliyorlar.

Sıklıkla kendiliğinden geçen genital siğiller, basit kremlerle veya buz ve ısı terapisiyle de tedavi edilebilmekteler. Her siğil kanseri öncelemez. Fakat HPV virüsünün yol açtığı siğiller gelecekte kansere yakalanacabileceğiniz ihtimalini güçlendiriyor. Bu konuda alacağınız önlemlerin ve tedavilerin ne olacağını doktorunuzla konuşun.

Genital Bölgede Uçuk

Genital bölgede oluşan içi iltihaplı kabarcıklar kırmızı renkli dokunun üstünde gri-beyaz kabarcıklar şeklinde tarif edilebilir. Penisin çevresinde oluşan bu irinli kabarcıklar çoğunlukla kişiye sıkıntı verir, kaşıntı yapabilirler. Bu kabarcıklar penisten anüse kadar yayılabilir.

Bu kabarcıkların sıvı iltihabı bazen sızabilir ve kabuk bağlayabilir. Antiviral ilaçlarla tedavi edilebilen bu uçukları bazen dudak veya ağızda da görmek mümkün.

Frengi

Penisin etrafındaki beyaz ya da kırmızı yaralar frenginin bir semptomudur. Bu hastalık seneler boyu görülmese bile geri gelebilir. Cinsel yolla bulaşan frengi (syphilis), tedavi edilmediğinde nörolojik problemler veya organ hasarları gibi ciddi sağlık sorunlarına ve tehlikelerine yol açan bu hastalık bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşur. Görülmediği dönemlerde taşıyıcı veya hasta olan kişi bu hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Frengi genelde antibiyotiklerle tedavi edilir.

Molluscum contagiosum

Çok fazla bulaşıcılığı olan bir viral enfeksiyon olan molluscum contagiosum, peniste etrafı kırmızı harelerle çevrelenmiş kabarıklıklarla kendini gösterir. Bazılarında kırmızı hare yoktur. Sadece penisi değil genital bölgenin tamamını etkileyebilirler.

Bu hastalık cinsel yollarla bulaşır ve erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilir. Doktorunuz size tedavi ve önleme açısından kriyoterapi gibi yöntemleri önerebilir.

Penisinizde sivilce varsa ne yapmalısınız?

Tedavi ve Önlemler

Genelde yapılması gereken şey sivilceyi kendi haline bırakmaktır. Çünkü tıbbi tedaviler sivilceler için nadiren önerilir ve bölgeyi temiz ve kuru tutmanız halinde bu kabarcıklı yapıların çoğunlukla birkaç gün içinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama kendi kendinize alabileceğiniz basit önlemler de var. Bunlardan biri duş alma sıklığınızı gözden geçirmek olabilir. Düzenli bir duş rutini sivilce oluşumunu azaltabilir.

Bu sivilceleri kesinlikle kaşımamalı ve patlatmamalısınız. Bu ancak kalıcı yara izlerine, bakterilerin ve enfeksiyonun yayılmasına yol açıp durumu daha da kötüleştirir. Eğer geçmeyen bir şişlik varsa dermatoloğunuza  alınma işlemleri veya drenaj yapılması hakkında danışabilirsiniz.

Bu durumun olası sebeplerini araştırmak bu sivilcelerin tekrar oluşumunu engellemek için en iyi yöntemdir.

Sivilcelerin oluşumunu engellemek için:

 • Rutubetli ortamlardan uzak durabilirsiniz.
 • Terlemenize sebep olan aktiviteleri en aza indirebilirsiniz.
 • Bol kıyafetler giyerek bölgedeki sürtünmeyi en aza indirebilirsiniz.
 • Düzenli duş alabilirsiniz
 • Etkilendiğini düşündüğünüz bölgeye dokunmamalısınız.
 • Yatak çarşaflarınızı ve kıyafetlerinizi sık değiştirmelisiniz.

Normal şartlarda genital dışındaki bölgelerde salsilik asit, benzoil peroksit içerikli merhemler sivilcelerin görünümünü azaltacaktır. Fakat penisin çevresindeki ve genel olarak genital bölgedeki dokular çok hassastır, bu tarz akne ürünleri genital bölgenin yapısını etkileyeceğinden dolayı daha fazla tahrişe sebep olabilir. Bundan dolayı bu ilaçların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. En önemlisi ise bunları doktor denetiminde kullanmak en doğrusu olacaktır.

Tıbbi yardıma ne zaman başvurmalıyım?

Sivilceler genelde yukarıdaki önlemlerden birkaçını aldıysanız geçerler, fakat geçmediyse altında yatan başka sebepler olabilir. Eğer sivilcelerle birlikte aşağıdaki belirtileri de gösteriyorsanız tıbbi yardıma başvurmanız gerekebilir.

 • Baş ağrısı
 • İltihaplı dokuda veya sivilcede sızıntı
 • Sivilcelerin rengi, şekli ve büyüklüğünde değişimler
 • Ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Kasığınızda bulunan bezler gibi başka bölgelerde şişlikler
 • Ciltte kaşıntı ve tahriş
 • Yüzünüz gibi vücudun farklı bölgelerinde ağrılar
 • Kas ağrıları

Sonuç olarak:

Genelde sivilcemsi yapılar tek başına büyük bir sorun teşkil etmez. Genel olarak kötü temizlik koşulları, yağlı cilt, nemli ortam ve kıyafetlerden dolayı oluşurlar. Eğer hijyen, kıyafetlerin uygunluğu gibi yukarda sayılan ve almanız gereken tüm önlemleri aldıysanız muhtemelen sivilce sorununuz azalacak veya bitecektir. Bir hafta içinde bu sorunların geçmemesi durumunda ise bir doktora danışmak gerekmektedir.

En önemlisiyse bunun daha ciddi bir sağlık sorununun önceleyicisi olup olmadığı. İrinli ve kendi kendine patlayan dokular, yayılmış kızarıklıklar, kaşıntı gibi belirtiler gösteriyorsanız olabilecek en kısa zamanda tedaviye başlamanız gerekebilir. Çünkü bu hastalıklara yol açan bazı virüsler son yıllarda yapılan araştırmalara göre kanser oluşumunda rol oynuyor. Semptomlarınızı takip etmeniz yukarda gösterilen cinsel yolla bulaşan hastalıkların, enfeksiyonların ve uzun vadede kanser gibi dolaylı ve ölümcül hastalıkların önlenmesi ve erken tedavisi için hayati önem taşımakta.

Hazırlayan: Deniz Özdemir

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir