Kulak Mantarı (Otomikoz) Nasıl Tedavi Edilir

Otomycosis (Otomikoz) ya da ‘’yüzücü kulağı’’ olarak da bilinen kulak mantarı enfeksiyonları, öncelikle kulak kanalını etkiler. Otitis externa, kulak iltihabı ve kulak kanalı enfeksiyonu teşhisi konmuş kişilerin yüzde yedisini otomycosis oluşturur. En yaygın sebebi Candida ve Aspergillus adı verilen mantar türleridir. Kulak mantarı enfeksiyonları genellikle bakteriyel kulak enfeksiyonları ile karıştırılır. Doktorlar bunu, sıklıkla bakteriyelmiş gibi tedavi edeler. Çoğunlukla antibiyotik verirler ancak antibiyotikler kulak mantarına karşı etkisiz olduğu için hiçbir değişiklik meydana gelmez. Doktorunuz ancak bundan sonra evde uygulayabileceğiniz mantar tedavisi öngörür.

Kulak Mantarı Enfeksiyonunun Belirtilerini Tanımak

1Normal dışı olan kulak kaşıntısını (pruritis) tanıyın. Kulaklarınızın kaşınması oldukça normaldir. Kulağınızın içindeki yüzlerce tüy kolaylıkla gıdıklanabilir. Kulağınız sürekli olarak kaşınıyor ve kaşımak ya da ovmak işe yaramıyorsa mantar enfeksiyonunuz olabilir. Bu, mantar enfeksiyonunun en belirgin kendini gösterme şeklidir.

2Kulak ağrısını (otalgia) tanıyın. Neredeyse her zaman aynı kulağınızda ağrı hissedersiniz. İki kulakta birden ağrı olmaz çünkü mantar bölgeseldir. Bazen hastalar bunu ‘’baskı’’ ya da ‘’doluluk’’ olarak tarif ederler. Ağrı hafif ya da şiddetli olabilir. Genellikle kulağınıza dokundukça ağrı yoğunlaşır.

3Kulak akıntısını (otorrhea) kontrol edin. Mantar kulak akıntısı genellikle koyudur. Şeffaf, beyaz, sarı ve bazen kanlı ya da kötü kokulu olabilir. Bunu normal kulak akıntısı ile karıştırmayın. Kulak temizleme çubuğu ile kulağınızı temizleyin. Çubuğun kulak kanalınıza girmediğinden emin olun. Normal kulak akıntısının bir seviyesi vardır ancak eğer akıntının miktarı ya da rengi normalden farklı görünüyorsa, kulak mantarı enfeksiyonunuz olabilir.

4Duyma kaybını kontrol edin. Kulak mantarı enfeksiyonu kendini, konuşmaları veya sesleri boğuk duyma, kelimeleri anlamada zorluk ve sessiz harfleri duymada sıkıntı şeklinde gösterebilir. Bazı insanlar, davranışlarındaki değişikliklerden yola çıkarak ses kayıpları olduğunu anlarlar. Duyma konusunda sorun yaşama beraberinde hayal kırıklığını getirir. Böylece kişi, sosyal ortamlardan ve sohbetlerden kendini uzaklaştırır.

Kaynak

  • http://www.wikihow.com/Treat-a-Fungal-Ear-Infection
  • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hearing-loss/basics/symptoms/con-20027684
  • http://www.entnet.org//content/swimmers-ear

Beyza Nur Badem

Article Categories:
Kulak Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir