Göğüs Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Göğüs tıkanıklığı son derece rahatsız edici ve hoş olmayan bir durumdur. Temizlenmezse bronşit veya zatürre gibi hastalıklara yol açabilir. Bu yazı dizisinde göğüs tıkanıklığınızı temizlemeniz için birçok yöntem sunuyor.

10 Saniyelik Özet

  • Tuzlu suyla günde 3-4 defa gargara yapın
  • Sıcak suyla duş alın ya da sıcak su dolu bir kaba doğru eğilip nefes alın.
  • Boğazınız ve göğsünüze sıcak havlu uygulayın.
  • Bolca su ve bitki çayı için
  • Reçetesiz elinizde bulunan ilaçları kullanabilirsiniz ancak öksürük şuruplarından kaçının.

Yardımcı Olabilecek Hareketler

1) Gargara yapın. Gargara yapmak çok da çekici bir yöntem gibi görünmese de soluk borunuzdaki mukusu temizlemeye yardımcı olur. Yarım bardak ılık suyun içine 1-2 yemek kaşığı tuz ve bir çimdik zerdeçal katın. Tuzun çözünmesi için biraz karıştırın ve bir yudumda kafaya dikin. Boğazınızda itebildiğiniz kadar geriye gidin ve günde 3-4 kez 1-2 dakikalığına işlemi devam ettirin.

2) Buhardan yararlanın. Sıcak içecekler tüketmek gibi, buhardaki ısı ve nem de boğazınız ve ciğerlerinizdeki mukusu kırıp atmanızı sağlar. Sıcak bir duş alın ya da bir kaseye sıcak su doldurun. Yüzünüzü kaseye doğru yaklaştırın ve durabildiğiniz kadar durup derin nefesler alın.

  • Suyun içine birkaç yaprak nane ya da birkaç damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz çünkü bu maddeler mukusu kırmaya yardımcı olur.

3) Başınızı yüksek bir seviyede tutun.Bu ipucu uyku sırasında geçerli olacaktır çünkü vücudunuzda mukus birikmemesini, mukusun boşaltılmasını sağlar. Birkaç yastık kullanarak başınızın gövdenizden yüksekte durmasını sağlayın.

4) Yoga yapın. Hastayken yapmak istemeyeceğiniz şeylerin başında egzersiz gelir ancak bazı yoga hareketleri mukusun dışarı atılmasını sağlayarak hava yollarınızı açar. Yere omurganız boyutunda bir minder serip yapacağınız bir yoga duruşu size yardımcı olacaktır. Bu duruşta, minderin üzerine yatın ki gövdeniz ve başınız bacaklarınızdan yukarıda olsun. Bacaklarınızı kenarlara doğru bükün. Bacaklarınızı bükülü şekilde yere koyun ve topuklarınız birbirine değiyor olsun.

  • Etkili sonuç için bu duruşu 10-15 dakika sürdürün.

5) Sıcak bir bezden yararlanın. Boğazınıza ya da göğsünüze sıcak bir havlu uygulamak tıkanıklığı gidermeye ve hava kanallarınızı dışarıdan ısıtmaya yardımcı olur. Başınızı yüksekte tutacak bir şekilde uzanın ve sıcaklık tamamen vücudunuza geçene kadar 10-15 dakika böyle kalın. Bu aşamadan sonra buharla bir uygulama yapmak sıvılaşan mukuslarınızı atmanıza yardımcı olur.

6) Uyurken nemlendirici bir araç kullanın. Bu işlem burun kanallarınızı açarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Bazı modellerde burun için kullanılan ilaçları ekleyebileceğiniz bir bölme de bulunur.

İçecekler

1) Bol su için. Hasta olduğunuzda zaten bol su içmeniz gerekir ancak göğüs tıkanıklığında su çok daha önemlidir. Yeteri kadar su içilmezse, mukus vücudunuzda katılaşır ve yapışkanlaşır bu yüzden vücuttan atımı daha da zorlaşır. Tercihen ılık su içmeniz vücuttaki mukustan kurtulmanızı sağlar.

2) Vücudunuzdaki elektrolit üretimini arttırmak için enerji içeceği için.  Hasta olduğunuzda vücudunuz enfeksiyonu yok etmek için çok fazla çalışır ve bu vücuttaki elektrolitlerin yok olmasına yol açabilir.

3) Çay için.Sıcak içeceklerin neredeyse hepsi tıkanıklığa sebep olan mukusu yumuşatır ancak çay bazı baharatlar ve bitkiler eklendiğinde göğüs ağrısı ve tıkanıklığa iki kat daha iyi gelir. Gün içinde sürekli içmek için nane, papatya, biberiye, ginseng ya da zencefil çayı demleyin. Ekstra güç eklemek ve tatlı olması için biraz da bal ekleyin.

4) Bitkisel bir tıkanıklık giderici yapın.1 bardak süte biraz safran ekleyin. Karıştırıp ısıtın. Bir çay kaşığı bal ve birkaç damla limon ekleyin. Çok sıcakken için ve sürekli karıştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir