Baskın Göz Nasıl Bulunur

Bu makale size baskın olan gözünüzü nasıl belirleyeceğinizi anlatmaktadır.

Baskın Gözünüzü Belirleme

1. Basit bir “işaret etme” testi uygulayın. İki gözünüz de açıkken işaret parmağınızı uzaktaki bir objenin üzerine doğru tutun. Bir gözünüzü kapatın ve açın. Daha sonra diğer gözünüzü kapatın ve açın. Bunu seri bir şekilde yaparsanız parmağınız hareket ediyormuş gibi hissedersiniz. Hangi gözünüz kapalıyken parmağınızın hareket ettiğini hissederseniz o gözünüz baskın gözünüzdür.

 • Bu testin bir başka versiyonu da şudur: Kollarınızı uzatın ve iki elinizin baş ve işaret parmaklarını kullanarak bir üçgen oluşturun. Bu üçgeni, 3 m uzaklıktaki bir nesneyi hedefleyecek şekilde öne doğru uzatın. İki gözünüz de açıkken hedef aldığınız nesneye sırasıyla iki gözünüzü de kapatarak bakın. Obje üçgenden dışarı doğru oynadığı anda hangi gözünüz kapalı ise o gözünüz baskın gözünüzdür.

2. Uygulanabilecek başka bir test daha bulunmaktadır. Bu test de 3 m uzaktaki objeler için hangi gözünüzle odaklandığınızı belirleyecektir. Evde bunu kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 • Bir kâğıda 2-3 cm çapında bir delik açın. İkinci bir kâğıda 2 cm uzunluğunda bir harf yazın.
 • Harf yazdığınız kâğıdı göz hizanızda bir yere koyun ya da duvara yapıştırın. Harften 3 m uzakta durun.
 • Kollarınız yere paralel olacak şekilde ortasını kestiğiniz kâğıdı öne doğru uzatın.
 • Delikten harfi görmeye çalışın. Harfi gördüğünüzde gözlerinizi sırasıyla kapatın. Gözlerinizi kapatıp açarken yerinizi değiştirmemeye ve kâğıdı kıpırdatmamaya özen gösterin. Hangi gözünüz açıkken harfi o deliğin içinde görebiliyorsanız o gözünüz baskın gözünüzdür. İki gözünüzle birden görebiliyorsanız, 3 m uzaklıktaki nesneler için odaklanmada kullandığınız baskın gözünüz yok demektir.

3. Bir diğer test de yakındaki objelere bakarken hangi gözünüzün daha baskın olduğu ile ilgili. Bu testi de kolayca uygulayabilirsiniz.

 • Bir bardak yardımıyla bu testi yapabilirsiniz. Bir parça kâğıda 1-2 mm boyunda ufak bir harf yazın ya da nokta koyun. Bu kâğıdı bardağın içine yerleştirin.
 • Bardağı alüminyum folyo ile kaplayın ve küçük bir delik açın. Bu delik harf ya da nokta kadar olmalıdır ki baktığınızda o işaretlediğiniz yeri görebilin.
 • Bardağı bir masanın üzerine koyun ve en az 30 cm uzaktan bardağın içindeki işarete bakın. Sırayla gözlerinizi kapatın. Hangi gözünüz açıkken işareti görebiliyorsanız o gözünüz baskın olandır. İki gözünüzle birden görebiliyorsanız, yakındaki nesneler için odaklanmada kullandığınız baskın gözünüz yok demektir.

4. Yakınsama testini deneyin. Bu test de çok yakın mesafede hangi gözünüzün baskın olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sonuç önceki testlerden farklı olabilir.

 • Bir cetvel alın. Bir parça kâğıda 1-2 mm büyüklüğünde bir harf yazın. Kâğıdı cetvelin bir ucuna tutturun.
 • Cetveli yüzünüzün tam önünde göz hizasında tutun. (Cetvel burnunuz ile kâğıt arasında kalmalıdır.) Harfe odaklanın ve cetveli yavaş yavaş burnunuza yaklaştırmaya başlayın.
 • Gözlerinizden biri harfi artık okuyamadığında durun. Bu testte baskın olmayan göz bu gözünüzdür. Cetvel burnunuza değdiği halde iki gözünüz de harfi okuyabildiyse yakın mesafeler için baskın gözünüz yok demektir.

10 Saniyede Özet

 1. Parmağınızı uzaktaki bir nesnenin üzerine koyun.
 2. Bir gözünüzü kapatın.
 3. Açın.
 4. Diğer gözünüzü kapatın.
 5. Değerlendirin. Parmağınız hareket ediyorsa, kapattığınız gözünüz baskın olan gözünüzdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir