Kaburga Ezilmesi Nasıl Geçer

Kaburga Ezilmesi Nedir?

Kaburgamız; göğüs kemiği ve omurlarla birleşerek göğsü çevreleyen göğüs kafesinin paralel kemiklerini oluşturur. 12 tane sol tarafımızda, 12 tane de sağ tarafımızda olmak üzere toplam 24 tane yassı kemikten oluşur. Asıl görevi nefes alıp verirken akciğerlere yardımcı olmaktır. Bunun yanında kalp, akciğer, karaciğer gibi iç organlarımızı korur. Kaburga ile ilgili belli başlı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri de kaburga ezilmesidir. Kaburga ezilmesi, çarpma ya da alınan darbe sonucu basınç altında kalan yumuşak doku kısımlarının zedelenmesidir. Kaburga zedelenmesi olarak da bilinen bu rahatsızlık özellikle ilerleyen yaşlarda çok daha sık görülebilmektedir çünkü kemiklerimiz güçsüzleşir. Basit bir hapşırık ya da küçük bir çarpma bile kaburga ezilmesine sebep olabilmektedir. Tedavi olarak farklı yollar denense de dikkat edilmesi gereken en önemli şey mutlaka bir doktora göstermektir. Ezilme zannettiğiniz şey aslında kaburga kırılması ise sonuçları çok daha kötü olabilir çünkü kırılmış kaburga iç organlara zarar verebilir.

Kaburga Ezilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kaburga ezilmesi nasıl anlaşılır? Ezilen yumuşak dokunun boyutuna, çarpmanın şiddetine ve ezilmenin kaburganın tam olarak neresinde olduğuna göre farklılık gösterebilir. Bazı belirtiler olaydan hemen sonra hissedilmez ancak birkaç gün sonra şiddetlenebilir. Yaşa ve kişiye bağlı olarak değişebilen ortak belirtiler şu şekildedir:

 • Göğüs bölgesinde sürekli hissedilen ağrı
 • Göğüs bölgesinde normalde hissedilmeyen ancak dokununca ya da ani bir hareket yapınca hissedilen ağrı
 • Hareket ettiğinizde, derin nefes aldığınızda, güldüğünüzde, öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda göğüs kafesine sancı girmesi
 • Nefes alıp verirken hissedilen batma sonucu oluşan solunum güçlüğü
 • Göğüs kafesinde hissedilen kas spazmları
 • Göğüs kafesinin deforme görüntüsü

Kaburga Zedelenmesi Nasıl İyileşir?

Kaburga Ezimesi için Bitkisel Tedaviler Uygulanabilir mi?

Tedavi için bitkisel kürler, medikal yöntemler ya da egzersize dayalı hareketler önerilir ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi her ihtimale karşı doktora başvurmak en iyisidir. Doktora gitmek istemiyorsanız ve evde hemen bir şeyler yapmak istiyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

İlgili bölgeye ilk 48 saat boyunca soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres hemen hemen her alanda işimize yarar. Hassasiyeti önlemesi nedeniyle ağrı ve acıyı rahatlatır. Ağrılı bölgeye soğuk kompres koymak ağrıyı azaltır ve hasar gören bölgedeki şişmeyi önler. Böylece zedelenen dokunun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu gibi durumlarda kullanılmak üzere soğuk kompres torbaları satılmaktadır. Evinizde var ise bu torbayı kullanın. Evinizde soğuk kompres torbası yok ise, plastik bir torbanın içini buz kalıplarıyla doldurun ve sert bir cisimle buzların ufalanmasını sağlayın. Sonra bu buz paketinin üzerini bir tişört ya da havluyla sarın ve ağrı hissedilen bölgeye bastırın. Buz uygulamasını, ezilmeye sebep olan olaydan sonra ilk 48 saat boyunca aralıklarla yapın (10 dakika uygulayıp yarım saat ara vermek gibi). 48 saat geçtikten sonra soğuk kompres uygulamayı bırakın. Sıcak ve soğuk kompreslerin ne zaman uygulanacağı birbirine hep karıştırıldığı için buna dikkat etmekte fayda var. Alternatif olarak evinizde bulundurmak adına,

 • Bir poşetin ya da kilitli buzdolabı poşetinin içine biraz bulaşık deterjanı dökün. Bunu buzluğa ya da buzdolabına koyun. İhtiyaç olması halinde kullanmak üzere hazırda bir soğuk kompres bulundurmuş olursunuz.
 • Temiz bir çorabın içine pirinç doldurun ve çorabın ağzını dikin. Bunu da yine buzluğa ya da buzdolabına koyun. İhtiyaç olması halinde mikrodalgada ısıtarak sıcak kompres olarak da kullanabilirsiniz.
 • Kaburga ezimesine hangi krem iyi geliyor diye bir araştırma içerisine girdiyseniz bu durumda

Kaburga ezilmesi ağrısı için ağrı kesici için. Soğuk kompresi aralıklarla uygulamanızı söylemiştik. Soğuk kompresi kaburganıza koyun. Beklerken bir aspirin veya daha önce yine böyle bir ezilme için doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici varsa, zedelenme nedeniyle oluşan ağrıyı dindirmek için onu kullanabilirsiniz. Eğer daha önce doktor tavsiyesi ile aldığınız bir ağrı kesiciniz yoksa gidip direk eczaneden almak yerine lütfen doktora danışın. Çünkü farklı bir hastalığınızda bulunuyorsa her ağrı kesiciyi kullanmanız uygun olmayabilir veya ağrı kesicinin dozu size uygun olmayabilir.

 • 19 yaşından küçükseniz, reye sendromuna yakalanma riskiniz olduğu için aspirin kullanmayın.
 • İlaçları, ağrı kesici dahi olsa doktorun gözetiminde ve onun tavsiye ettiği şekilde kullanmak en doğrusudur.

İlk 48 saatten sonra soğuk kompres uygulamayın. 48 saat boyunca belirli zaman aralıklarıyla soğuk uygulanması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. 48 saat geçtikten sonra bölgeye soğuk uygulamaya devam etmek sanılanın aksine zararlıdır. Bunun yerine ısı uygulamak iyileşme sürecine destek olacaktır. Ilık su ile ıslatılmış bir havlu yardımıyla ağrılı bölgeye kompresler yapabilirsiniz ya da ılık su ile duş alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey yüksek sıcaklıkta kompres yapılmaması. Sıcak suyla değil ılık ile soğuk arası su kullanılmalıdır.

Bol bol dinlenin. Her hastalıkta olduğu gibi iyileşmeyi hızlandırmak için yapılabilecek en iyi şey dinlenmektir. Uzun süre ayakta durmanızı gerektiren ya da otursanız bile fiziksel olarak aktif olmanızı gerektiren bir işiniz varsa, birkaç gün işe gitmeyin. Evde de ağır nesneleri itmekten, çekmekten veya kaldırmaktan uzak durun.

Bir süre spor yapmayın. Düzenli olarak spor yapan biriyseniz, ağrınız geçene kadar ve hatta kaburganız iyileşene kadar spordan uzak durun. Özellikle ağır sporlar kaburgaları zorladığı için nefes almakta güçlük çekebilirsiniz ve iyileşmeniz gecikir.

Nefes egzersizleri yapın. Eğer kaburganızdaki ezilme yüzünden nefes alırken ağrı hissediyorsanız nefes egzersizleri yapmak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca bu nefes egzersizleri göğüs enfeksiyonu gibi durumların da önüne geçer. Birkaç dakika aralıklarla uzun ve derin nefes alıp verin. Kaburgalarınızdaki ağrıya ve hasara göre bunun zamanını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Nefesinizi 3 saniyede alın, 3 saniye içinizde tutun ve 3 saniyede dışarı verin.

Sigara içmeyin. Akciğerlerin tahriş olup enfeksiyon kapmasını önlemek için kaburgalarınız iyileşene kadar sigarayı azaltın, mümkünse tamamen bırakın. Sigara içmiyorsanız, ne mutlu size!

Mümkün olduğu kadar dik bir pozisyonda uyuyun. Eğer yatar pozisyonda uyursanız gece fark etmeden yüzüstü dönebilirsiniz, ki bu ağrınızı arttıracaktır. Bunun için birkaç gece hafif eğimli bir yüzeyde arkanıza yaslanarak uyumaya çalışın. Eğer sırt üstü yatarak uyuyacaksanız başınızın altına yastık koymayın.

Acil bir durumda mutlaka sağlık kuruluşuna gidin. Eğer tam olarak nefes alamıyorsanız ya da dayanılmaz ağrı hissediyorsanız bir doktora görünmek en iyisidir. Kaburganızın kırılmış olma ihtimalinden şüpheleniyorsanız evde kendinizi tedavi etmeye çalışmayın ve hiç vakit kaybetmeden doktora başvurun. Kaburga kırılması, kaburga ezilmesinden daha tehlikeli bir durumdur. Kırılmış kaburganız iç organlarınıza batabilir.

Kaburga Ezilmesine Hangi Bölüm Bakar?

Kaburga ezilmesinden şüpheleniyor, o bölgede ağrınız varsa bu durumda Özel veya Devlet Hastanelerindeki Nöroloji ve Ortopedi Bölümüne Başvurmanız gerekmektedir. Ağrının sebebinin bilinmediği durumlarda ise Dahiliye polikliniklerine başvurarak Kaburga ezilmesinin hangi doktora gösterilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Zaten gerekli durumda dahiliye kısmında görevli doktor sizi ilgili birime aktaracaktır.

Kaburga Ezilmesi Kaç Günde Geçer?

Bu durum ezilmenin şiddetine göre farklılık gösterecektir. Küçük bir ezilmeyse ve uygun tedavilere başlandıysa hastalık 8-10 gün içerisinde geçmeye başlayacaktır. Ancak daha şiddetli ezilmelerin olması durumunda iyileşme süreci 15-20 günü bulabilir.

Article Categories:
Genel Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir