Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir

Daha önce hiç uçaktayken kulak tıkanmasından mustarip oldunuz mu? Hani şu uçuş esnasında basınç değiştiği zaman kulağın iç kısmında olan rahatsızlık verici, bazen ağrılı olan tıkanmış kulak. Genellikle uçak yükselirken ve ya alçalırken olur bazen de suda dalış esnasında olur. Neyse ki kulağınızın tıkanmasını engelleyecek numaralar vardır ve çocuklarınızın ve bebeklerinizin de rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Kulak Tıkanıklığını Önlemek

1. Belirtilerden haberdar olun. Etrafınızdaki hava basıncı her ne zaman değişirse – uçakla yolculuk yapmak, yüksek rakımlı bir yere tırmanmak ya da bir yerden inmek, ya da suda dalış yapmak gibi – kulağınızın içinde bulunan boşluktaki basıncın da değişmesi gerekmektedir. Buna rağmen, basınç aniden değiştiği zaman kulağın içindeki basınç her zaman anında uyum sağlayamaz. Kulak boşluğundaki basınç ve dış çevredeki basınç arasındaki fark aşağıda verilen ve barotravma (basınç farkından meydana gelen hastalık) diye adlandırılan rahatsız edici ve ağrı verici belirtilere sebep olur;

 • Kulakta ağrı ve ya rahatsızlık
 • Kulaktaki tıkanıklık ve ya baskı
 • Kulakta çınlama
 • Duymada olan değişiklik – neredeyse suya dalmışsınız gibi ve ya seslerin boğuk gelmesi gibi –
 • Ciddi durumlarda ise işitme kaybı, kanama ve kusma

2. Esneyin ve yutkunun. Acı verici ve ya rahatsız edici şekilde tıkanan kulak durumundan kaçınmak istiyorsanız, meydana gelen basınç farkını durdurmanız gerekmektedir. Bunu esneyerek ve yutkunarak yapabilirsiniz. Bu hareketler dış çevrenizde oluşan basınçla kulak içinizde oluşan basınç farkını eşitlemeyi sağlar ve kulaklarınızdaki östaki borularını açar.

 • Sakız çiğneyerek, şeker emerek ve ya içeceğinizi yudumlamak gibi yutkunmanızı sağlayacak her şeyi yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

3. Karşı basıncı ortadan kaldırın. Bunu basit bir egzersiz uygulayarak yapabilirsiniz: ağzınızı kapatın, burnunuzu sıkın ve nazik bir şekilde üfleyin. Havanın gireceği hiçbir yer kalmaz, böylece basınçtan kurtulmanızı sağlayan östaki borularınıza baskı yapar.

 • Bunu yapmaya kalkıştığınızda, şiddetli bir şekilde üflemeyin. Eğer şiddetli bir şekilde üflerseniz, bu girişim oldukça acı vericidir ve aslında kulak zarlarınızı zedeleme potansiyeli vardır. Kulağınızı açmaya yetecek derecede nazikçe üfleyin.
 • Bu hareketi uçakla seyahat ederken birkaç kere tekrarlayın– özellikle uçak havalanırken ve iniş yaparken.

4. Filtreli kulak tıkaçları kullanın. Basınç kulaklarınızda birikmesin diye bu kulak tıkaçları, yükseldikçe ve ya alçaldıkça oluşan basıncı aşamalı olarak eşitlemek için özellikle dizayn edilmiştir.

 • Bu kulak tıkaçlarını eczanelerden ve ya havalimanlarındaki mağazalardan satın alabilirsiniz. Etkili olacağı garanti edilmemiş olsa da seyahat ederken oluşan kulak tıkanmasını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

5. Yüksek rakıma çıkmadan önce tıkanıklığı tedavi edin. Barotravma daha sıklıkla baş ağrısı, sinüs ve ya herhangi bir tıkanıklık olduğunda meydana gelir. Bunun sebebi ise alerjilerden ve ya soğuk algınlığından dolayı östaki borusunun düzgün bir şekilde açılmamasıdır. Rakım değişikliğinden ve ya dalıştan önce tıkanıklık hissediyorsanız hazırlık aşamasında burun tıkanıklığı giderici ve ya soğuk algınlığı hapı kullanın.

 • Yere iniş yaptıktan sonra kulağınızdaki ve sinüsinizdeki zarları küçültmek için her altı saatte bir Sudafed gibi burun tıkanıklığı giderici hap alın ve yirmi dört saat boyunca kullanmaya devam edin. Etikette belirtilmiş olan dikkat etmeniz gereken noktalara uyun.
 • Pakette gösterildiği şekilde çocuklar için olan geniz güçlendirici spreyler kullanabilirsiniz. Çocuklar için olan güçlendirici formül ihtiyacınız olandan daha güçlü bir doz vermeksizin östaki borularınızı açmaya yardımcı olabilir.
 • Dalıştan önce ve ya dalış sırasında tıkanıklık gidericiler almayın. Su altındayken vücudunuz tıkanıklık gidericileri farklı bir şekilde algılar bu yüzden bunun riskli olduğu düşünülür.
 • Özellikle geçmişinizde şiddetli bir barotravma geçirdiyseniz ve eğer tıkanıklığınız oldukça kötüyse gezi ve dalış planlarınızı yeniden gözden geçirmek ve ya daha iyi hissettiğiniz bir zamana ertelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir