Zatürre Evde Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi Yöntemleri

Zatürre evde tedavi edilemez ancak denenebilecek bazı yöntemlerle zatürre semptomları azaltılabilir. Ancak bunu yaparken de doktorun tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Zatürre belirtilerini azaltmak için evde denenebilecek şeyler bu yazıda anlatılmıştır.

1) Öksürük problemi için ne yapılabilir? Zatürre hastalığının başlangıcında öksürük olur. Hastalığın ilk günlerinde bu görülür. Vücutta bir enfeksiyon varsa öksürerek vücut enfeksiyonu atmaya çalışır. Dolayısıyla öksürüğü tamamen dindirmek iyi bir seçenek değildir. Öksürüğün artması da sağlık için iyi bir şey değildir. Öksürük zaman zaman olabilir ancak 6 hafta içinde öksürüğün azalması gerekir.

 • Tuzlu su gargarası: Tuzlu su gargarası yapmak boğazdaki mukusu azalttığından öksürüğe iyi gelir. Ilık su olan bir bardağın içine çay kaşığının çeyreği ya da yarısı kadar tuz eklenir ve 30 saniye boyunca gargara yapılır. Bu, her gün en az 3 kere yapılabilir.
 • Nane çayı: Nane mukusun atılmasına yardımcı olur. Nane enfeksiyon karşıtı, ağrı kesici ve öksürük kesici bir etkiye sahiptir. Nane çayları internet üzerinden ve çeşitli dükkanlardan satın alınabilir. Taze naneden de çay yapılabilir. Nane çayı yapmak için taze nane yaprakları kesilir ve demliğe konur. Sonra kaynayan su eklenerek 5 dakika kadar beklenir ve limon, bal ya da süt eklenerek tüketilir. Nane kaynarken nane kokusu da teneffüs edilebilir. Bu, borun yolları için iyi gelir.

2) Vücutta ateş yükselirse ne yapılabilir? Vücutta ateş birkaç gün içinde yükselebilir. Ancak bir hafta içinde bu ateşin düşmesi gerekir.

 • Ağrı kesici: İbuprofen ateş düşürür ve ağrıyı azaltır. Ağrı kesiciler tok karnına tüketilmelidir. Mide bulantısı gibi bir belirti de bu şekilde azaltılabilir. Yetişkinler 1 gün içinde 1 ya da 2 kez 200 miligram kadar ağrı kesici alabilir. Diğer ilacı almak için 4 ya da 6 saat beklenmelidir.  Günlük 1.200 mg’dan fazla ilaç alınmamalıdır. Çocuklar için de belirtilen miktarlar vardır ve bunlar ilacın üstünde belirtilir.  Bunlara dikkat ederek çocuklara ilaç verilmelidir.
 • Ilık su uygulaması: Ateş yükselmelerinde vücuda ılık suyla ıslatılmış bezle uygulama yapılabilir. Soğuk suyla uygulama yapmak titremelere sebep olur. Ilık suyla uygulama yapmak sıcaklığı daha normal bir şekilde düzenler. Ilık suyla bir bezi ıslattıktan sonra bez alın kısmına konur ve bu tekrar edilir.

3) Titreme olduğunda ne yapılabilir? Vücut sıcaklığı yükseldiğinde titreme olabilir ve bu 1 hafta boyunca sürebilir. Vücut sıcaklığı düştüğünde titreme de azalır.

 • Ilık su içme: Vücuda bolca sıvı alınmalıdır. Sıcak su içmek vücuttaki sıvıyı dengeler ve sıcaklığı dengeler.
 • Çorba: Çorba vücut sıcaklığını dengelerken aynı zamanda besleyici bir yiyecektir.

4) Nefes darlığı varsa ne yapılabilir? Zatürre sebebiyle nefes alıp verme daha sık ve yüzeysel olur. Hatta nefes alamama gibi bir problem de yaşanabilir. Doktor bunun için ilaç verebilir. Nefes darlığı için ilaçlar verilebilir. Nefes darlığı varsa aşağıdaki seçenekler denenebilir ancak yine doktora gidilmelidir.

 • Hava veren bir cihaz: Elde taşınabilen fan cihazları nefes darlığı için iyi gelir. Fan cihazının karşısında durarak kişi rahatlama hissi yaşar. Yapılan bir çalışmada bu etki gözlemlenmiştir. 5 dakika kadar fan cihazının karşısında kalmak etkilidir.
 • Kahve: Kahve nefes darlığını azaltır. Kahvenin içindeki madde bronş açıcı ilaçların içinde bulunan teofilin maddesine benzer bir maddedir. Bu madde akciğerlerdeki nefes yollarını açar ve böylece nefes alıp verme kolaylaşır. Kahvenin etkisi 4 saat kadar sürer.

5) Göğüs ağrısı varsa ne yapılabilir? Zatürre hastalığı olduğunda göğüs ağrısı da beraberinde olabilmektedir ve bu birkaç gün boyunca devam edebilir. Tedavi edildiği takdirde 4 hafta içinde ağrı azalır.

 • Zerdeçal çayı: Zerdeçal enfeksiyon karşıtı bir maddedir ve ağrıyı azaltır. Bu, aynı zamanda antioksidan ve antimikrobik bir maddedir. Zerdeçal çeşitli dükkanlardan ve internetten satın alınabilir. Ya da zerdeçal çayı evde yapılabilir. Bunu evde yapmak için; kaynayan suya 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu eklenir ve 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Limon veya bal eklenebilir. Karabiberle de tüketilebilir.
 • Zencefil çayı: Zencefil enfeksiyon karşıtı ve ağrı kesici bir maddedir. Zerdaçal gibi bu maddenin de göğüs ağrısına iyi geldiği ispatlanmasa da ağrı kesici özelliği vardır. Zencefil çayı internetten ya da çeşitli dükkanlardan alınabildiği gibi evde de yapılabilir. Zencefil yaprakları demliğe konur ve kaynayan su eklenir. 20 dakika kadar kısık ateşte durduktan sonra bal ya da limon eklenerek tüketilebilir.

6) Tedavi planına uyum gösterme. Zatürre tedavisinde dinlenme, antibiyotik kullanımı ve sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Antibiyotik yerine antivirüs ilaçları da kullanılabilir. Doktorun tedavi planına uyulması gerekir. Zatürre düzelmeye başlasa bile tedaviye devam etmek gerekir. Eğer 3 gün içerisinde düzelme olmazsa tekrar doktora gidilmesi gerekir. Şunlara dikkat edilmelidir:

 • Her gün en az 8 bardak su içmek. Sıvı tüketimi mukusu inceltir ve vücuttaki ateşi düşürür.
 • Dinlenme. Hastalığın geçmesi için bol bol dinlenmek gerekir. Hastalığın tekrar oluşmaması için de gereklidir.
 • Düzenli ve dengeli beslenme. Az ve sık sık beslenmek gerekir. Günde 6 öğün beslenmelidir.

7) Seyir. Tedavi başladıktan sonra zatürrenin iyileşmesi gerekir. Zatürre ciddi bir hastalıktır ve hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Hastalığın iyileşmesi için 6 ay gerekebilir. İyi ve düzenli bir şekilde beslenme ve dinlenme şarttır. Bir kez zatürre olduktan sonra hastalığın tekrar ortaya çıkması olasıdır. Bunun için de, doktor tavsiyesine uyulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir