Su Çiçeği Kaşıntısı Nasıl Geçer

Su çiçeği enfeksiyonu varisella zoster adı verilen bir virüsten kaynaklanır. Enfeksiyon kolayca yayılır ve her yaştan insan bu enfeksiyona yakalanabilir. Başlarda kırmızı noktalar halinde cildinizde görülmeye başlanan enfeksiyon ilerleyen dönemde kabarma, patlama, kuruma ve kabuklanma evrelerinden geçer. Hastalıktan kaynaklanan belirgin kabarcıklar cildinizde ciddi kaşıntılara sebep olabilir. Bir hafta ila on gün içerisinde toparlanana dek kaşıntılı cildinize nasıl bakım yapmanız ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini öğrenin.

Cilt Bakımı

1) Cildinizi kaşıma isteğine direnin. Su çiçeği çok kaşıntılı olabilir ve durumun vahimliği kişiden kişiye değişebilir. Kaşıdığınız takdirde kaşıma ve kaşınma döngüsüne girersiniz ve bu döngünün sonu gelmez. Sürekli olarak kaşıma işlemi kabarcıklarınız patlayıp iyileştikten sonra yara izi kalmasına sebep olur.

 • Bilim adamları kaşımanın ardından az miktarda acı oluştuğunu gözlemlemişlerdir. Bu acı çok kısa bir süreliğine kaşıntı duyusunu böler. Kaşınmadan kaynaklı sinyal beyne iletildiğinde serotonin salınımı olduğundan bu durum yalnızca geçici bir rahatlama sağlar. Serotonin beyin ve omurga arasındaki sinir hücrelerine sinyal taşır ve kaşıntı duyusunun daha yoğun hissedilmesine sebep olur. Bu durum bitmeyen bir kaşınma-kaşıntı döngüsünü başlatır ve kaşıntıdan kurtulmak için kaşımaya devam edersiniz.
 • Çocuğunuz veya siz kaşıntıyı engelleyemiyorsanız, ellerinize eldiven veya çorap giymeyi deneyebilirsiniz. Özellikle uykudayken ve kaşıntıyı engellemekte zorlandığınız dönemlerde bu yöntem kullanışlı olacaktır.

2) Soğuk bir malzeme ile kaşınan cildinizi yatıştırın. Soğuk kompres veya havluya sarılmış buz kalıbını kaşınan alanlara 20 ila 30 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

 • Bir temizlik bezini veya küçük bir havluyu soğuk suyla ıslatın ve soğuk kompres yapın. Mağazadan bir buz kalıbı alabilir veya küçük buz küplerini plastik dondurucu poşete koyabilirsiniz. Çok soğuyan bölge ağrıya sebep olduğundan buz kalıbını cildinizin üzerine koyamadan önce bir havluya sarmayı tercih edebilirsiniz.
 • Soğuk kompres ve buz küpü uygulaması kaşıntınızı dindirir çünkü sinir hücreleri cildinizde soğukluk algıladığında kaşıntı hissini bloke eder.

3) Her 3-4 saatte bir ılık duş alın. Kırmızı noktalar ve kabarcıkların oluşumundan itibaren ilk birkaç gün 3-4 saatte bir banyo yapın. Banyo yaptığınız suya karbonat, mısır unu veya yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz.

 • Yaptığınız banyolardan birinde, yumuşak bir sabun ile cildinizi temizleyin. Çocukların, özellikle küçüklerin bu kadar sıklıkla banyo yapabileceklerini düşünmek pek de gerçekçi olmasa gerek. Bunun yerine sıklıkla soğuk kompres uygulamayı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuza 4 yemek kaşığı karbonat, mısır unu veya kuru, pişirilmemiş yulaf ekleyin. Özellikle banyo suyuna katma amacıyla tasarlanan koloidal yapıda yulaf kullanabilirsiniz. Karbonat, mısır unu ve yulafın banyo suyunda tam anlamıyla çözülmesi gerekir. Bunun yerine naylon bir paketi kuru yulaf ile doldurduktan sonra bir ucunu sıkıca bağlayarak küvete atabilir ve böylece yulafların küvetin her tarafına yayılıp tıkamasını engelleyebilirsiniz.
 • Araştırmalara göre yulaf temizleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda iltihaplanma engelleyici ve antioksidan özelliği ile kaşıntıların tedavisinde oldukça doğru bir tercihtir.

4) Cildinizi tahriş edebilecek ürünlerden kaçının. Cildinizi ve kıyafetlerinizi temizlerken yumuşak sabun kullanın. Duş veya banyonun ardından kurulanırken, cildinizi ovalamak yerine tampon hareketlerle kurutmayı tercih edin.

 • Cildinizin daha fazla tahriş olmasını engellemek için kokusuz ve boyasız sabun ve çamaşır deterjanı kullanın.
 • Banyo veya duşun ardından cildinizi kokusuz bir nemlendirici ile nemlendirin. Aveeno gibi koloidal yapıdaki losyonlar doğru tercih olacaktır. Günde bir ya da iki defa cildinizi nemlendirin. Parfüm, kozmetik ürünü veya diğer cilt bakım ürünlerinden kaçının.
 • Ağzınızın etrafında kabarcıklar varsa, yeme ve içme zorlaşabilir. Ilık çorba, yulaf ezmesi ve buzlu şeker gibi soğuk, yumuşak ve yatıştırıcı şeyler yiyin. Baharatlı, tuzlu ve asidik yemeklerden kesinlikle uzak durun.

5) Pamuk ve ipekle cildinize bebek gibi bakın. Rahat, yumuşak ve salaş kıyafetler giydiğinizden emin olun. Yalnızca yumuşak nevresim ve çarşaf kullanarak yatağınızı daha rahat hale getirin. Sürtünme ve sertlik hissi verecek herhangi bir malzemeden kaçının.

 • Yün ve gabardin gibi kaçınılması gereken kumaşların aksine ipek ve %100 pamuklu ürünler yumuşak ve pürüzsüzdür.

6) Tırnaklarınızı kesin ve temiz tutun. Kaşıma isteğine karşı koyamayacağınız durumlara hazırlıklı olmak için tırnaklarınızı temiz tutun ve kısa kesin. Kabarcıklarınız açıldığında tırnak içindeki bakteriler cildinize geçeceğinden kaşıma işlemi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir.

 • Rahatsızlığınızı bir de cilt enfeksiyonu ile daha da artırmak istemezsiniz. Kir ve bakteri kısaltılmış tırnaklarınıza girmez. Ellerinizi sıklıkla ılık su ve sabun ile yıkayın. Cildinizi ise her gün yaptığınız duşlar ve banyolar ile temiz tutacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir