20’lik Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

20’lik diş ağrısı kişiye oldukça acı verir. Bu sebeple çoğu kişi diş doktoruna gitmeyi tercih eder. Ancak bu çok da mümkün olmayabilir. İş ve aile işleri sebebiyle ya da diş doktorunun uygun bir zamanı olmaması sebebiyle kişi hemen doktora gidemeyebilir. 20’lik dişler ağrıdığında genelde bu dişler çekilir. Çünkü bu dişler ağrı yaratır ve diş etlerinde acı oluşur. Bu dişler alınmadan önce evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle bu dişlerin ağrısı azaltılabilir.İşte bu sebeple diş ağrısını azaltmak için bazı şeyler denemek gerekebilir.

20’lik dişler diş etlerinin en son kısmında bulunur. Ağzın en gerisinde bulunur. Genellikle 4 tane 20’lik diş bulunur. Bunlar üst ve alt damağın en uç kısımlarında bulunur. Bazen 20’lik diş ağrısı kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda da evde bazı yöntemlerin denenmesi ya da diş doktorunun müdahalesi gerekebilir.

Diş Ağrısının Sebepleri 

17-21 yaşları arasında 20’lik dişler belirmeye başlar. Diş etlerini itmeye başlarlar ve bu rahatsız edici bir his olur. Kişinin ağzında bu dişler için yer olmayabilir. Bu, dişleri sıkıştırır veya yamuk çıkmasına yol açar. Bu durumda diş etleri daha hassas bir hale gelir. Diş etlerinde yiyecek ve bakteri birikir. Bu durum da; diş eti hastalıklarına, enfeksiyonlara, apselere ve kistlere neden olur.

Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

1. Sıcak ve tuzlu suyla gargara yapın. Bu yöntem bazı diş doktorları tarafından önerilmektedir. Bu etkili ve kolay bir yöntemdir. Sıcak suyu bir bardağa koyup üzerine 2 yemek kaşığı tuz eklenerek gargara karışımı elde edilir. Ağızda kalabildiği kadar bu karışım kalabilir. Her birkaç saatte bir gargara yapılır ve böylece diş ağrısı hafifletilmiş olur. Bu, günde 2  ya da 3 kez ağrı azalıncaya kadar yapılabilir.

2. Buz uygulayın. Eğer diş ağrısı şişlik sonucu oluşmuşsa o bölgeye buz uygulanabilir. Buz parçaları ya da buz kapları bir havluya sarılarak şişen bölgeye uygulanabilir. 15 dakika boyunca uygulanabilir. 15 dakika bekledikten sonra tekrar 15 dakika kadar uygulanır. Bu yöntem ağrıyı azaltır ve o bölgedeki enfeksiyon oluşma riskini azaltır.

3. Karanfil kullanın. Karanfil ağrı azaltmada kullanılabilir. 1-2 tane karanfil ile evde ağrı azaltılabilir. Karanfil uyuşturucu bir etkiye sahiptir bu sebeple karanfil diş ağrısını azaltabilir. Buna ek olarak karanfil antibakteriyal ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Dolayısıyla karanfil kullanmak enfeksiyon riskini de azaltabilir. Karanfil ya da karanfil yağı internet üzerinden sipariş edilebilir.

  • Karanfil yağı bir pamuğa sürülür ve ağrıyan dişe konulur. Sonrasında sakız gibi çiğnenir. Ağrı azalana kadar pamuk orada kalır.
  • Karanfilin tadı biraz acı gelebilir. Bu tadı güzelleştirmek için zeytin yağı ile karanfil yağı karıştırılabilir. Bu şekilde acı tat daha yumuşak bir tat haline gelir. İhtiyaç duyulduğunda karanfil dişe konur ve bu günde birkaç kez tekrar edilebilir.

4. Soğan kullanın. Soğan anti bakteriyel ve anti inflamatuar bir etkiye sahiptir. Bu yüzden ağızdaki şişliği ve bakteriyel enfeksiyonları azaltır. Diş ağrısına karşı soğan kullanma güvenilir bir yöntemdir. Soğan mikroplara karşı olan fitokimyasallar içerir. Bu şekilde enfeksiyonu azaltır. Ağrıyı azaltmak için soğan çiğnenmelidir. Soğan ne kadar acıysa etkisi o kadar fazla olur. Tadı daha hafif olan soğan rahatlama sağlar. Ağrıyı daha etkili bir şekilde azaltmak için kırmızı ya da sarı soğan kullanılabilir.

  • Ağrıyan dişin olduğu tarafta soğan çiğnemek gerekir. Soğanın suyu ağrıyan kısma intikal eder. Eğer dişte soğan çiğneyemeyecek kadar fazla ağrı varsa soğan dişte tutulabilir ve yavaşça çiğnenebilir.

5. Salatalık kullanın. Eğer soğanın tadı acı geliyorsa salatalık kullanılabilir. Salatalık diş ağrısını azaltabilir. Ancak salatalıkta enfeksiyon karşıtı maddeler bulunmamaktadır. Salatalığı alıp küçük dilimler halinde kesip yıkadıktan sonra salatalık buzdolabına konulur. Diş ağrısı başladığında salatalık buzdolabından alınır ve dişe konulur. Salatalığın soğukluğu ağrıyı azaltır.

6. Çay kullanın. Çaydaki tanin maddesi anti bakteriyal ve anti inflamatuar bir etkiye sahiptir. Eğer ağızda bir şişlik varsa dişe poşet çay konulabilir. Öncelikle çay demlenir ve buzdolabına konur. Çay poşeti soğuduktan sonra ağrıyan bölgeye konulur. Bu şekilde ağızdaki şişlik ve ağrı azalır. Çaya başka herhangi bir madde eklenmemelidir.

7. Nane kullanın. Nane 20’lik diş ağrısı için ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Nane uyuşturucu bir etkiye sahiptir. Bu sebeple ağrıyı azaltır ve enfeksiyona yol açabilecek bakterilere karşı savaşır. Nane hoş bir aromaya sahiptir. Nane ağrıyan dişe 2 şekilde uygulanabilir. Taze nane yaprakları dişe konulur ve 20 dakika bekletilir. Diğer bir yöntem ise nane özütünü pamuğa dökerek ağrıyan dişe uygulamaktır. Birkaç dakika bekledikten sonra ağrının azaldığı görülecektir.

8. Vanilya kullanın. Vanilyanın mutfakta kullanımının haricinde vanilya ağrı azaltma yöntemi olarak da kullanılabilmektedir. Vanilya antioksidan açısından zengindir. Bu sebeple uyuşturucu bir etkiye sahiptir. Vanilya özütü ağrıyan dişe uygulanır ve birkaç dakika beklenir. Ağrı bu şekilde azalacaktır. Vanilya pamuğa dökülerek de uygulanabilir. Birkaç dakika beklenmesi yeterlidir.

9. Guava yapraklarını kullanın. 20’lik diş ağrısı çok fazlaysa guava meyvesi oldukça işe yarar. Ağrıyı azaltır. Guava bitkisinin yaprakları anti spazmik ve antibakteriyal bir etkiye sahiptir. Bu bitkinin yaprakları çiğnenebilir ve birkaç dakika içinde etki eder. Ya da 5-7 yaprak 5 dakika kadar kaynatılır ve bu sıvı soğuduktan sonra bununla ağız gargarası yapılabilir.

10. Gazlı içecek kullanın. Bu yöntem ağızdaki şişliği ve ağrıyı azaltır.Diş macunu küçük bir kaba konulur ve gazlı içecek ile karıştırılır. Bu karışım dişe uygulanır ve ilk birkaç dakika içinde ağrı azalır.

Ek Yöntemler

Bu yukarıda belirtilen yöntemler haricinde aşağıdaki yollar da diş ağrısı için uygulanabilir.

  • Sert yiyeceklerden ve şekerli yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Şekerli yiyecekler  dişin arasına girerek enfeksiyonu artırır. Sert yiyecekleri yemek diş ağrısını artırır.
  • Ağızdaki şişlikler için bol su tüketmek gerekir.
  • Ağrıyan bölge de dahil olmak üzere her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır.
  • Uyuşturucu jeller dişteki ağrıyı azaltabilir. Bu maddeler benzokain içeren maddelerdir ve birçok yerden temin edilebilir. Gün boyunca bu jeller ağrıyan bölgeye uygulanabilir. Ancak bunu uygularken verilen talimatlara uyulması gerekmektedir. Benzokain maddesine alerjik bir reaksiyon oluşabilir. İbuprofen ağrı kesici ve enfeksiyon karşıtı bir etkiye sahiptir. Ağrıyı ve enfeksiyonu azaltır. İbuprofen ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar geçici bir süreliğine ağrıyı azaltır.
  • Mümkün olan en kısa sürede doktora gidilmelidir. Bu yöntemler geçici yöntemlerdir ve kesin bir tedavi yöntemi değildirler. Diş ağrıdığı zaman doktora gidilmelidir. Diş doktoru tarafından diş alınabilir. Lokal anestezi uygulanarak dişi alırken oluşacak ağrı azaltılır. Diş çevresinde küçük çizikler yapılır ve 20’lik diş küçük parçalara ayrılarak yapılır. 20 dakikalık kısa süren bir işlemdir. Bu işlemden sonra 3 gün içerisinde diş eti ağrıyabilir. Ama bu ağrı bazen 2 hafta kadar sürebilir.

Alınabilecek Önlemler

20’lik diş çıkmaya başladığında diş etlerinin enfeksiyon kapmasını azaltmak için bazı şeyler denenebilir. Ağız temizliğini sağlamak önemlidir. Günde 2 kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız bakım suları kullanmak ağızda enfeksiyon oluşumunu engeller. Bolca su içmek önemlidir. Bu, diş ve diş etlerinde bakteri ve yiyecek artığı kalmasını engeller. Şekerli içecekleri tüketmemek gerekir. Şekerli yiyecekler bakteri oluşumuna sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir